3.TJ Spartak Přerov613.0
4.TJ Sokol Skalička B09.5
18. listopadu 2013 10:02Pavel Šimáček
Turnaj studentstva - Grand Prix round two

V tradičním termínu, sobota nejblíž 17. listopadu, se na ulici 17. listopadu na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc uskutečnil Turnaj studentstva, který byl letos zároveň druhým turnajem Krajského přeboru mládeže v rapid šachu.

Všechno běželo v roky dobře zajetých kolejích, takže už kolem 14:00 se začínalo s postupným vyhlašováním výsledků ve všech pěti kategoriích.

kategorie A, ročník narození 2004 a mladší

Mezi nejmladšími získal jako jediný 6 bodů Marek Blaha ze Zábřehu, velká skupina pronásledovatelů měla 5 bodů. Společným prvkem této kategorie je zbytečně rychlé hraní partií. Jistě, menší děti nemají takovou trpělivost přemýšlet jako ty odrostlejší, ale tohle už bylo příliš. Kdyby pan rozhodčí Marek Růžička nedělal mezi jednotlivými koly přestávky, skončila by tato kategorie už někdy ve dvanáct. Chtělo by to, aby děti pochopily, že přemýšlet se vyplácí.

zleva Martin Navrátil (2. místo), Marek Blaha (1.), Denis Paškov a Jan Kolář (3.-4.)

zleva Taťána Nesporá (2., nejmladší účastník), Ema Růžičková (1.) a Adéla Šafářová

kategorie B, ročník narození 2002 a 2003

Tady kraloval Martin Nehyba, který ale musí zapracovat na svých neřestech: podceňování soupeřů a jejich možností a zbrklé řešení některých situací v průběhu partie. To ho už v průběhu turnaje mohlo stát cenné body a v posledním kole byl za to i vytrestán. Díky tomu se vítězem stal Vojtěch Jiříček, který těžil ze své trpělivosti a jako jediný dokázal využívat čas určený na partii.

I v této kategorii je třeba, aby hráči tak zběsile neblicali, zvláště v úvodní fázi partie, kde všichni hrají dokola pořád stejnou výstavbu jako by jiné zahájení ani neexistovali.

Martin Nehyba (2.), Vojtěch Jiříček (1.) a Šimon Nesporý (3.)

zleva Jana Obšivačová (2.), Daniela Urbanová(1.) a Eliška Přikrylová (3.)

kategorie C, ročník narození 2000 a 2001

Tomáš Škarpa i přes zaváhání hned v úvodním kole dokázal zvítězit, když ve vzájemné partii porazil jinak stoprocentního Antonína Hartingera. Ostatní hráči skončili s odstupem za nimi včetně nasazené jedničky Šimona Londina, který pro změnu přemýšlel až moc a prohrál dvakrát na čas.

zleva Antonín Hartinger (2.), Tomáš Škarpa (1.) a Jindřich Jelínek (3.)

zleva Denisa Seidlerová (1.) a Jana Přikrylová (2.)

kategorie D, ročníky narození 1996 až 1999

Sedm hráčů a hráček se utkalo mezi sebou v uzavřeném turnaji. Výborně do turnaje odstartovala Martina Hartingerová, ale v závěru své postavení nedokázala udržet. Vítězem se tak stal opět Jakub Vaculík i přes prohru s celkově druhým Jiřím Navrátilem.

V této kategorii musím všechny hráče pochválit, vše, co jsem stihl vidět, bylo na solidní úrovni. Zřejmě se zde projevuje jejich vyšší praxe z partií proti dospělým hráčům.

zleva Jiří Navrátil (2.), Jakub Vaculík (1.) a Jáchym Bareš (3.)

zleva Martina Hartingerová (1.) a Julia Jeřábková (2.)

otevřený turnaj hraný jako přebor Univerzity Palackého

Vítězem, a zároveň nejlepším hráčem UP, se stal hlavní favorit Martin Kubala. Jednoduché to však neměl, po 4 kolech měl pouze 2,5 bodu! Oproti tomu Viktor Houžva celý turnaj vedl a až prohra v závěrečném kole ho srazila na druhou příčku.

Ženy v této kategorii bohužel nestartovaly.

zleva Viktor Houžva (2.), Martin Kubala (1.) a Jiří Navrátil (3.)

Další fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii, celkové pořadí buď v Excelu nebo na chess-results, aktuální pořadí Grand Prix pak bude nejspíš od úterka viset na jeho stránce.

<<< Souboj s prvoligovými parametry <<<>>> Mistrovství Moravy mládeže - jak a pro koho? >>>

19. listopadu 2013 9:12 0 |  0jura
Pěkný článek i fotečky, jen co nejvíc takových turnajů, ať talenti rychle rostou.