OBLASTNÍ PŘEBOR JIH

Sezóna

18. dubna 2017 16:00Richard Biolek
Noví krajští přeborníci
Tradičně o Velikonocích, 14. - 16. dubna 2017 proběhl na UP Olomouc již 19. ročník Turnaje přátelství, který byl zároveň otevřeným krajským přeborem ŠSOK všech kategorií jednotlivců.

V kategorii A startovalo 33 hráčů, z toho 18 členů ŠSOK. O vítězství bojovali velkolosinští Jakub Vaculík a Víťa Valenta. Jakub byl sice první nasazený, ale Víťa chtěl obhájit svůj loňský primát. Vzájemnou partii v dramatické časovce vyhrál Víťa a po pěti kolech vedl se 100% ziskem. Ve druhé polovině ale dvakrát klopýtl, což umožnilo bezchybně bodujícímu Jakubovi stanout v čele. Za 8 z 9 si titul určitě zaslouží, byť sám ví nejlépe, že mu několikrát pomohlo i štěstí.

vítězný Jakub Vaculík

Druhý byl Víťa se sedmi body. Víťa je pravidelným účastníkem našeho klání, časový limit mu vyhovuje, dokáže hrát s minimem chyb a naopak využívat nepřesnosti svých soupeřů.

sympaťák Vít Valenta

O třetí místo se rozdělila čtveřice hráčů. Nejlepší pomocné hodnocení měl Jáchym Bareš. Bronzová medaile a vítězství mezi juniory mu náleží právem. Přestože se mu nedařilo úplně podle představ, bojoval statečně, s vítězem turnaje tak dlouho hrál koncovku na výhru, až ji v časovce pokazil a prohrál, vše si ale vynahradil výhrou v posledním kole s Valentou, čímž rozhodl o rozdělení medailí.

Čtvrtý byl sympatický Marcel Řezníček z Hrabyně, který také prokazoval vysokou bojovnost a dobré porozumění šachu. Potěšující je páté místo nadějného Jakuba Jiříčka, jenž tak získal stříbro v juniorech a bronz v dorostu. Šesté místo urval strhujícím finišem 5/5 Martin Vodička ze Svitav.

Lkát na nepřízeň švýcarského systému může Šimon Londin, jenž se stále pohyboval na předních stolech, v posledním kole padl až boji s vítězem turnaje, což jej odsunulo na 9. místo. Náplastí pro něj určitě jsou medaile z KP - bronz z juniorů a stříbro v dorostu. Bronz v dorostu vybojoval talentovaný Honza Kolář, který si naopak na přízeň Štěstěny nemusí naříkat, ale i to k šachu patří.

Ozdobou turnaje bylo šest žen (dívek), z nichž nejlépe skončila překvapivě Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín na 11. místě. Výborně se prezentovala i domácí dvanáctiletá Nikola Gregůrková. Ač byla předposlední nasazená, bojovala bez bázně a hany a po pěti kolech měla krásné tři body. Závěr už byl slabší - jen 1 ze čtyř, přesto ale Nikola zaslouženě získala tři zlata - v kategorii žen, juniorek i dorostenek! Dvě stříbra (ženy a juniorky) vybojovala Julia Jeřábková, dva bronzy (ženy, juniorky) a stříbro (dorostenky) si odvezla Daniela Urbanová do Prostějova.

nejlepší tři ženy, zleva Jeřábková, Gregůrková a Urbanová

Krajským přeborníkem v kategorii seniorů se stal Bořivoj Novák z Hranic.

výsledky turnaje A na chess-results

čekání na výsledky

V kategorii B startovalo 34 převážně mladých a nadějných hráčů. Úroveň hry byla samozřejmě nižší než v Áčku, ale potěšitelné bylo, že i ti nejmenší se snažili využít čas na přemýšlení a hrubých chyb bylo přiměřeně.

O první místo svedli bitvu brněnští Michail Ivanov a Samuel Khadash - oba získali 7,5/9. Pomocné hodnocení přisoudilo vítězství v turnaji prvnímu jmenovanému. O třetí místo se podělilo kvarteto talentovaných hráčů, nejlepší Bucholz měl Martin Vaculík z Hustopečí u Brna. Čtvrtý byl a zlaté medaile v KP ŠSOK do 12, 14 a 16 let posbíral domácí Tomáš Mohapl. Ještě dvakrát více medailí získala Táňa Nesporá ze Zábřehu, která vyhrála dívčí kategorie do 12, 14 a 16 a v chlapeckých brala stříbra. Poslední šestibodovou byla talentovaná Mária Kovaříková ze Slovenska.

nejúspěšnější mladí z Olomouckého kraje, zleva Mohapl, Nesporá a Obšivačová

Další medaile v KP ŠSOK získali: Jana Obšivačová (A64 Grygov - bronz H16, stříbro D16), Lukáš Blaha (Zábřeh - bronz H14), Adam Zrůbek (A64 - bronz H12) a Petr Novotný (SK Prostějov - zlato H10). Je jen na jejich píli, zda se prosadí i ve vyšších kategoriích.

výsledky turnaje B na chess-results

Kvalitní konkurenci hráčům ŠSOK vytvořili zejména hráči z okolních krajů - Zlínského, Jihomoravského, Moravskoslezského a Pardubického. Jsme rádi, že někteří účastníci jezdí opakovaně, věřím, že si všichni dobře zahráli a za rok přijedou zase!

bohatá fotogalerie

starší zprávanovější zpráva

18. dubna 2017 18:29Jiri Fiala
Gratulace všem vítězům a medailistům.V A skupině zvítězili favorité Vaculík a Valenta.Je vidět,že mladežníci na ně zatím nemají!Horší je to s průměrnymi hrači pokročilejšího věku,ty mladežnici často semelou a připraví o Elo!Jinak Prostějovsky Šimon Londin odvedl svůj standard,jenže v poslednim kole měl spíše smůlu,neboť narazil na vítěze turnaje! Že je k úspěchu v turnaji potřeba také štěstí,již tady bylo diskutovano!Daniela Urbanova ziskala medaili,ale jinak se ji nedařilo,neboť se umístila ke konci tabulky!V B turnaji si vyborně vedl Tomaš Mohapl a Taťana Nespora,kteří proti svému nasazení udělali veliky skok na 4.a 5. misto!Turnaj přatelství je zaslužny turnaj,kde mohou získavat zkušenosti jak starší hrači,tak předevšim mlada šachova generace!

21. dubna 2017 14:37Libor z hor :-)