| Přebor škol okresu Jeseník se bude konat 24. listopadu. |
| Je vypsán konkurz na pořádání turnajů Grand Prix na jaře 2027. |
| startovní listina Mohelnice open |
| tabulka přeboru SK Prostějov |
| 7.11. | Soustředění KTC ŠSOK |
| 7.11. | Mohelnice Open |
| 8.11. | Krajský přebor − 2. kolo |
| 10.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 10. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Jih − 2. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Sever − 2. kolo |
| Adventní šachový turnaj 2026 v Litomyšli |
| Poslední dva mohykáni |
| Český chessbox – MS v Istanbulu a CBX 3 |
| Ze schůzí komise mládeže se zástupci krajů |
| ChessBase 27 vychází 17. listopadu. Přinese umělou inteligenci, nové funkce a výrazné zrychlení |
| Mladí i „staří“ |
| Dvě partie ke kávě |
| Kapitánská ohlédnutí – aktualizováno |
| Mohlo to být víc |
| Mistrovství Moravy 2026 |
| POVEDENÁ AKCE |
| Pohár primátora u konce |
| Simultánka v Nedakonicích |
| Družstvo Spartaku se zúčastnilo Memoriálu Josefa Vozáka ve Skaličce |
| CITOVSKÁ TŘÍKRÁLOVÁ ROŠÁDA 2025 |
| VINARSKÝ KRÁL 2024 |
| Posezení na konci sezóny |
| Šachový turnaj Gambit v Hlubočkách |
| 1. | 1. Novoborský ŠK | 6 | 12.5 |
| 2. | Sigil Fund Pardubice | 6 | 11.5 |
| 3. | ŠK ZIKUDA Turnov | 4 | 9.0 |
| 4. | Slavia Kroměříž | 4 | 8.5 |
| 5. | Moravská Slavia Brno | 3 | 10.5 |
| 6. | Stelar OAZA Praha | 3 | 10.0 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek | 3 | 8.0 |
| 8. | ŠŠ V. a Č. Unichess | 3 | 7.0 |
| 9. | ŠK Slavoj Poruba A | 3 | 7.0 |
| 10. | Výstaviště Lysá / Labem | 0 | 6.5 |
| 11. | Český lev Kolešovice | 0 | 3.0 |
| 12. | ŠK Slavoj Poruba B | 0 | 2.5 |
| 1. | Panda Rychnov nad Kněžnou | 7 | 10.5 |
| 2. | KOBEX Říčany 1925 A | 6 | 10.0 |
| 3. | Šachy Krnov A | 5 | 10.0 |
| 4. | SK Prostějov | 4 | 9.5 |
| 5. | ŠK JOLY Lysá nad Labem A | 4 | 9.0 |
| 6. | ŠK Staré Město | 3 | 8.5 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek A | 3 | 7.0 |
| 8. | Šachy Štěpán | 1 | 7.5 |
| 1. | TJ TŽ Třinec | 3 | 5.5 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek B | 3 | 4.5 |
| TJ Vlčnov | 3 | 4.5 | |
| SK Slavia Orlová | 3 | 4.5 | |
| 5. | ŠK Staré Město | 1 | 4.0 |
| ŠK Lípa | 1 | 4.0 | |
| ŠŠPM Lipky HK | 1 | 4.0 | |
| Jezdci Jundrov | 1 | 4.0 | |
| 9. | A64 PROCLIENT Grygov | 0 | 3.5 |
| Duras Brno | 0 | 3.5 | |
| TJ Sokol Dobrá | 0 | 3.5 | |
| 12. | Šachy Hošťálková | 0 | 2.5 |
| 1. | Jezdci Jundrov | 9 | 12.0 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek "B" | 9 | 11.0 |
| 3. | A64 Grygov | 7 | 11.0 |
| 4. | ŠK Duras Brno "A" | 6 | 11.0 |
| 5. | ŠK Slavoj Poruba | 6 | 10.5 |
| 6. | Šachy Krnov "B" | 6 | 9.0 |
| 7. | TJ TŽ Třinec | 3 | 7.5 |
| 8. | Šachy Vyškov | 2 | 8.5 |
| 9. | ŠK Jeseník | 1 | 7.5 |
| 10. | ŠK Staré Město "B" | 1 | 6.5 |
| 11. | ŠK Duras Brno "B" | 1 | 6.5 |
| 12. | BŠŠ Frýdek-Místek "C" | 0 | 7.0 |
| 1. | SK Podlužan Prušánky | 6 | 12.0 |
| 2. | A64 PROCLIENT Grygov B | 6 | 10.5 |
| 3. | ŠO MKS Vyškov | 6 | 9.5 |
| 4. | ŠK Lokomotiva Brno | 4 | 8.5 |
