INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Volek Karel(24.8. 18:20)
Fialový koutek
Jiří Fiala(24.8. 18:01)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

1. prosince 2014 10:19Jiří Zapletal
Smajlíci, šibenice a výhra Zábřeha
Po dvou porážkách s Vysokým Mýtem a Poličkou A cestoval druholigový Zábřeh pro povinné body do Poličky k utkání s domácím béčkem. Čekal nás pravděpodobně nejschůdnější soupeř, nastoupili jsme opět téměř kompletní v sestavě: Strašil, Zapletal, Sohr, Opravil, Doležel, Stratil, Krmela a Vicenec.

Sobotu před utkáním jsme potrénovali, Pavel účastí na rapid turnaji v Lošticích, ostatní většinou u internetového přenosu z extraligových zápasů. Já měl v Litovli možnost sledovat extraligu šachovou s Lysou nad Labem (3-5) i házenkářskou s Jičínem (20-27).

Ráno pěšky do Červenky na rychlík, v Mohelnici mne kolegové brali autem. Ještě před odjezdem jsem prohodil pár vět s Karlem Volkem, který naopak cestoval do Litovle jako rozhodčí v zápase Litovel - Mahrla Praha. Jízda přes pocukrovanou Studenou Loučku, mrazivý tunel a Svitavy do Poličky trvala necelou hodinku a proběhla v poklidu. Trošku mne rozhodila informace, že nehrajeme v Tylově domě (v sokolovně probíhal turnaj v míčových sportech), ale ve škole!

Přezůvky jsme pochopitelně neměli, a tak jsme museli obouti jakési návleky před vstupem do jídelny, kde jsme hráli od 10:15 nejen my, ale od půl jedenácté také áčko domácích s Jičínem. Naše výkony sledovali nejen hráči domácích družstev, ale ksichtili se na nás i 15 cm velcí smajlíci z ubrusů na velkých stolech.

Moje hra je určitě nezaujala, zahájil jsem d4, Sg5, e3, c3, Sd3 a f4, nepokračoval dobře a vůbec nestihl Jf3-e5, po rychlých výměnách přešla partie ze zahájení rovnou do koncovky těžkých figur a koní, takže po hodině hry remíza. O půl dvanácté jsem vyrazil ze školy do centra.

Ještě před náměstím jsem našel Centrum hudebníka Bohuslava Martinů, 6 krásných razítek do vandrovní knížky, pohledy a turistické vizitky. Na náměstí na mě dýchl kromě studeného vzduchu i středověk, navštívil jsem historickou krčmu. Sklepení osvícené pouze svícemi, vyřezávané židle a stoly, obrazy starých mistrů, erby, dále např. halapartny, sudlice, cepy. Na dvoře dokonce šibenice s oprátkou. Doufal jsme, že snad není pro mne za mizerný výkon.

Po návratu do školní jídelny se stav 0,5-0,5 neměnil, uběhla mezitím jen další hodinka. Na Pavlův dotaz: "Kdo to bude vyhrávat?" jsem odpověděl otřepanou frází, že pokud nikdo neprohraje, někdo vyhraje. Pozice byly přibližně vyrovnané, bylo půl jedné, čili čas adventního oběda. Vyrazil jsem znovu ven, tentokrát do blízkého okolí. Asi po 500 m jsem objevil restauraci, ne tak pěknou jako je ta historická. Měla ale doopravdy stavebně oddělenou nekuřáckou jídelnu, na ručně psaném jídelníčku jídla za 67,- (i třeba řízek s bramborovým salátem) a pivo Polička 11° za neuvěřitelných 16 Kč!

Ve čtvrt na dvě jsem se vrátil a na chodbě u umývadel v blízkosti záchodků obvyklé školní kvality hovořil s Karlem, který už také remizoval a bylo 1-1. Proti gambitu pojmenovanému podle obrovské ruské řeky se neprosadil, pěšce chvilku držel, pak ho ztratil zpět a nakonec musel držet rovnováhu v koncovce věží a koňů.

Poté vyšel z jídelny kapitán Roman, který rovněž nevyužil výhody bílých kamenů a remizoval 1,5-1,5 se slovy, že má zápas pod kontrolou. To už jsem, nevydržel a šel se dívat dovnitř. Od stolu právě vstával Aleš, který měl zrovna nabídku remízy. Izolovaný zablokovaný pěšec d5, plán hry jsem nevyděl za žádnou stranu.

Stav 2-2 po čtyřech remízách a hrálo se už jen na 1., 3., 5. a 6. šachovnici a vypadalo to na nich nadějně: Pavel získal figuru za dva pěšce v komplikované pevné pozici, Petr mající 45minutový náskok na začátku partie (soupeř přišel drze až v 11) se sice časově dotáhl, ale získal pěšce a měl dva spojené volňásky, za které musel dát posléze soupeř figuru. Laďa taktickým úderem Jd2 vyměnil obranného koně Jf1 a drtivým šachem Sg3 získával minimálně kvalitu a pěšce, soupeř dal raději celou věž s vidinou útoku. Laďa odtahal tahy do kontroly a šel se projít. Mezitím jsme se trochu obávali o osud Jardovy partie, soupěř pořádně dotíral, ale v oboustranné časovce byl náš hráč na výši a vyhrál matovým protiútokem - vedeme 3-2. Konečná pozice vypadala zhruba takto:
Soupeř chtěl matit na h7, ale dostal mat dřív.

