INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Na Polofinále MČR juniorů a juniorek má náš kraj několik volných míst. V D18 a v D20 1 místo, v H20 2 místa. Případní zájemci nechť se hlásí předsedovi KM ŠSOK do 25. září. V případě většího počtu zájemců o jednu kategorii bude mít přednost hráč s vyšším FIDE elo. Veškeré náklady na tuto akci si hradí sami účastníci.
Poslední komentáře
Koutek olomouckých šachistů
Jiří Zapletal(17. září 2021 14:16)
Memoriál Svatopluka Hastíka je za dveřmi
Pavel Koriťák(15. září 2021 16:19)
Šternberský rapid se ruší
Jura(14. září 2021 16:27)
35. LIBINSKÁ VĚŽ
Jiří Fiala(14. září 2021 10:32)
Kalendář akcí
18.9.Líté boje pod radničním mečem
18.9.Memoriál Svatopluka Hastíka
18.9.Grand Prix
19.9.Vinarský král
28.9.Orlická šachovnice
26.−31.10.Mistrovství Moravy a Slezska mládeže
Šachový svaz ČR
238. díl pořadu V šachu
Pozvánka na Hybridní ME mládeže (Praha, 15. – 21. 10. 2021)
Šachové čtení na víkend: vzpomínání na legendární bitvu i doby, kdy se hrál královský gambit
Závěrečná zpráva MČR žáků v rapidu
Nový šachový server
Pozvánka na Czech Tour 2021 / 2022
Robert Cvek povídá a vzpomíná na šachovou legendu Tigrana Petrosjana
MČR mužů - on-line partie i živý přenos
Podzimní Meteleskum Bleskum a podzimní simultánka
Šachové weby
A64 Grygov
Medailová žeň na Turnaji přátelství
Zrůbci na Czech Open
ŠK 1921 Zábřeh
ZAHÁJENÍ SEZÓNY 2021
Pozastavení tréninku
SK Prostějov
Haluzová remíza
Vítězství v oblasti
ŠK Olomouc
Poslední sbohem
Zápas na tři dějství
ŠK Vinary
SEZÓNA ZAČÍNÁ !!!
COVID DOVOLIL ODEHRÁT TURNAJ
ŠK Velké Losiny
ŠK Mohelnice
ŠK Jeseník
Řetězárna Česká Ves
TJ Spartak Přerov
ŠK Šternberk
ŠK Loštice
EXTRALIGA
1.ŠK Duras BVK Královo Pole00.0
ŠK Dopravní podnik Praha00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
Slavia Kroměříž00.0
GASCO Pardubice00.0
1. Novoborský šachový klub00.0
INGEM - ŠK Líně00.0
Labortech Ostrava00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
BŠŠ Frýdek-Místek A00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
Moravská Slavia Brno00.0
Siesta Labs Unichess00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.A64 PROCLIENT Grygov00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Slavoj Český Těšín00.0
SK Slavia Orlová00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
ŠK GORDIC00.0
ŠK Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
ŠK Staré Město00.0
TJ Vlčnov00.0
TŽ Třinec00.0
2.LIGA D
1.ŠK 1921 Zábřeh00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
Panda Rychnov nad Kněžnou00.0
TJ Slavia Hradec Králové00.0
ŠK Ústí nad Orlicí00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
TJ ŠO Chrudim00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ Jiskra Hořice00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Lanškroun00.0
2.LIGA F
1.Tatran Litovel00.0
SK Prostějov00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
TJ Ostrava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
ŠK Karviná00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
TJ Slovan Havířov00.0
TJ Baník Havířov00.0
TŽ Třinec "B"00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
17. července 2015 10:21Igor Alfimov
Tvrdé Jádro Domašova 2015 Nebylo Zachyceno

Ve dnech 1.-11.7. proběhl tradiční šachový tábor pořádaný Brněnskou Šachovou školou a A64 Grygov. I letos hostila skautská základna v Domašově nad Bystřicí mladé a nadšené šachisty, kteří přijeli nejen posílit své šachové umění, ale zlepšovat se i v oblastech všeobecných znalostí, fyzických dovedností, týmové spolupráce a kreativity.

I letos byl tábor lidnatější než minulý rok. 52 účastníků zaplnilo až po okraj kapacitu základny a téměř desítka organizačního personálu obětavě přenocovávala na pohovkách, podlaze nebo ve stanu. Vedoucím však tento menší diskomfort nesebral nadšení a snahu vydat ze sebe pro děti maximum, no a ti, kteří nebyli dost zapáleni, zůstali v Bulharsku.

