Ale vezmu to postupně:
1. šachovnice Luch Michal - Neděla Vlastimil
Se toho moc neodehrálo a hráči se rychle domluvili na remíze.
2. šachovnice Jaworski Miroslaw - Vaněk Ladislav
Zde byl průběh totožný jako na 1. šachovnici. Odehráli jsme pár tahů a soupeř mi nabídnul remízu, za což jsem byl i rád, protože jsem hrál po noční směně a mohl jsem toho využít ke sbírání zajímavých poznatků z dalších partií.
3. šachovnice Tustanowski Robert - Valenčík Josef
Robert získal ze zahájení výhodu ve formě dvojice střelců a stačila menší hrubka, kdy se Josef snažil vyměnit dámy. Jak většina hráčů stále opakuje, je to jedna z nejtěžších výměn, protože se mění hodně styl boje. Udělal to ale tak nešikovně, že k tomu ztratil i důležitého pěšce a v takových pozicích se už Robert nemýlí a dovedl partii zaslouženě k výhře: Partie pokračovala 1...Df6? 2.Se4 Dxf3 3.Sxf3 Sc5 4.Sxd5 exd5 5.Se3 Vac8 6.Vxd5 a černý zůstal bez pěšce.
4. šachovnice Pacl Václav - Kárník Pavel
Pavel za nás letos nastoupil poprvé a věřili jsme, že by mohl pana Pacla přehrát, přeci jen tam byl větší elový rozdíl. Ale pan Pacl byl jiného názoru, vystavěl dva domečky a jeho pozice se mi jevila o něco lepší, proto mě zaskočilo, že sám nabídnul remízu, která byla přijata.
5. šachovnice Pán Vladimír - Kubeczka Aleš
Laďa byl po sobotní akci společensky unavený a byl i mírně nachlazený, proto po pár tazích nabídnul remízu, kterou Aleš přijal.
6. šachovnice Hrbáček Miroslav - Kaminský Rudolf
Od 6. do 8. šachovnice již probíhaly tvrdé souboje. Asi je o nás známo, že trpíme hlavně na zadních šachovnicích. Nejinak tomu bylo i v této partii. Mirek zvolil strategicky hodně náročné zahájení, kde se neorientoval nejlépe, dostal se do problémů a zůstal zcela bez protihry. A tak se spíše čekalo, zda Rudolf najde cestu k výhře. Bohužel pro nás Mirek není výborný obranář a přehlédl pěkný taktický obrat, kdy partii Rudolf zjednodušil a Mirkovi zůstali jen slabí pěšci, kteří rychle padli:
Mirek zahrál nešťastné 1...Kd8? a přehlédl pěkný taktický obrat. Přitom kdyby šel 1...Kd7 s dalším 2...Kc7, tak by mohl partii ještě dlouho bránit. V partii přišlo 2.Vxa4! bxa4 3.Vxb8 Vxb8 4.Jc6+ Kc7 5.Jxb8 Kxb8 6.Sxa6 a další slabí pěšci černého budou padat jako hrušky.
7. šachovnice Fojtík Vlastislav - Ovesný Radim
Pro nás velmi smolná partie. Vlastík stál dlouhou dobu mírně lépe, ale pozice Radima zatím odolávala. Radim zkusil nabídnout soupeři remízu, ale bylo to zrovna ve chvíli, kdy se dohrávaly poslední dvě partie a stav zápasu byl 3:3 a výsledek partie Siwek-Máj v tu chvíli mohl skončit jakkoliv. Proto bylo rozhodnuto, aby Vlastík zatím pokračoval. Bohužel partie poté nabrala špatný směr, kdy Vlastík nevěděl, jak dál pokračovat, udělal pár špatných rozhodnutí a černý pomalu a jistě vyrovnal a převzal iniciativu. Otřesený Vlastík měl ještě poté šanci partii zachránit, protože Radim nepostupoval dostatečně rázně, ale kolem té možnosti Vlastík pravděpodobně bez povšimnutí prošel a poté si již Radim vše pohlídal a vzdálený volný pěšec pomalu a jistě prchal do dámy a nebylo v silách Vlastíkových jej zastavit.
