| Přebor škol okresu Jeseník se bude konat 24. listopadu. |
| Je vypsán konkurz na pořádání turnajů Grand Prix na jaře 2027. |
| startovní listina Mohelnice open |
| tabulka přeboru SK Prostějov |
| 7.11. | Soustředění KTC ŠSOK |
| 7.11. | Mohelnice Open |
| 8.11. | Krajský přebor − 2. kolo |
| 10.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 10. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Jih − 2. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Sever − 2. kolo |
| Adventní šachový turnaj 2026 v Litomyšli |
| Poslední dva mohykáni |
| Český chessbox – MS v Istanbulu a CBX 3 |
| Ze schůzí komise mládeže se zástupci krajů |
| ChessBase 27 vychází 17. listopadu. Přinese umělou inteligenci, nové funkce a výrazné zrychlení |
| Mladí i „staří“ |
| Dvě partie ke kávě |
| Kapitánská ohlédnutí – aktualizováno |
| Mohlo to být víc |
| Mistrovství Moravy 2026 |
| POVEDENÁ AKCE |
| Pohár primátora u konce |
| Simultánka v Nedakonicích |
| Družstvo Spartaku se zúčastnilo Memoriálu Josefa Vozáka ve Skaličce |
| CITOVSKÁ TŘÍKRÁLOVÁ ROŠÁDA 2025 |
| VINARSKÝ KRÁL 2024 |
| Posezení na konci sezóny |
| Šachový turnaj Gambit v Hlubočkách |
| 1. | 1. Novoborský ŠK | 6 | 12.5 |
| 2. | Sigil Fund Pardubice | 6 | 11.5 |
| 3. | ŠK ZIKUDA Turnov | 4 | 9.0 |
| 4. | Slavia Kroměříž | 4 | 8.5 |
| 5. | Moravská Slavia Brno | 3 | 10.5 |
| 6. | Stelar OAZA Praha | 3 | 10.0 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek | 3 | 8.0 |
| 8. | ŠŠ V. a Č. Unichess | 3 | 7.0 |
| 9. | ŠK Slavoj Poruba A | 3 | 7.0 |
| 10. | Výstaviště Lysá / Labem | 0 | 6.5 |
| 11. | Český lev Kolešovice | 0 | 3.0 |
| 12. | ŠK Slavoj Poruba B | 0 | 2.5 |
| 1. | Panda Rychnov nad Kněžnou | 7 | 10.5 |
| 2. | KOBEX Říčany 1925 A | 6 | 10.0 |
| 3. | Šachy Krnov A | 5 | 10.0 |
| 4. | SK Prostějov | 4 | 9.5 |
| 5. | ŠK JOLY Lysá nad Labem A | 4 | 9.0 |
| 6. | ŠK Staré Město | 3 | 8.5 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek A | 3 | 7.0 |
| 8. | Šachy Štěpán | 1 | 7.5 |
| 1. | TJ TŽ Třinec | 3 | 5.5 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek B | 3 | 4.5 |
| TJ Vlčnov | 3 | 4.5 | |
| SK Slavia Orlová | 3 | 4.5 | |
| 5. | ŠK Staré Město | 1 | 4.0 |
| ŠK Lípa | 1 | 4.0 | |
| ŠŠPM Lipky HK | 1 | 4.0 | |
| Jezdci Jundrov | 1 | 4.0 | |
| 9. | A64 PROCLIENT Grygov | 0 | 3.5 |
| Duras Brno | 0 | 3.5 | |
| TJ Sokol Dobrá | 0 | 3.5 | |
| 12. | Šachy Hošťálková | 0 | 2.5 |
| 1. | Jezdci Jundrov | 9 | 12.0 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek "B" | 9 | 11.0 |
| 3. | A64 Grygov | 7 | 11.0 |