S rostoucím počtem účastníků i vedoucích nabývá větší a větší důležitosti úloha kuchyňského personálu. Poklonu až na zem a velký dík zaslouží Hanka Obšivačová a Jana Biolková, které se pod návalem tolika hladových krků nenechaly vyvést z míry a svůj úkol splnily na výbornou. Významným dílem přispěli i kuchyňští asistenti, z těch stálejších a produktivních zmiňme Frantu, Kubu, Marka, Lenku, Míšu a Duba.


IM Dejf v akci

Šachové skupiny

O hlavní náplň dne se staraly již z logiky věci šachy. A jelikož se ti starší již transformovali do role vedoucích, bylo na nových tvářích, aby prokázaly své schopnosti a dokázaly se vypořádat s náročností dvou tréninkových bloků. Na tradičně roztěkanou skupinu D byla povolána neobvyklá posila - seversky chladná Islanďanka WGM Lenka Ptáčníková, která jakožto zkušená trenérka dokázala zaujmout, spolu s pomocníkem Igorem, i ty šachovou hrou zatím téměř nepolíbené. Její ranní lekce matování vším možným byly posléze vystřídány jednoduchými koncovkami, což jistě pomohlo těm nejmladším stát se experty v této činnosti, o čemž se mohli na vlastní kůži přesvědčit Igor s Míšou, kteří si je jednou ráno vzali sami pod svou nadvládu a pocítili ten pokrok.

Pro odpolední program se Déčko spojilo s Céčkem, aby utvořilo 3 desetičlenné turnaje o přibližně stejně velké šachové síle a následně probíhal rozbor sehraných partií. Hlavním smyslem bylo naučit děti zapisovat správně tahy a také využívat na partii veškerý čas. Hlavně k tomu druhému bylo těžké děti přesvědčit, protože některé partie zpočátku končily i za 5-10 minut. S každým dalším dnem už ale byly partie delší a delší, což těm, co partie rozebírali, udělalo dvojitou radost. Jednak z toho, že jim zbylo na rozbory méně času a tudíž měli míň práce, tak i z toho, že je děti poslechly a začaly u partií přemýšlet. No a na ty ostatní (tzn. skupinu A a B) čekala nevyčerpatelná dávka šachové strategie, desetitahových kombinací, složitých koncovek a jiných lahůdek v podání Marka Vokáče a několika dalších vyvolených. Podle slov trenérů zde nebyla morálka nijak veliká, někteří si o správných řešeních často nechávali zdát (a to doslova). Nicméně se šachy bavili i ve svém osobním volnu, a když ne řešitelskou soutěží, tak nespočtem blicek, holanďanů či jinými odrůdami šachu. Nesmíme opomenout ani předodjezdový turnaj ve Fischerových šachách na 2x5 minut, kterého se zúčastnily skupiny A i B spolu s jedním nejmenovaným vedoucím. Někomu se dařilo více, někomu méně, ale doufáme, že to bylo pro všechny zpestření ze stereotypního průběhu dne...


No comment.

Věkové oddíly

O další porci zážitků a také o to, aby byly děti před spaním pořádně utahané, se starala devítka statečných, náhodně rozdělených jako vedoucí čtyř oddílů. O ty nejstarší bylo postaráno nadmíru dobře, jelikož byli pod taktovkou známé dvojice Míši Hrabala a Igora Alfimova, kteří na nich jistě nenechali kost suchou. Přes počáteční zdolávání osmitisícových vrcholů se dostávali k zaslouženému odpočinku v podobě Pasivit a také si kupříkladu vyzkoušeli, jaké je to býti fotografem či profesionálním hráčem ringa.

O něco málo mladší děti si vzali společně na paškál Ríša Biolek junior a Jana Maříková (neboli MJ). A vzali to pěkně od podlahy, neboť hned první den nachystali pro děti běhací hru s prvky matematiky... Smrtelná kombinace! Aby mladé naděje nevyšly ze cviku, byly poslány v čase nočním dešifrovat zprávy mumlajících nestvůr. Ke konci však oddíloví vedoucí trošku zmírnili tempo, aby nakonec celý tábor ukončili známou hrou "Přijela babička z Ameriky a přivezla...". Už jen z pohledu nezaujatého přihlížejícího to musel být pořádný nářez, natož pak být přímým účastníkem...

Ani třetí oddíl nepřišel zkrátka. Pod vedením osvědčené dvojice Lukáše Fuska a Terky Uhlířové si jejich svěřenci vyzkoušeli vše možné, od malířského umění, přes plnění různých úkolů, až k tvrdé bojové hře ve stylu ‘Capture the flag’, kdy ovšem vlajky představovali vedoucí, kolem kterých místo nábojů létaly srolované ponožky. Celkově se tento oddíl zdál jako jeden z nejklidnějších, protože o nich po většinu času nikdo nevěděl...