Na 4-2 zvýšil Petr a mezitím Laďa po tabákové pauzičce našel krásný obranný tah. Obět střelce zabrzdila bílého a následovaly dva šachy věžemi, výměna páru věží se šachem, další šach věží a dámou až do matu. 5-2 pro nás.

Pavlova partie už neměla na výsledek vliv a spokojený Laďa odvezl polovinu týmu stejnou cestou nazpět do Zábřeha a Šumperka, mne vysadili v Mohelnici, rychlík do Červenky jel v půl čtvrté a přestože ohlásili pětiminutové zpoždění, přijel včas. Z Červenky do Litovle není od rychlíku přípoj, takže opět do Litovle pěšky.

Litovelský šach byl v neděli velmi úspěšný, áčko porazilo Mahrlu, béčko Havířov a céčko vyhrálo v České Vsi.

Večer jsem se dověděl, že poslední Pavel svoji partii nevyhrál a jen remizoval, upravil tak výsledek na konečných 5,5-2,5 pro nás. První krok k záchraně jsme tak učinili.

Druhý náš zástupce ve skupině D Velké Losiny tentokrát prohrál, doma s Hradcem Králové B, což bude náš příští soupeř.

Ve skupině F vyhráli oba naši zástupci, béčko Litovle i Grygova, snad někdo poreferuje...


starší zprávanovější zpráva

1. prosince 2014 13:45Jiří Fiala
Ahoj Jiří! Gratuluji k vítězství boje o záchranu !Nás v neděli čekal B tým AŠK OL,který po týdnu opětně zavítal do Prostějova na zápas s SK PV B.Již v týdnu mi Alda Hradský sdělil,že je nemocen a nenastoupí k zápasu.To pro mne znamenalo nepříjemné zjištění, že budu hrát místo s bílými na 3 šachovnici tak na 2.šachovnici s černými proti Viktoru Houžvovi,který mě již 2x porazil v sicilské,když hrál c3 a většinou mě přehrál již v zahájení !Jenže tentokrát jsem se na Viktora připravil.Moje příprava spočívá v tom,že nestuduji teorii,kterou bych zapoměl,ale přehrávám partie mistrů ,kdy sicilské s c3 černý vyhrál.Například přehrával jsem Dautova Elo přes 2400,říkám si ten by mohl na Viktotra stačit.Viktor přišel k partii s rozzářeným obličejem,neboť počítal jistě s tím ,že i na potřetí ze mě udělá prejt !Netušil ,že jsem v klidu,neboť jsem byl připraven.Ze zahájení jsem vyšel celkem obstojně,samozřejmě se hrála Sicilská s c3.Potom jsem,ale přehlédl obrat a ztratil jsem pěšce.Od té doby Viktor stál lépe,možná i na výhru.Viktor zesiloval pozici a začal útočit na mého krále.Potom,ale udělal oběť kvality sebral mi střelce na g6 v domění,že matí koněm a dámou.Jenže mat tam nebyl a já měl najednou kvalitu,ikdyž Viktor měl o 3 pěšce více,tedy 6 pěšců a koně a já věž a 3 pěšce.Časem Viktor jednoho pešce zratil a tak to bylo již jen 5 na 3.Závěrečná pozice než Viktor vzdal vypadala asi takto:Viktor měl pěšce na g2,jezdce ne f3,a pěšce a2,b3 a c4 krále na e3. Já pešce na h4 a a5,Vg8,krále na f5.Zajel jsem věží na g3 a dal vazbu na koně.Nyní se Viktor dopusti hrubé chyby.Místo,aby šel králem třeba na f2 tak šel na d4.Již jsem věděl co bude následovat,ale raději jsem do pozice chvíli čuměl,času jsem měl bohatě (asi o 1 hodinu více než Viktor),abych se nespletl.Následoval pro Viktora asi šokující tah věž bere jezdce na f3 a Viktor vzdal,po dobrání věže pěšcem zahraji tah pěšec h3 a Viktor z pole d4 králem pěšce již nedohoní a já stavím dámu!Viktor po partii byl otřesen,tiše seděl a zíral na pozici.Patrně se mu hlavou honilo,proč nevzal nabídnutou remízu,kterou jsem jako obvykle nabídl v průběhu partie.Jeho oddílový kolega prohlásil,že Viktor stál na výhru,ale pak partii pokazil.Nepoužil slova pokazil ,ale slangového zdrb.. !A že je dodavatelem bodů pro SK PV neboť před týdnem na půdě SK prohrál s Aldou Hradským.Já jsem jen dodal,že Viktor nebyl skromný a remízu nepřijal.