| 4. | ŠK Duras Brno "A" | 6 | 11.0 |
| 5. | ŠK Slavoj Poruba | 6 | 10.5 |
| 6. | Šachy Krnov "B" | 6 | 9.0 |
| 7. | TJ TŽ Třinec | 3 | 7.5 |
| 8. | Šachy Vyškov | 2 | 8.5 |
| 9. | ŠK Jeseník | 1 | 7.5 |
| 10. | ŠK Staré Město "B" | 1 | 6.5 |
| 11. | ŠK Duras Brno "B" | 1 | 6.5 |
| 12. | BŠŠ Frýdek-Místek "C" | 0 | 7.0 |
| 1. | SK Podlužan Prušánky | 6 | 12.0 |
| 2. | A64 PROCLIENT Grygov B | 6 | 10.5 |
| 3. | ŠO MKS Vyškov | 6 | 9.5 |
| 4. | ŠK Lokomotiva Brno | 4 | 8.5 |
| 5. | Slavia Kroměříž B | 3 | 9.0 |
| 6. | ŠK Zlín | 3 | 8.0 |
| 7. | Duras Brno B | 3 | 8.0 |
| 8. | Šachy Hošťálková B | 3 | 7.5 |
| 9. | Moravská Slavia Brno B | 1 | 5.5 |
| 10. | VSK Univerzita Brno | 0 | 7.0 |
| 11. | ŠK Hustopeče | 0 | 5.5 |
| 12. | SK Prostějov | 0 | 5.0 |
| 1. | ŠK Velké Losiny | 3 | 7.0 |
| 2. | SK Prostějov C | 3 | 5.5 |
| TJ Sokol Skalička | 3 | 5.5 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc | 3 | 5.5 | |
| 5. | ŠK 1921 Zábřeh | 3 | 4.5 |
| 6. | TJ ŠK DUE POP Uničov | 3 | 4.5 |
| 7. | Tatran Litovel | 0 | 3.5 |
| 8. | T.J. Sokol Přemyslovice | 0 | 3.5 |
| 9. | TJ Spartak Přerov | 0 | 2.5 |
| SK Prostějov B | 0 | 2.5 | |
| ŠK Sigmia Olomouc | 0 | 2.5 | |
| 12. | ŠK ZŠ Horka nad Moravou | 0 | 1.0 |
| 1. | Tatran Litovel B | 3 | 5.0 |
| 2. | ŠK ZŠ Hrabišín | 3 | 5.0 |
| ŠK 1921 Zábřeh B | 3 | 5.0 | |
| ŠK Bohuňovice A | 3 | 5.0 | |
| 5. | ŠK Bohuňovice B | 0 | 3.0 |
| 6. | ŠK Loštice | 0 | 3.0 |
| ŠK Mohelnice | 0 | 3.0 | |
| ŠK Velké Losiny B | 0 | 3.0 |
| 1. | TJ Sokol Tovačov | 0 | 0.0 |
| Sokol Citov | 0 | 0.0 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK ROŠÁDA Prostějov | 0 | 0.0 | |
| ŠK Sigmia Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov E | 0 | 0.0 | |
| ŠK Šternberk | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov D | 0 | 0.0 |
| 1. | Tatran Litovel C | 6 | 7.5 |
| 2. | ŠK Šternberk B | 3 | 3.5 |
| 3. | ŠK Bohuňovice C | 3 | 3.0 |
| 4. | STAV-IZOL ISO Olomouc C | 1 | 2.5 |
| STAV-IZOL ISO Olomouc D | 1 | 2.5 | |
| 6. | Sigmia Olomouc C | 0 | 2.0 |
| 7. | Tatran Litovel D | 0 | 1.5 |
| ŠK Šternberk C | 0 | 1.5 | |
| 9. | Matadoor Přáslavice | 0 | 1.0 |
| 10. prosince 2023 8:00 | Zdeněk Kamler |
| Rekordní účast na přeboru škol na Šumpersku | |
![]() Tradičně kolem Mikuláše se na Šumpersku koná přebor škol ve všech třech kategoriích. Letos se tohoto klání zúčastnil rekordní počet škol, a to ještě žádná škola nenasadila (i když by mohla) tak jako v minulých letech svůj druhý nebo i třetí tým. | |
Ve středu 6. prosince ve SVČ Komín Šumperk proběhlo okresní kolo přeboru ZŠ.
