INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Na tradiční Loučení s prázdninami se můžeme těšit 31. srpna.
Brněnští pořadatelé zvou na 49. ročník Veletržního turnaje. Podrobnosti najdete v kalendáři.
Rodina nadšeného šachisty Martina Klimeše zdvořile žádá o příspěvek na speciální auto pro jeho potřeby.
Šachový svaz ČR
Po stopách Petra Koutného aneb proč bloudil v Brně?
Komuniké ze 180. schůze VV ŠSČR
Konkurz na pořadatele závěrečného trojkola Extraligy 2024/25
Informace pro zájemce o Mistrovství světa mládeže 2024, která proběhnou v Itálii, resp. v Brazílii.
VALAŠSKÁ BYSTŘICE 2010

Festival ve Valašské Bystřici se konal ve dnech 11.-18. září 2010. Hlavního FIDE turnaje se zúčastnilo 64 hráčů. První nasazený - sympatický polský mezinárodní mistr Leszek Ostrowski zvítězil grandiózním způsobem - v prvních osmi kolech nasbíral 7,5 bodu, čímž si prakticky zajistil 1. místo. V posledním kole již nehrál tak soustředěně a podlehl mistru FIDE Juriji Vorobjovovi z Ukrajiny, který tak se 6,5 body poskočil na 4. místo. Stříbrnou příčku se ziskem 7 bodů obsadil mistr FIDE Josef Obšivač z Agentury 64 Grygov, který jako jediný neprohrál, z bronzu se radoval nejlepší junior, talentovaný Tadeáš Baláček z Kolína (6,5 bodu), který navíc suverénně zvítězil v bleskovém turnaji. 5. - 12. místo dělilo osm hráčů se ziskem 6 bodů. Nejlepší pomocné hodnocení měl Cyril Papán z Nového Jičína (nejlepší senior), následovala Katarzyna Bukowska (nejlepší žena), Stanislav Juříček (nejlepší hráč okresu Vsetín), první desítku uzavřeli Petr Zatloukal (A64 Grygov), Marek Malý (Sokol Šumperk) a Vítězslav Musil (Sokol Skalička). Milým překvapením byly výkony mladých hráčů - Josef Zedník (nasazený 47.) skončil 19. a Martin Konvička (64. nasazený) 25.!

Ale zahanbit se nenechali ani senioři - např. domácí Josef Slížek získal 5,5 bodu a 18. místo.

Ozdobou festivalu byla účast českého reprezentanta - mezinárodního velmistra Vlastimila Babuly, který v rámci přípravy na svůj devátý start na šachové olympiádě (historický rekord v dresu ČR) sehrál přátelský zápas se svým oddílovým kolegou mezinárodním mistrem Richardem Biolkem mladším, ve kterém zvítězil 3:1. GM Babula také sehrál simultánku v hotelu AGH v Rožnově pod Radhoštěm, ve které předvedl vysokou kvalitu hry a zaslouženě zvítězil 15:1 - remízu vybojovali Pavel Viták z Rožnova p.R. a Ondřej Růčka z Valašské Bystřice. Proběhl také turnaj mládeže, ve kterém zvítězil Jaroslav Černotík z Bystřičky před domácí Janou Obšivačovou a dalšími 11 hráči.

V řešitelské soutěži dominovalo mládí - zvítězil Michal Hrabal před Tadeášem Baláčkem a Josefem Zedníkem. Ale festival byl zajímavý nejen mnoha šachovými akcemi, všichni účastníci si pochvalovali možnost pěkných turistických výletů a především vstřícnost pořadatelů (v čele

s Hanou Obšivačovou, Petrem Růčkou a Jiřím Foukalem), kteří se snažili splnit všechny reálné požadavky hráčů a připravili též pěkné posezení

s ochutnávkou darů Valašska. I proto lze účast na 3. ročníku, který již pořadatelé začali připravovat, jen doporučit!