| 5. | Slavia Kroměříž B | 3 | 9.0 |
| 6. | ŠK Zlín | 3 | 8.0 |
| 7. | Duras Brno B | 3 | 8.0 |
| 8. | Šachy Hošťálková B | 3 | 7.5 |
| 9. | Moravská Slavia Brno B | 1 | 5.5 |
| 10. | VSK Univerzita Brno | 0 | 7.0 |
| 11. | ŠK Hustopeče | 0 | 5.5 |
| 12. | SK Prostějov | 0 | 5.0 |
| 1. | ŠK Velké Losiny | 3 | 7.0 |
| 2. | SK Prostějov C | 3 | 5.5 |
| TJ Sokol Skalička | 3 | 5.5 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc | 3 | 5.5 | |
| 5. | ŠK 1921 Zábřeh | 3 | 4.5 |
| 6. | TJ ŠK DUE POP Uničov | 3 | 4.5 |
| 7. | Tatran Litovel | 0 | 3.5 |
| 8. | T.J. Sokol Přemyslovice | 0 | 3.5 |
| 9. | TJ Spartak Přerov | 0 | 2.5 |
| SK Prostějov B | 0 | 2.5 | |
| ŠK Sigmia Olomouc | 0 | 2.5 | |
| 12. | ŠK ZŠ Horka nad Moravou | 0 | 1.0 |
| 1. | Tatran Litovel B | 3 | 5.0 |
| 2. | ŠK ZŠ Hrabišín | 3 | 5.0 |
| ŠK 1921 Zábřeh B | 3 | 5.0 | |
| ŠK Bohuňovice A | 3 | 5.0 | |
| 5. | ŠK Bohuňovice B | 0 | 3.0 |
| 6. | ŠK Loštice | 0 | 3.0 |
| ŠK Mohelnice | 0 | 3.0 | |
| ŠK Velké Losiny B | 0 | 3.0 |
| 1. | TJ Sokol Tovačov | 0 | 0.0 |
| Sokol Citov | 0 | 0.0 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK ROŠÁDA Prostějov | 0 | 0.0 | |
| ŠK Sigmia Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov E | 0 | 0.0 | |
| ŠK Šternberk | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov D | 0 | 0.0 |
| 1. | Tatran Litovel C | 6 | 7.5 |
| 2. | ŠK Šternberk B | 3 | 3.5 |
| 3. | ŠK Bohuňovice C | 3 | 3.0 |
| 4. | STAV-IZOL ISO Olomouc C | 1 | 2.5 |
| STAV-IZOL ISO Olomouc D | 1 | 2.5 | |
| 6. | Sigmia Olomouc C | 0 | 2.0 |
| 7. | Tatran Litovel D | 0 | 1.5 |
| ŠK Šternberk C | 0 | 1.5 | |
| 9. | Matadoor Přáslavice | 0 | 1.0 |
| 16. prosince 2024 14:00 | Zdeněk Kamler |
| Přebor základních škol na Šumpersku | |
![]() Pokud bych chtěl navázat na titulek z reportáže o jistě vydařeném a kvalitním přeboru škol okresu Jeseník (91 mladých hráčů na jednom místě), článek o přeboru škol na Šumpersku by se mohl jmenovat 86 mladých hráčů na dvou místech. Na okrese Šumperk pořádáme zvlášť přebor středních škol (pořadatel pan Jiří Voráč již o turnaji z 28. listopadu napsal na těchto stránkách článek) a zvlášť přebor základních škol. | |
Přebor základních škol se odehrál 12. prosince. Na startu se prezentovalo 65 hráčů a ti sestavili 6 družstev v kategorii A (1. - 5. třída) a 7 družstev v kategorii B (6. - 9. třída + NG). Dovolte mi krátké zamyšlení k přeboru škol. My jej hrajeme důsledně jako soutěž čtyřčlenných školních týmů, kdy se školy utkávají systémem každý s každým mezi sebou. Pro děti je přínosem, že při každé partii jsou součástí týmu a hned vidí, jak jejich hra přispívá k celkovému výsledku družstva. Je to i spravedlivější než sčítání bodů čtyř nejlépe umístěných hráčů z jedné školy v turnaji jednotlivců. Nevýhodou je, že pokud škola nemá čtyři trochu slušné šachisty, nebo před turnajem dva hráči onemocní, turnaje se pak nezúčastní žádný šachista z této školy. Pokud má družstvo náhradníky, nezahrají si všichni všechny partie. Nyní již k výsledkům turnaje.
