Jednou větou
Propozice 3. turnaje Grand Prix v Prostějově jsou v kalendáři.
ŠK Vinary pořádá 16. prosince Předvánoční turnaj pro děti.
2. turnaj tohoto ročníku Prostějovské žákovské ligy se uskuteční 13. prosince.
Okresní finále přeboru středních škol na Šumpersku se uskuteční ve středu 6. prosince.
Taktický výběr z ME družstev 2017
Metody útoku (záznam skype tréninku 15.11.)

Noví krajští přeborníci
Tradičně o Velikonocích, 14. - 16. dubna 2017 proběhl na UP Olomouc již 19. ročník Turnaje přátelství, který byl zároveň otevřeným krajským přeborem ŠSOK všech kategorií jednotlivců.

V kategorii A startovalo 33 hráčů, z toho 18 členů ŠSOK. O vítězství bojovali velkolosinští Jakub Vaculík a Víťa Valenta. Jakub byl sice první nasazený, ale Víťa chtěl obhájit svůj loňský primát. Vzájemnou partii v dramatické časovce vyhrál Víťa a po pěti kolech vedl se 100% ziskem. Ve druhé polovině ale dvakrát klopýtl, což umožnilo bezchybně bodujícímu Jakubovi stanout v čele. Za 8 z 9 si titul určitě zaslouží, byť sám ví nejlépe, že mu několikrát pomohlo i štěstí.

vítězný Jakub Vaculík

Druhý byl Víťa se sedmi body. Víťa je pravidelným účastníkem našeho klání, časový limit mu vyhovuje, dokáže hrát s minimem chyb a naopak využívat nepřesnosti svých soupeřů.

sympaťák Vít Valenta

O třetí místo se rozdělila čtveřice hráčů. Nejlepší pomocné hodnocení měl Jáchym Bareš. Bronzová medaile a vítězství mezi juniory mu náleží právem. Přestože se mu nedařilo úplně podle představ, bojoval statečně, s vítězem turnaje tak dlouho hrál koncovku na výhru, až ji v časovce pokazil a prohrál, vše si ale vynahradil výhrou v posledním kole s Valentou, čímž rozhodl o rozdělení medailí.

Čtvrtý byl sympatický Marcel Řezníček z Hrabyně, který také prokazoval vysokou bojovnost a dobré porozumění šachu. Potěšující je páté místo nadějného Jakuba Jiříčka, jenž tak získal stříbro v juniorech a bronz v dorostu. Šesté místo urval strhujícím finišem 5/5 Martin Vodička ze Svitav.

Lkát na nepřízeň švýcarského systému může Šimon Londin, jenž se stále pohyboval na předních stolech, v posledním kole padl až boji s vítězem turnaje, což jej odsunulo na 9. místo. Náplastí pro něj určitě jsou medaile z KP - bronz z juniorů a stříbro v dorostu. Bronz v dorostu vybojoval talentovaný Honza Kolář, který si naopak na přízeň Štěstěny nemusí naříkat, ale i to k šachu patří.

Ozdobou turnaje bylo šest žen (dívek), z nichž nejlépe skončila překvapivě Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín na 11. místě. Výborně se prezentovala i domácí dvanáctiletá Nikola Gregůrková. Ač byla předposlední nasazená, bojovala bez bázně a hany a po pěti kolech měla krásné tři body. Závěr už byl slabší - jen 1 ze čtyř, přesto ale Nikola zaslouženě získala tři zlata - v kategorii žen, juniorek i dorostenek! Dvě stříbra (ženy a juniorky) vybojovala Julia Jeřábková, dva bronzy (ženy, juniorky) a stříbro (dorostenky) si odvezla Daniela Urbanová do Prostějova.

nejlepší tři ženy, zleva Jeřábková, Gregůrková a Urbanová

Krajským přeborníkem v kategorii seniorů se stal Bořivoj Novák z Hranic.

výsledky turnaje A na chess-results

čekání na výsledky

V kategorii B startovalo 34 převážně mladých a nadějných hráčů. Úroveň hry byla samozřejmě nižší než v Áčku, ale potěšitelné bylo, že i ti nejmenší se snažili využít čas na přemýšlení a hrubých chyb bylo přiměřeně.

O první místo svedli bitvu brněnští Michail Ivanov a Samuel Khadash - oba získali 7,5/9. Pomocné hodnocení přisoudilo vítězství v turnaji prvnímu jmenovanému. O třetí místo se podělilo kvarteto talentovaných hráčů, nejlepší Bucholz měl Martin Vaculík z Hustopečí u Brna. Čtvrtý byl a zlaté medaile v KP ŠSOK do 12, 14 a 16 let posbíral domácí Tomáš Mohapl. Ještě dvakrát více medailí získala Táňa Nesporá ze Zábřehu, která vyhrála dívčí kategorie do 12, 14 a 16 a v chlapeckých brala stříbra. Poslední šestibodovou byla talentovaná Mária Kovaříková ze Slovenska.

nejúspěšnější mladí z Olomouckého kraje, zleva Mohapl, Nesporá a Obšivačová

Další medaile v KP ŠSOK získali: Jana Obšivačová (A64 Grygov - bronz H16, stříbro D16), Lukáš Blaha (Zábřeh - bronz H14), Adam Zrůbek (A64 - bronz H12) a Petr Novotný (SK Prostějov - zlato H10). Je jen na jejich píli, zda se prosadí i ve vyšších kategoriích.

výsledky turnaje B na chess-results

Kvalitní konkurenci hráčům ŠSOK vytvořili zejména hráči z okolních krajů - Zlínského, Jihomoravského, Moravskoslezského a Pardubického. Jsme rádi, že někteří účastníci jezdí opakovaně, věřím, že si všichni dobře zahráli a za rok přijedou zase!

bohatá fotogalerie

starší zprávanovější zpráva

18. dubna 2017 18:29Jiri Fiala
Gratulace všem vítězům a medailistům.V A skupině zvítězili favorité Vaculík a Valenta.Je vidět,že mladežníci na ně zatím nemají!Horší je to s průměrnymi hrači pokročilejšího věku,ty mladežnici často semelou a připraví o Elo!Jinak Prostějovsky Šimon Londin odvedl svůj standard,jenže v poslednim kole měl spíše smůlu,neboť narazil na vítěze turnaje! Že je k úspěchu v turnaji potřeba také štěstí,již tady bylo diskutovano!Daniela Urbanova ziskala medaili,ale jinak se ji nedařilo,neboť se umístila ke konci tabulky!V B turnaji si vyborně vedl Tomaš Mohapl a Taťana Nespora,kteří proti svému nasazení udělali veliky skok na 4.a 5. misto!Turnaj přatelství je zaslužny turnaj,kde mohou získavat zkušenosti jak starší hrači,tak předevšim mlada šachova generace!

21. dubna 2017 14:37Libor z hor :-)