12.ŠK SIGMIA Olomouc B013.5

Sezóna

19. dubna 2017 8:00Zbyněk Kracík
Hon na Danielu
Ve středu 12. 4. jsme posledním šestým turnajem uzavřeli 6. ročník Prostějovské žákovské ligy, který byl v mnoha ohledech rekordní. Byl to 1. ročník, který byl rozšířen na 6 turnajů v ročníku. Celkem se ho zúčastnilo rekordních 38 hráčů a hráček, z toho byla 4 děvčata, což je další rekord. No a 3. a 5. turnaje se zúčastnilo 28 hráčů, což byly rekordní účasti na jeden turnaj.

Ale teď k vlastnímu průběhu. Vzhledem k tomu, že z celkových 6 turnajů PŽL se započítávaly 4 nejlepší výsledky, cílem hráčů především v první desítce bylo získat alespoň 4 body a tím vymazat některý z většinou tříbodových zisků v minulých turnajích.

Jediným hráčem, který mohl ohrozit celkové první místo Daniely, byl její bratr Jakub. Znamenalo to ovšem, že získá všech 5 bodů z 5 partií, aby si mohl odmazat nejhorší zisk 3,5 bodu z 5. turnaje a tím si připsat do celkového hodnocení 1,5 bodu a sestřin náskok dorovnat. Tato šance ovšem končí už ve druhém kole, kdy prohrává s nejmladším účastníkem a zároveň největším překvapením letošního ročníku Petrem Novotným ze ZŠ Melantrichova, a Daniela už mohla být v tuto chvíli klidná, alespoň co se týče obhájení 1. pozice v seriálu.

Motivaci porazit Danielu v turnaji měli však i další hráči, neboť k posunu pořadím na čele potřebovali maximum bodů, což bez utkání s Danielou nešlo. Z první trojice celkového pořadí si tak mohl v turnaji polepšit i Martin Londin. Na 1. pozici se sice dotáhnout nemohl, ale pokud by získal alespoň 4,5 bodu a Jakub by nezískal více než 3,5, mohl se celkově dostat na místo druhé.

Ale ani jeho 3. místo nebylo úplně jisté, protože ze čtvrté pozice ho ještě stále mohl ohrozit Standa Novák ze ZŠ Vrbátky. A ten měl našlápnuto velice dobře. Ve druhém kole poráží papírově nejsilnějšího hráče turnaje Šimona Londina a s Martinem vzápětí ve třetím kole remizuje. Aby tedy Martin zkusil zabojovat o celkové druhé místo a zároveň obhájit svoje třetí, musí ve zbývajících dvou kolech už jedině vyhrát, což by znamenalo i vítězství v turnaji.

Ve 4. kole se Martin střetne s Danielem Měchurou. Ani on nepatří k vyloženě slabým hráčům. Ve třetím kole porazil Petra Novotného a ve druhém remizoval s Jindrou Táborským. Pro Martina však neznamená překážku.

Standa Novák to má horší. 4. kolo ho staví proti Daniele. Předvede sice velmi vyrovnaný zápas, ale Daniela ho nakonec udolá. Zezadu mezitím velmi nenápadně útočí Jirka Bluma. Dá se říci, že i los je mu nakloněn. Ve třetím kole sice prohrává s Danielou, ale jinak neprohrává žádnou další partii, když v posledních dvou kolech poráží jak Petra Novotného, tak i Jindru Táborského, kterému se v tomto turnaji naopak moc nedařilo. Výsledkem jsou tak nadprůměrné 4 body a 3. místo v turnaji. Ziskem 4 bodů se zároveň stává největším skokanem v celkovém pořadí, neboť se posouvá z 8. místa na místo páté.

V posledním kole zároveň na 1. šachovnici dochází k finálovému zápasu mezi Martinem Londinem a Danielou Urbanovou, kdy v opět velmi vyrovnaném zápase vymyslí Martin velmi hezkou kombinaci a zvítězí, čímž se stane i vítězem turnaje a v celkovém pořadí se mu tím pádem podaří posun na 2. místo před Jakuba Urbana.

V posledním kole se hraje i přímé utkání v souboji o druhé místo v turnaji mezi děvčaty, kdy se utkaly Nikola Tajovská ze ZŠ Vrbátky se Zuzkou Wlasákovou ze ZŠ Jana Železného, kdy obě uhrály po 4 zápasech 1,5 bodu. V tomto souboji je nakonec úspěšnější Nikola a získává tak 2. místo mezi děvčaty jak v turnaji, tak i celkově.

V turnaji se tentokrát nedařilo Jirkovi Mikulkovi ze ZŠ Vrbátky, který tak neobhájil celkovou 5. pozici, ale i 6. místo v silné konkurenci je velmi pěkné. A škoda je i neúčasti Marka Moudrého a Šimona Czopnika, kteří mohli pořadím ještě poněkud zamíchat.

Výsledky 6. turnaje jsou tedy následující: 1. Martin Londin (ZŠ Jana Železného), 2. Daniela Urbanová (ZŠ + Reálné Gymnázium), 3. Jiří Bluma (ZŠ Jana Železného).

výsledky 6. turnaje v pdf

fotogalerie Zbyňka Kracíka

Martin Londin

Celkově nakonec 1. pozici obhájila Daniela Urbanová (ZŠ + Reálné Gymnázium), 2. místo patří Martinu Londinovi (ZŠ Jana Železného) a 3. místo získal Jakub Urban (ZŠ Dr. Horáka). Rozhodně příjemným překvapením je 4. pořadí Stanislava Nováka a 6. místo Jiřího Mikulky (oba ZŠ Vrbátky) a celkově 9. místo nejmladšího účastníka soutěže Petra Novotného, který je zároveň i nejúspěšnějším účastníkem ze ZŠ Melantrichova.