INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Na tradiční Loučení s prázdninami se můžeme těšit 31. srpna.
Brněnští pořadatelé zvou na 49. ročník Veletržního turnaje. Podrobnosti najdete v kalendáři.
Rodina nadšeného šachisty Martina Klimeše zdvořile žádá o příspěvek na speciální auto pro jeho potřeby.
Šachový svaz ČR
Po stopách Petra Koutného aneb proč bloudil v Brně?
Komuniké ze 180. schůze VV ŠSČR
Konkurz na pořadatele závěrečného trojkola Extraligy 2024/25
Informace pro zájemce o Mistrovství světa mládeže 2024, která proběhnou v Itálii, resp. v Brazílii.
OHLÉDNUTÍ ZA ŠACHOVÝMI PRÁZDNINAMI I

Omlouváme se, že jsme více než měsíc neaktualizovali naše zpravodajství, byli jsme zavaleni jinou prací, a také jsme si užívali dovolené. Pokusíme se vše napravit.

Nejprve se vrátíme k největší šachové akci našeho regionu a druhé největší akci v České republice - Olomouckému šachovému létu.

Tento festival se skládá z 10 turnajů, takže dostatečně zahrát si může opravdu každý. Velmistři, mezinárodní mistři a hráči prahnoucí po mezinárodních titulech se utkali ve třech velmistrovských a třech mistrovských skupinách. V každé skupině zápolilo 10 hráčů, normy na velmistra, popř. mezinárodního mistra visely vysoko - většinou bylo nutné uhrát 7 bodů z devíti partií!

Tento husarský kousek se v GM 1 Valoz cupu povedl dvěma mladým hráčům - Izraelci Talu Baronovi a grygovskému Davidu Kaňovskému, který díky pomocnému hodnocení v turnaji zvítězil - gratulujeme! Talentovaný mezinárodní mistr Vojta Plát dosáhl v této skupině 50% bodů.

V GM 2 Prima Pack Cupu zvítězil a normu velmistra ukořistil Ind Adhiban.

Našim zástupcům se příliš nedařilo - litovelský Jan Krejčí získal 5 bodů, grygovský Pavel Šimáček dokonce jen 4 body.

GM 3 Proclient Cup ovládl ukrajinský velmistr Andrej Vovk.

V IM 1 Wincoft Company Cupu zvítězil a normu mezinárodního mistra splnil Mateusz Kolosowski z Polska před dalším polským reprezentantem Michalem Luchem, který již několik sezón hájí barvy extraligové Agentury 64 Grygov. Druhému grygovskému zástupci Radku Slukovi se nevedlo a musel se spokojit se čtyřmi body a 7. místem.

V IM 2 Česká Pojišťovna Cupu zvítězil ziskem 6,5 bodu grygovský talent Jaroslav Bureš, kterému bohužel půl bodu scházelo k zisku normy IM.

Druhé místo se stejným počtem bodů obsadila a z normy mezinárodní velmistryně se radovala česká reprezentantka Kristýna Havlíková.

V IM 3 Ave Kontakt Cupu potvrdil úlohu favorita Richard Biolek starší, který získal 6,5 bodu a měl lepší pomocné hodnocení než druhý v pořadí Josef Juřek. Třetí místo obsadil ziskem 6 bodů talentovaný Jan Vrána. Všichni tři vítězové tohoto turnaje budou v příštím roce na soupisce A64 Grygov v extralize.

Open turnaj vyhrál famózním ziskem 8 bodů z 9 ruský talent Sergej Savitskij. Turnaj byl zároveň krajským přeborem ŠSOK, krajským přeborníkem se stal přerovský Tomáš Cagašík před grygovskými Karlem Malinovským a Janem Kolašínem. Posledně jmenovaný získal titul juniorského šampióna ŠSOK. Dalšími medailisty v této kategorii byl Jiří Navrátil z Uničova a Marek Malý ze Šumperka. Celkem se open turnaje zúčastnilo 192 hráčů.

Mezi 45 seniory dominoval ruský matador Jevgenij Golcman.

Rapid turnaj vyhrál Sergej Macenko z Ruska, krajským přeborníkem v této disciplíně se stal Tomáš Cagašík.

Bleskovky ovládl Vojta Plát, titul krajkého přeborníka vybojoval Richard Biolek mladší.

K propagaci šachu výrazně přispěla tradiční simultánka Sergeje Movsesjana na Horním náměstí, zdařilou novinkou byla simultánka Vojty Pláta před budovou krajského úřadu.

Celkem se festivalu zúčastnilo více než 400 šachistů z 21 zemí celého světa! Domácí hráči tak měli dobrou šanci poměřit své síly s mezinárodní konkurencí a také navázat nová přátelství. Festivla se opravdu vydařil a už teď se můžeme těšit na nový ročník!