Černý svým posledním tahem 1...Vc8 dal bílému poslední šanci na záchranu, přitom po lepším 1...a4! nebo 1...Va8! by černého nemusela mrzet ztráta v tu chvíli nedůležitého pěšce (d6) a rozhodla by aktivita. Například 1...Va8 2.Dxd6 Dxd6 Vxd6 a4, kdy bude muset dát bílý věžku pasivně na a1 a rozhodne černý král. Ale nyní bílý mohl zahrát 2.Dxd6! Dxd6 3.Vxd6 Va8 4.Vd3 s dalším 5.Va3 a bílý vše stíhá. A kdyby černý místo 3...Va8 sebral 3...Vxc2?!+, tak 4.Kg3 s dalším 5.Va6 (věž vždy za pěšce) a partie by skončila remízou.
8. šachovnice Siwek Antonín - Máj Svatopluk
Antonín získal ze zahájení mírnou výhodu, ale tu rychle zahodil špatným propočtem varianty. A aby toho nebylo málo, ztratil k tomu i důležitého pěšce a vypadalo to na snadnou výhru našeho hráče, ale jak to vyhrát? Bílý měl jakousi takousi kompenzaci ve dvojici střelců a lepší souhře figur, ale nemělo by to stačit. Poté přes několik menších nepřesností z obou stran (někdy kolem té šarvátky dostal nabídku remízy Vlastík) a jedné velké hrubici nakonec Svaťa získal vyhranou pozici, kdy opět velkou roli hrála správná výměna dam.
Partie dospěla ke kritickému okamžiku. Obě dámy jsou napadené, černý má dva spojené volné pěšce a vypadá to, že by měl černý postupně zvítězit, protože bílý zatím nejeví žádné známky možné protihry. Nejjednodušší cestou k výhře bylo 1...Dxe3! 2.fxe3 Jxc6 3.Sxc6 Vc8 4.d5 Sc3 s dalším Se5 a bílý je bezmocný proti postupu a-pěšce. Partie však bohužel pokračovala 1...Dc3?! a po 2.Dxc3 Sxc3 3.Kf1 Vb8 4.Ke2 e5? 5.d5 vznikla tato pozice:
Najednou má bílý silného d-pěšce a situace se rázem obrací, neboť černí pěšci jsou zastaveni a pěšec d může kdykoliv postoupit vpřed. Navíc v vzápětí přišla již velká hrubka 5...Vb4??. Bílý se naštěstí na dlouho nezamyslel a uhnul napadeným střelcem, přitom po 6.d6 by bylo hned po partii. Takhle po 6.Sc2 a4? přehlíží černý opět další tah soupeře, přitom 6...Jc8 by partii stále udržovalo v mezích rovnováhy. 7.Sc5 a3 8.Sxb4 Sxb4 černý skončil s kvalitou méně a jen díky další nepřesnosti bílého stihl černý převést jezdce přes c8-d6 (dokonce mohl vzít i na e4:-))-b5-c3 a bílý musel vrátit kvalitu a spokojit se s remízou.
Nakonec jsme tedy prohráli 3½-4½.
Vlastík Fojtík a Svaťa Máj byli po zápase dost sklíčení, ale šachy jsou holt takové, někdo musí udělat chybu, aby druhý vyhrál nebo ustál prohranou pozici. Já jsem oceňoval jejich bojovnost a snahu pomoci týmu k vítězství, no a že to nevyšlo se může a bude stávat komukoliv z nás. Nikdo není neomylný a věřím, že se rychle oklepeme a na dalšího soupeře nastoupíme v plné síle a s radostí ze hry. |