V kategorii A obhájila ZŠ Vodní Mohelnice loňské prvenství. V sestavě Jiří Fárek (4 body), Richard Zbořil (5 bodů), David Zdráhal (3 body) a Daniel Hanousek (3 body) jim k tomu stačilo 15 bodů. Na druhém místě skončil tradiční účastník přeboru ZŠ 8. května Šumperk. Žáci z Hlucháku získali 13 bodů. Na bronzovém stupínku skončila další šumperská škola ZŠ Vrchlického. Uhráli 9,5 bodu. Další pořadí: 4. ZŠ a MŠ Staré Město 8,5 bodu; 5. ZŠ a MŠ Hrabišín A 7,5 bodu a 6. ZŠ a MŠ Hrabišín B 6,5 bodu. Na jednotlivých šachovnicích byli nejlepší: 1. šachovnice - Jiří Fárek (Vodní Mohelnice) a Tomáš Macek (8.května Šumperk) - 4 body z 5 2. šachovnice - Richard Zbořil (Vodní Mohelnice) - 5 bodů z 5 3. šachovnice - Tomáš Šindler (Hrabišín A) - 4 body z 5 4. šachovnice - Martin Vitásek (Vrchlického Šumperk) - 5 bodů z 5.
V kategorii B zvítězil hlavní favorit a účastník loňského celostátního finále ZŠ Nový Malín. Celkem získali 21 bodů. Zasloužila se o to tato sestava: Lukáš Osladil, Karel Provázek, Daniel Janza, Daniel Běhálek a Vojtěch Kadlec. Na druhém místě skončilo překvapení a nováček turnaje, ZŠ Šumavská Šumperk s 18,5 body. Po kratší odmlce se do přeboru škol vrátilo NG Šumperk, a to hned třetím místem za 14 bodů. Vítěz posledních tří ročníků ZŠ a MŠ Hrabišín byl až na čtvrtém místě (12 bodů). Další pořadí: 5. ZŠ 8.května Šumperk (6,5 bodu), 6.ZŠ Vodní Mohelnice (6,5 bodu) a 7. NG Zábřeh (5,5 bodu). Nejlepší hráči na jednotlivých šachovnicích: 1. šachovnice - Oleksandr Prokopchuk (Šumavská Šumperk) - 6 bodů ze 6 2. šachovnice - Karel Provázek (Nový Malín) - 6 bodů ze 6 3. šachovnice - Daniel Janza (Nový Malín) - 6 bodů ze 6 4. šachovnice - Vladan Chmelař (Šumavská Šumperk) - 4 body z 5.
Na závěr chci poděkovat SVČ Šumperk za poskytnutí zázemí pro odehrání turnaje. Na tom, že turnaj po šachové stránce proběhl úplně bez problému, mají zásluhu pan Jiří Voráč (hlavní rozhodčí) a pánové Slavomír Kočí a Jakub Ježek. Všem moc děkuji za pomoc. Výsledky kategorie A na Chess-Results | |
| <<< Rekordní účast a hladký průběh <<< | >>> Magická stovka pokořena při jubilejním ročníku >>> |
Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.
|
© Pavel Šimáček 2010-2026 |