1. prosince 2014 15:45Alda Hradsky, kapitan
Gratulace Jirimu Fialovi. Blahopreji i Jirimu Zapletalovi k Policce 11" za 16, u nas 20-23 ..

2. prosince 2014 11:52Jiří Molnar
Ahoj Jiří, ještě jednou gratulace k výhře. Vaši partii jsem sledoval a Viktor stál jasně na výhru a po oběti kvality byl mat nebo vrácení kvality, což jsme vyděli až v Nirváně při analýze. To je trochu pozdě. S Viktorem souhlasím, že odmítl remíz a chválím ho za to i přes jeho prohru. Šachy si jdeme zahrát a ne za pár tahů dát remiz. To můžeme raději zůstat doma.

2. prosince 2014 14:52Vojtech Mlynsky
.. no tak to je slovo do pranice. Co na to 'remizovy kral' pan Zapletal? :-)

2. prosince 2014 15:18jura.
Co k tomu dodat,partie mezi Fialou a Houžvou musela být velmi napínavá, . Pane Vojtěchu nevím, jaké máte informace a proč remizový král? - letos v KP mám 2 výhry a jen jednu remis. Vloni v KP 6 výher a pět remíz. Ve 2.lize mám zatím 1 prohru a dvě remízy (na 2.šachovnici bude každá asi remíza spíš úspěchem, pokud ještě vůbec nějakou uhraji) Nechuť Jirky Molnára k nerozhodným výsledkůmm je všeobecně známa. Jirka Fiala- dík za gratulaci i za Tvůj popis utkání, proč někdy ale nenapíšeš svůj samostatný článek?

2. prosince 2014 15:38Jiří Fiala
Pro Jiřího Molnára.Souhlasím s Tebou,že šachy si jdeme zahrát !Ale !Velké ale !Nebyla by Petra Sochorová šťastná kdyby měla stříbrnou medaili ze světového turnaje ? Nevím zda to byla olympiáda nebo mistrovství světa žen,či její dívčí kategorie ,kdy pokud by vzala remízu,tak měla stříbro zajištěno !Nabídnutou remízu,ale Petra nevzala,parii posledního kola prohrála a mám dojem,že na tomto turnaji skončila na 6. místě.Jsou známy případy, protože hráč vzal remízu v polovině utkání ,tak družstvo nakonec vyhrálo 4,5 ku 3,5.V mé praxi se mnohokrát potvrdilo,že hráč specielně když 2x nevzal nabídnutou remis parti prohrál.Zde platí pravidlo :"Kdo chce moc nemá nic !"Že Viktor o svém vítězství se mou byl nepochybně přesvědčen,zvláště,když mě v minulých partiích 2x porazil,navíc stál lépe,všichni tvrdí,že na výhru(musím partii dát na počítač,Fritz 8 jasně stanoví jak na tom kdo byl !)To vše ujišťovalo Viktora o jeho nepochybném vítězství !!Jenže v minulosti už kdosi prohlásil,že partie je vyhraná až je formulář podepsán !V psychologii šachu ,je psáno o euforii,kdy hráč stojí na výhru je svým vítězství tak ukolébán,že povolí v pozornosti,že pak partii prohraje.Opětně musím citovat,čísi prohlášení,že nejtěžší je vyhrát vyhranou partii,o čemž můžeme polemizovat,ale někdy to tak je.Takže vzít remítu je diskutabilní,někteří hráči remízu zásadně nepřijímají(většinou mladí),ale pak musí počítat s tím,že partiji jdou nejen vyhrát,ale i prohrát!Znám případy,kdy mužstvo zahubilo,tedy mužstvo prohrálo protože hráč,který hrál poslední partii a pokud by dal svoji "vyhranou" partii za remis,tak by mužstvo vyhrálo,ale protože za remis ,nedal,byl jasně přesvědčen o své výhře,jenže parii podělal(něco přehlédl)tak on prohrál a s ním i celé mužstvo !Takže vzít,nebo nevzít remis je opravdu hodně diskutabilní !!

2. prosince 2014 17:04Vojtech Mlynsky
.. pane Zapletal, jen jsem si pri teto diskuzi vzpomnel, ze jsme tu jiz neco podobneho resili a ze jste mel tehdy hodne produktivni 'remizovy' rok. :-) Chtel jsem Vas jen trochu poskadlit (coz se zjevne podarilo) a zaroven motivovat do dalsich boju za sachovnici. Je mi jasne, ze kazda dalsi remiza ze 2. ligy bude uspech! Jen tak dale, pekny clanek! ~~

3. prosince 2014 9:50pivo
pamatuji pivo i za 1,70 Kčs a od té doby se mi plat 20x nezvýšil U nás je taky bohužel za 23,- takže raději doma piju lahváče!!! možná za 1,70 bude zas - až zavedou euro- to pak bude točené jen pro v.i.p. těším se na další články o soutěžích družstev

4. prosince 2014 15:05jura.
Děkuji za všechny komentáře. Většinou se všemi i souhlasím a přeji úspěšný šachový víkend - Losinský kapr a hlavně nedělní družstva, KP i další, pokud se též hrají.

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018