V kategorii A (1.-5.třída) hrálo 6 škol. Poprvé se představily ZŠ Vrchlického Šumperk a ZŠ Staré Město. A to se ještě kvůli onemocnění žáků nemohla zúčastnit ZŠ Štíty. Hrálo se systémem čtyřčlenná družstva, každý s každým, bodování olympijským systémem. Již první kolo naznačilo, že o vítězství bude usilovat ZŠ Vodní Mohelnice. Tato škola porazila svého největšího konkurenta ZŠ Hrabišín 2,5 ku 1,5 a i když další kola přinesla spoustu otočených partií, nakonec se ZŠ Vodní Mohelnice radovala z prvního místa se ziskem 14,5 bodu. Druhý skončil obhájce loňského prvenství ZŠ Hrabišín (12 bodů). Třetí místo bralo překvapení turnaje ZŠ Vrchlického Šumperk (11 bodů). Další pořadí: 4. ZŠ 8. května Šumperk (10,5 bodu) 5. ZŠ a MŠ Staré Město (7 bodů) 6. ZŠ Krasohled Zábřeh (5 bodů) Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli: 1. šachovnice - Lukáš Konečný - 4 z 5 (ZŠ Krasohled Zábřeh) 2. šachovnice - Michal Otava - 5 z 5 (ZŠ Hrabišín) 3. šachovnice - Vít Klusoň 4 z 5 (ZŠ Vrchlického Šumperk) 4. šachovnice - Samuel Rajnošek - 4 z 5 (ZŠ Vrchlického Šumperk) Výsledky kategorie A na Chess-Results
V kategorii B (6. - 9. třída) hrálo sedm škol. Od začátku turnaje bylo jasné, že o prvenství si zahraje ZŠ Hrabišín se ZŠ Nový Malín. Zvláštní situace to byla v tom, že chlapci z obou škol jsou členové jednoho šachového klubu ŠK ZŠ Hrabišín a za normálních okolností hrají spolu v jednom družstvu. Jednou za rok se z nich ovšem stanou soupeři. ZŠ Hrabišín měla vyrovnanější tým a i přes prohru s Novým Malínem ve vzájemném utkání turnaj vyhrála se ziskem 19 bodů. Druhý Nový Malín měl o bod méně a třetí byla s odstupem ZŠ Štíty (13 bodů). Pořadí na dalších místech: 4. ZŠ 8. května Šumperk (11,5 bodu) 5. ZŠ Vodní Mohelnice (7,5 bodu) 6. ZŠ Dr. Edvarda Beneše Šumperk (7,5 bodu) 7. NG Zábřeh (7,5 bodu) Nejlepší hráči na jednotlivých šachovnicích: 1. šachovnice - Radim Frank (ZŠ Hrabišín) - 5 ze 6 2. šachovnice - Karel Provázek (ZŠ Nový Malín) - 6 ze 6 3. šachovnice - Daniel Janza (ZŠ Nový Malín) - 5 ze 6 4. šachovnice - Jiří Pospíšil (ZŠ Hrabišín) - 4,5 ze 6 Výsledky kategorie B na Chess-Results
Ve čtvrtek 7. prosince se na Gymnáziu Šumperk konalo okresní kolo středních škol. Velmi těsný souboj mezi gymnazisty ze Šumperka a Zábřeha rozhodlo až pomocné hodnocení. Vítězství si odneslo nakonec Gymnázium Zábřeh (13,5 bodu - pom. hodnocení 12), které také ve vzájemném utkání porazilo druhé Gymnázium Šumperk (13,5 bodu - pom. hodnocení 9). Mezi dalšími družstvy už byly velké odstupy. Třetí skončila VOŠ a SPŠ Šumperk (9 bodů), čtvrtá SŠ řemesel Šumperk (4 body) a pátá SOŠ Šumperk (bez bodu). Přehled nejúspěšnějších hráčů: Taťána Nesporá (Gymnázium Zábřeh) - 4 ze 4 Jakub Fišnar (Gymnázium Zábřeh) - 4 ze 4 Marie Valentýna Marešová (Gymnázium Šumperk) - 3,5 ze 4 Výsledky kategorie C na Chess-Results
Děkuji SVČ Šumperk za poskytnutí zázemí pro pořádání turnaje, panu Jiřímu Voráčovi za pomoc se zpracováním a odeslání výsledků kategorie ZŠ a za uspořádání turnaje středních škol. Dále děkuji vedoucím výprav jednotlivých škol (Jakub Ježek, Slavomír Kočí a Václav Milfort) za pomoc během turnaje. | |
| <<< Okresní přebory škol v Olomouci a Přerově <<< | >>> Vodorovnice >>> |
| 11. prosince 2023 9:32 | 0 | 0 | Pavel Šimáček |
| Děkuji panu Voráčovi, článek jsem doplnil o fotografii vítězů kategorie středních škol. | ||
Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.
|
© Pavel Šimáček 2010-2026 |