3.TJ Spartak Přerov613.0
4.TJ Sokol Skalička B09.5
24. března 2024 18:48Zbyněk Kracík
Když opadne příliv

Pátý turnaj Prostějovské žákovské ligy, který se uskutečnil 22. března v prostorách Dětského dopravního centra, se odehrál v poněkud komornějším duchu.

Bohužel opět nedorazili hráči ze ZŠ Vrbátky, což je určitě škoda, neboť mají svá želízka v oblasti první desítky ve starších žácích a do konce zbývá už jen jeden turnaj. Ale chyběli i ostatní, a tak nejen díky tomu byla účast ve starších žácích oproti minulému turnaji třetinová a turnaje se zúčastnilo jen 8 hráčů, z toho 5 z první desítky.

Při neúčasti i dosud vedoucí hráčky turnaje Lucky Kvapilové (RG Prostějov) tak měl další z favoritů, Petr Novotný (též RG) zjednodušenou situaci a bez problémů si doplnil chybějící turnaj se ziskem maximálních 5 bodů a ujal se tak i celkového vedení.

Jediný, kdo mu mohl konkurovat, Ondra Navrátil (GJW) opět partii s Petrem prohrál a se ziskem 4 bodů skončil na 2. místě a vylepšil si i celkovou pozici a dotáhl se na vedoucí trojku.

3. místo obsadil Mojmír Buriánek (ZŠ Jana Železného), který prohrál s oběma předchozími. I Mojmír si ale doplnil chybějící 4. turnaj a vylepšil celkovou pozici na 6. místo.

Zbývající hráči si neměli už možnost si své pozice vylepšit, protože jim k tomu chyběli soupeři, na kterých by si udělali body. Za zmínku ještě stojí výkon Bena Brůžka (ZŠ Jana Železného), který prohrál s Navrátilem a Buriánkem, ale vše ostatní vyhrál a nijak si tak nenarušil absolutně pravidelné výkony. Ve všech 5 turnajích získal shodně po 3 bodech. Takto vyrovnané výkony v turnaji nemá nikdo kromě Lucky a Petra. Bodově tedy pravidelně lepší průměr, ale zároveň žádný nečekaný propad, který znají mnozí jiní.

Konečné pořadí v pdf

Konečné pořadí na Chess-Results

Celkově ve skupině starších žáků tedy vede Petr Novotný s 19,5 body před Luckou Kvapilovou s 18,5 body. Třetí je Jakub Hubál (ZŠ Jana Železného) s 15 body a nemá tak, stejně jako ostatní, už ani teoretickou možnost se na vedoucí dvojici dotáhnout. Škoda, že se tentokrát nemohl zúčastnit a pokusit se udržet si kontakt, naopak o své třetí místo bude muset ještě bojovat, neboť se na něj dotáhl stejným počtem bodů Ondra Navrátil (jen horší pomocné hodnocení) a minimálně matematickou možnost boje o třetí pozici má ještě i Lukáš Wichterle (GJW), kterému se poslední turnaj nepovedl.

Průběžné celkové pořadí v pdf

Petr Novotný

Velmi podobná je situace i mezi mladšími žáky. Jejich turnaj ovšem nebyl narušen masivní neúčastí a účast 19 hráčů odpovídá běžnému průměru. Turnaj potřetí za sebou vyhrál Karel Tlamycha (ZŠ Jana železného), i když ve čtvrtém kole zaváhal a pouze remizoval s Honzou Fidlerem (ZŽ Kralice) a poněkud tím zdramatizoval závěr turnaje. V posledním kole ale nenechal nic náhodě a porazil v tu chvíli vedoucího Lukáše Vincourka (ZŠ Mostkovice).

Třetí místo obsadil nakonec Juraj Hrabčák (ZŠ Dr. Horáka) a svými 4 body si tak určitě spravil chuť po výpadku v minulém turnaji. Naopak na turnaj pravděpodobně nebude v dobrém vzpomínat David Hubál (ZŠ Dr. Horáka), který v celkovém pořadí bojoval právě s Tlamychou o 1. místo (dosud měli stejný počet bodů). Ve třetím kole s Karlem prohrál, ale bohužel už se v následných 2 kolech nechytil a skončil se 2 body. Tím si nepřipsal do celkového pořadí žádný bod a umožnil Karlovi si vypracovat náskok, který už nemůže nikdo dostihnout. O vítězi mladší kategorie je tedy tímto rozhodnuto, ale díky 2. místu a  bodům v turnaji se do boje o druhé místo celkově hlásí v tuto chvíli třetí Lukáš Vincourek a bez šance není ani 4. Juraj Hrabčák a 5. Lukáš Klíma (ZŠ Jana Železného). A i na dalších místech v první desítce je velmi těsno.

A nesmíme zapomenout ani na děvčata ve skupině. Zatímco Anička Vystavělová (ZŠ E. Valenty) tentokrát neměla svůj den a uhrála vlastě jen jeden bod (druhý kontumační), nejmladší účastnice, teprve čtyřletá Zdenička Hájková (MŠ Konice) uhrála vlastní silou svůj dosavadní rekord, 2,5 bodu (čímž se v pořadí turnaje dostala shodou okolností před aktuálně 2. v celkovém pořadí Davida Hubála) s tím, že tyto body uhrála v posledních 3 kolech. Jednu partii vyhrála na čas s Davidem Vychodilem a druhou šustrmatem s Jakubem Vencálkem... Oba jsou mimochodem o 6 let starší a patří naopak k nejstarším v kategorii... Tak uvidíme, co nás čeká v budoucnu... :-) Anička zatím drží celkově 11. pozici a Zdenička 20., a to má ještě o turnaj méně.

Fotogalerie

Před námi je poslední turnaj letošního ročníku, který se uskuteční 26. dubna. Tam se vše rozhodne. Těšíme se na účast.