| Koutek olomouckých šachistů | |
| Jiří Fiala | (8. listopadu 2026 13:15) |
| 8.11. | Krajský přebor − 2. kolo |
| 10.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 10. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Jih − 2. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Sever − 2. kolo |
| 17.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 11. kolo |
| 17.11. | Šachový turnaj dvojic |
| K2 stavebniny Cup poprvé v Dolní Lutyni! |
| Adventní šachový turnaj 2026 v Litomyšli |
| Poslední dva mohykáni |
| Český chessbox – MS v Istanbulu a CBX 3 |
| Něco končí, něco začíná |
| Dobře na Krétě, průměrně v Srbsku |
| ChessBase 27 vychází 17. listopadu. Přinese umělou inteligenci, nové funkce a výrazné zrychlení |
| Mladí i „staří“ |
| Mohlo to být víc |
| Mistrovství Moravy 2026 |
| POVEDENÁ AKCE |
| Pohár primátora u konce |
| Simultánka v Nedakonicích |
| Družstvo Spartaku se zúčastnilo Memoriálu Josefa Vozáka ve Skaličce |
| CITOVSKÁ TŘÍKRÁLOVