INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Fialový koutek
Jiří Fiala(24.8. 17:13)
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Jura(24.8. 11:47)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

8. září 2015 12:25Ladislav Spurný
Zrušme Libinskou věž a zaveďme Libinský řízek!
V sobotu 5. září 2015 uplynuly jen tři dny od okamžiku, kdy naposledy ještě na obloze vládlo sluníčko a bylo v pravdě pořádné horko. Šachová bohyně Caissa tam někde nahoře ovšem zaintervenovala a tak vyznavači královské hry, kteří se sjeli na 29. ročník Libinské věže do kulturního domu ve vesnici, jež proslula svou nemalou délkou, se těšili příjemnému počasí, pro šachy jako stvořenému.

Vše by se mohlo zdát takřka idylické... Ale nebylo tomu tak. Že by libinští bojovali s nějakým zlým šachovým šotkem nepřejícníkem? Ale kdeže. Ve všem jsou jen a jen lidé. A i vyznavači čtyřiašedesáti polí si občas dokážou hodně neracionálně zkomplikovat život.

Úvodní zpoždění turnaje přece jen přesáhlo únosnou míru a tak trochu se opakovaly trable z loňska, jen na jiný způsob. Úvodní kolo se losovalo v rámci hesla: do třetice všeho dobrého. Hráči ale byli většinou dobře naladění a nikdo z toho žádnou vědu nedělal.

Horší byla chvíle, kdy se ukázalo, že zdaleka ne všichni účastníci respektovali propozice a přivezli na každého lichého šachistu hrací soupravu a hodiny. To vyvolalo doslova horké chvilky, kdy potřebné rekvizity se naháněly po celé vesnici a nakonec to vyšlo opravdu tip ťop. Je to bohužel ukázka nezodpovědnosti, která ve finále nejvíce zdržela samotné účastníky a bylo by dobré se tohoto nešvaru na všech dalších turnajích, ať již budou kdekoliv, vyvarovat.

Následkem ne zrovna šťastného začátku rozhodl rozhodčí turnaje Jiří Voráč, že původní formát dvacetiminutovek se mění. První čtyři kola před obědem se odehrála tempem patnácti minut na partii, posléze zbytek již dle původního plánu. Ani tento - promiňte, trochu kočkopes - kupodivu nikomu nevadil a ve zbytku dne hráči prokázali, že navzdory úvodním potížím si nenechali zkazit náladu a odehráli poctivé a korektní šachy bez nutnosti řešit jakýkoliv spor.

K pohodě určitě přispěla i štamprlička slivovice na uvítanou pro každého, kdo měl chuť, a následně bufet, který umožňoval pitný režim a posléze za lidovou cenu 70 korun i výtečný oběd. Jídlo slavilo všeobecný úspěch. A nemálo na tom! Tradiční účastník místních turnajů a většinou i nejvzdálenější hráč z Kolína Jiří Stehlík (ELO 2034) se nechal uspokojením z masité smažené porce strhnout natolik, že navrhnul, aby se název turnaje zřekl druhé nejsilnější figury na šachovnici ve prospěch řízku! Pořadatelé tedy mají o čem přemýšlet...


Vítěz turnaje Strašil bojuje s bronzovým Vaňkem. [foto Karel Volek]

V roli favorita turnaje se představil litovelský kandidát mistra Ladislav Vaněk (ELO 2183). Klopýtl však již ve čtvrtém kole a žádný trhák tak nenasadil. O to se naopak pokusil zábřežský kandidát mistra Pavel Strašil (ELO 2078) a jeho stejně otitulovaný kolega Pavel Hrubeš z Lanškrouna (ELO 2144). Bratrsky se stejnými rezultáty v každém klání prošli až do šestého kola, kde se výsledkově definitivně prosadil Strašil, kdežto Hrubeš prohrou ztratil. V posledních dvou kolech sice zabojoval a dvěma vítěznými partiemi se pokusil zakolísání dohnat, ale zkušený Pavel mu již nedal šanci. Oslavil tak zasloužené vítězství v turnaji, následován právě Hrubešem.

O třetí místo se mezitím rovněž sveřepě bojovalo. Třemi výhrami v řadě se po čtvrtém nevydařeném kole jal pronásledování Vaněk. V kole osmém však znovu prohrál. Výhra v poslední partii mu přisoudila 6,5 bodu, stejně jako další trojici hráčů. Pomocné kritérium pak o Vaňkově bronzu rozhodlo jen těsným půlbodem.


vítězové turnaje - zleva stříbný Hrubeš, zlatý Strašil a bronzový Vaněk [foto Karel Volek]

Z žen oslavila největší úspěch (celkově na nečekaném patnáctém místě) mladá hráčka Šárka Bártová, která s dosavadním ELO koeficientem 1568 nejen výrazně překvapila, ale stala se i skokanem turnaje.

Nezbývá než na závěr poděkovat pořadatelům a za rok se v Libině těšit na shledanou.

závěrečné pořadí v xls

výsledky na chess-results


starší zprávanovější zpráva

9. září 2015 11:50Jiří Fiala
Turnaje v Libině jsem se zůčastnil jako vloni.Problémy s losováním v začátku sice byly jako i minule,ale myslím si,že účastníkům turnaje to nějak moc nevadilo,nebo už si zvykli.Kuriozní bylo ,že chyběly Šachy a hodiny.Navrhuji do příštího ročníku pořadatelům toto podnětné řešení:Pokud ten hráč,který má dle propozic dovézt šachy a hodiny a tyto nedoveze ,dostane pokutu 200 kč,nebo nebude přijat do turnaje.Když to bude zakotveno v propozicích myslím si,že si každý,rozmyslí,aby šachy nebo hodiny nepřivezl !! Jinak se mi v Libině velmi líbí,jídlo je tam výborné a v místní cukrárně mají velký výběr kvalitních a čerstvých zákusků za poloviční cenu !!! než ve městech,k dispozici je i oblíbený Sachrův dort!V turnaji je také hodně cen,což hodnotím vždy velice kladně.Nemám rád turnaje,kde jsou pouze několika cenami uspokojeni jen GM a MM.Turnaj v Libině každému doporučuji !

9. září 2015 17:14alda
Ahoj Jiri. Jednou na rapidu ve Zline, kde jsem tehdy porazil CM STrasila, jsem spatne cetl propozice a jelikoz nemel sachy a hodiny, platil jsem 100 kc navic. Hralo se v hotelu Moskva a meli tam Plzen 0,33 za 35 kc .. Po kazde vyhre jsem si jednu dal. Vyhral jsem 3x nebo 4x :-)

10. září 2015 11:55Jiří Fiala
Ahoj Aldo !Porazit CM Strašila považuji za velký úspěch!Doufám,že V Libině nedonesení šachů budou také řešit pokutou,jinak pořádek nebude ! Pokud se Aldo chceš něco dovědět o sobě co se týká šachu a Tvých úspěchů(partie ,Elo)Možná ,že to znáš,ale pokud ne, tak Ti to napíši.Na servru Google napíšeš Aleš Hradský chess games,klikneš na najít a pak jak se Ti objeví nápis s názvem Aleš Hradský profil,tak na to klikneš a objeví se Tvůj profil a hned se o sobě všechno dovíš,např.jakého jsi ve Tvé šachové kariéře dosáhl nejvyššího Ela(zatím)Já jsem to nevěděl,než mi to poradil jeden šachista z Olomouce.Má to veliký význam,pokud se chceš něco dovědět o soupeři se kterým máš hrát partii!Kdybych to věděl před turnajem seniorů Olomouc 2015, mohl jsem se v předposledním kole na soupeře připravit a pokud bych na základě přípravy vyhrál v posledním kole již bych měl 3.místo zajištěné a mohl se pokusit o výhru,což by pak zamenalo pro mě jisté 2.místo.Protože jsem,ale nebyl na soupeře připraven,tak jsem pouze remizoval a tak v sobotu nezbývalo než dát partii za remis,abych měl 3. místo jisté,neboť v případě prohry by žádné medailové umístění nebylo a to jsem nechtěl riskovat!Zdraví Tě Jiří

13. září 2015 15:38jura
Pěkný turnaj s tradičním názvem, kvůli jídlu bych název neměnil. Příští rok bude kulatý ročník libinské věže, takže se pokusím po delší pauze dojet také. Téměř třicetiletá tradice radice turnaje je úctyhodná,tak doufám, že za rok bude účast hráčů dvojnásobná a problémy s losem i materiálem nebudou. Jirkovi Fialovi- žádné pokuty za nedonesené hodiny či figurky bych nezaáděl. je to spíš o domluvě, větší skupiny hráčů se sousedních oddílů mohou v klidu pořadatelům vypomoci a naložit do kufrů aut potřebný počet souprav. Rozhodně bych ale nepokutoval třeba hráče, který ze svého oddílu přijede jediný a třeba ani nemá možnost si materiál v klubu vyzvednout.Pokuta nebo nepřijetí do turnaje by spíš byla kontraproduktivní

14. září 2015 16:41Jiří Fiala
Jurovi.O mém a Tvém řešení situace stran šachů a hodin by se měli dovědět pořadatelé v Libině!Rozhodně by,ale měli zvolit nějaké řešení.Pokud žádné nezvolí,mohla by se situace opakovat !Pokud máš na ně kontakt,tak je informuj!Překvapilo mě,že Zdeněk Volfl hraje za nějaký německý klub.Je to v jeho Profilu.Pokud by ses s ním někdy setkal,tak ho pozdravuj.Díval jsem se do Almanachu gymnázia v Litovli.Je tam Míča uveden jako profesor.Vzpoměl jsem si jak Míča hrál za nás na 1. šachovnici za Litovel.Tenkrát měl 1. třídu.

15. září 2015 9:01Petr Čížek
jura: Naprosto souhlasím. Aby bral každý jednotlivec hodiny a šachy není úplně nejšťastnější řešení. Nejelegantnější a určitě i nejjednodušší je domluva několika sousedních oddílů. Minimálně na turnajích v MS kraji už je to běžná praxe a osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by tam byl po příchozích hráčích materiál požadován, a to bez ohledu na jejich počet z jednoho oddílu.

15. září 2015 15:14jura
J.Fialovi- zdenka težko mohu pozdravovat, do České Lípy necestuji. K dalšímu jménu- Míča Jaroslav byl silný hráč v době, kdy jsem s šachem začínal, později skutečně působil i jako profesor na gymplu, ale to už závodně nehrál.Vzpomínám i na jeho otce, který patřil mezi mé první trenéry. Jinak k těm Profilům- moc bych na to nespoléhal, na internetu jsou občas i blbosti. Jen tak pro zajímavost jsem si zkusil zadat svoje jméno a skutečně jsou tam i některé mé partie, statistika zahájení - ale v chybné kombinaci s jinými údaji jmenovce Jirky z Přemyslovic! Takže bych při eventuelní přípravě na soupeře byl raději opatrný a rozhodně raději pouřil třeba šachovou databázi v Chess base. Libinským pořadatelům radit nebudu, Ti jsou jistě zkušení dost, aby to příští rok zvládli

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018