Jen ti nejmladší ještě pár minut před začátkem tábora stále postrádali své vedoucí. A protože Honza Kolašín byl ještě na cestě, byl vypsán konkurz, do kterého byli přihlášeni (možná nedobrovolně) Kuba Vaculík a Marek Růžička, kteří tedy malé špunty vyhráli a i přes minimální čas na jakoukoliv přípravu si u dětí hned první den získali sympatie, což sestavování dalšího programu značně ulehčilo. Děti byly vzaty o miliony let zpět, aby poznaly, jak těžké bylo ulovit mamuta, ale hlavně utéci před zuřivým pračlověkem. Při další zastávce časem se podívaly za eskymáky, aby pomohly sbírat a prodávat různé druhy ryb dříve než hladový tuleň. Poslední zastávka byla v nedaleké historii, konkrétně v Americe, kde bylo za úkol vybudovat co největší farmu plnou zvířat, a jako zlatý hřeb proběhla noční pouť za indiánským náčelníkem Manitouem, ukrytým v temných lesích. Závěr měl na některé emotivnější vliv, než se původně očekávalo, ale aspoň tyto silné zážitky hned tak nezmizí...


druhý spoluautor článku, pračlověk Culda

Cesta kolem světa za 10 dní

Vždy populární a motivující celotáborová hra se uskutečnila i tento rok. Po loňské galské olympiádě jsme se letos rozhodli inspirovat se u Julese Verna a zkusit si na vlastní kůži cestu kolem světa. Zatímco však Mr. Fogg putoval parníky, vlaky, slony atd., náš vědecký tým složený z chemika, doktora, páru fyziků, Američana, informatika a sekretáře vedeného nepředvídatelným matematikem objevil díru v časoprostoru. Tento unikátní způsob dopravy dovolil 4 družinám zvídavých cestovatelů navštívit například Kubu, kde společně pomohly překazit zlomyslné plány karibského diktátora, Čínu, kde si zkusily na vlastní kůži politiku kontroly populace, ztroskotaly na Grónsku, kde se družiny musely vcítit do ztroskotanců, dokud nebyl náš důmyslný dopravní prostředek opraven. Nejstarší členové každé družiny okusili se svým družinovým vedoucím i atmosféru válečné Evropy, když museli najít nejrychlejší trasu na určené místo po nočním výsadku uprostřed divočiny. A i když byla cesta zlá, jak pouliční dáma, všechny vysazené čety se dokázaly pod nočním nebem zorientovat a na základnu dorazit ještě před úsvitem. Po mnoha dalších zastávkách jsme zakončili naše putování v Řecku, kde jsme se snažili potěšit Oscarose dramatickým vystoupením.

Do cíle nakonec první doputovala družina Fortunato Tredici, vedená zkušeným cestovatelem, avšak nováčkem v pozici lídra, Igorem Alfimovem. V těsném závěsu spěchali z Řecka Koláčci, které vedl znalec byrokratických zkratek Honza Kolašín. Hned za nimi přicházely Hlavy Dubové, se kterými MUDr. Tomáš Doubek na chvíli odložil bílý plášť a poznával krásy jiných epoch a kultur. Čtvrtí, ale s minimálním zpožděním a čestným uznáním od Oskarose za kreativní zachycení momentů, doputovali Tataři a Tatarky, které vedl Ing. Michal Hrabal. Díra do časoprostoru byla poté zapečetěna a je neznámo, zda-li bude znovu použita. Dojmy a zážitky však jen tak nezaniknou a jako připomínka poslouží účastníkům táborové tričko a nová metodická příručka IM Biolka sr. Fischer vs. Spasskij.


Fortunato Tredici

Co nelze zachytit?

Dny uplynuly jako voda a u plamenů závěrečného táborového ohně a pod doprovodem kytar bratrů Kolářových jsme se snažili uložit si do vzpomínek co nejvíce zážitků a nových, nejen šachových, poznatků, které nám tábor Domašov 2015 bezesporu poskytl. Náš organizační tým doufá, že si účastníci pobyt užili a s nedočkáním vyhlíží příští ročníky. My jim přejeme hodně štěstí nad 64 poli, ve škole, v kroužcích a v bojích všeho druhu. A i když není jisté zda se cesty nás všech znovu protnou příští léto, věříme v opětovné shledání.

Co však zůstává jisté, je, že tvrdé jádro nelze zachytit!

malá fotogalerie

neoficiální hymna


<<< Závěr školního roku ve znamení šachu <<<>>> David proti Goliáši >>>

10. srpna 2015 18:27 0 |  0Jan Kolašín
Kratší a teď už určitě funkční link je tady http://bit.ly/1MkSV7h

10. srpna 2015 16:58 0 |  0jura
Ty adresy co píše Honza Kolašín a zvědavec jsou tak dlouhé, že mne ani náhodou nenapadne je zkusit vyhledávat

6. srpna 2015 8:22 0 |  0Jakub Mrázek
ty dlouhé - v názvu zpravidla obsahují cestu k článku/stránce a pokud je nadpis dlouhý, patřičně se prodlouží i odkaz; ty krátké (goo.gl) - ty slouží právě ke zkrácení hodně dlouhých (a třeba ještě i složitých) odkazů na kratší, cenou je "složitost" těch písmenek za / ; jinak tady ten problém vznikl pravděpodobně (hádám) tím, že redakční systém webu nepodporuje hodně! dlouhá slova (???), takže např. po 60 znacích vloží sám mezeru ??? je to jen odhad

5. srpna 2015 16:07 0 |  0jura
Nejsem přes počítače odborník- ale proč jsou některé adresy tak strašně složité a některé tak otřesně dlouhé??? Pak stačí drobnost a není nalezeno

31. července 2015 22:59 0 |  0Zvědavec
aha - resp. bez mezery!!! (mezi "g" a "E" nemá být mezera) - snad pomůže toto: https://goo.gl/DGLeJz

31. července 2015 22:57 0 |  0Zvědavec
jde o tu mezeru v odkazu ... správně je to takto (s pomlčkou): https://www.youtube.com/playlist?list=PLfr1903YfYxyoAgN-fy0g EGY4ySemcybx

31. července 2015 22:27 0 |  0Jan Kolašín
Hm, tak zase nefunguje, divný. V tom případě to jde tedy z odkazu, který dal Zvědavec.

31. července 2015 22:27 0 |  0Jan Kolašín
Jo, odkaz nefunguje. Tady je teď už fungující čistě na videa z tábora - https://www.youtube.com/playlist?list=PLfr1903YfYxyoAgN-fy0g EGY4ySemcybx

31. července 2015 13:31 0 |  0Zvědavec
chtěl jsem také nakouknout a protože mi odkaz nefungoval, zkusil jsem se proklikat jinak ... https://www.youtube.com/channel/UCCA_iVlgCx1VDCf_9BU1LEA

29. července 2015 20:48 0 |  0Jan Kolašín
Na youtube pomalu ale jistě nahrávám i nějaká videa z tábora - https://www.youtube.com/playlist?list=PLfr1903YfYxyoAgN-fy0g EGY4ySemcybx

28. července 2015 19:20 0 |  0Richard Biolek
Fotek je samozřejmě více, ale kapacita serveru je omezena. Napište p. Šimáčkovi, ten Vám může nějakou zaslat.

27. července 2015 21:57 0 |  0Rodič 2
Děkuji tábor se líbil - mate více fotek z těch 11dní (marně hledám své dítě)

27. července 2015 9:26 0 |  0Richard Biolek
Dobrý den, na táboře nás zastihla odstávka elektřiny kvůli nějaké revizi elektrosítě v celém Domašově a okolí - 2.7. a 9.7. vždy cca 8:00 - 16:00. Vzhledem k tomu, že teplou vodu čerpáme z bojlerů, tak pak chvíli trvalo, než se ohřála. Druhá otázka je spíše na našeho doktora, ale odpovím obecně - pokud dítě nahlásí zdravotní problémy, lékař ho prohlédne a jsou tři možnosti:¨ a) jede se na pohotovost b) dítě jde na izolaci c) dítě dostane půldenní až jednodenní klid na (svém) lůžku, zvýšený příjem tekutin a vitamínů (možná paralen?) - to v 95% zabere a může se zapojit do programu. Vzhledem k tomu, že žádná epidemie nevypukla, myslím, že doktor fungoval dobře.

27. července 2015 7:56 0 |  0Rodič
Děti byly spokojené s pobytem, takže super. Jen se zmínily, že netekla teplá voda a nemocní byly na stejném pokoji jako Ti zdraví. Je to pravda???

23. července 2015 10:14 0 |  0jura
Pěkný článek i fotečky.Dík autorovi článku a všem aktérům. Je potěšitelné, že se ještě najdou tak zapálení organizátoři akcí pro děti a že vůbec ještě nějaké takové tábory s šachovou tématikou existují.

22. července 2015 12:14 0 |  0Varinius
Bylo to žůžový,přijedu znova :D

18. července 2015 18:41 0 |  0Libor z hor :-)
jj

18. července 2015 14:52 0 |  0Rockenroule
V pořádku

18. července 2015 11:30 0 |  0Hraboss
Dobře napsáno

17. července 2015 15:07 0 |  0Junior
Muze byt

Jméno:
Heslo:

Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2021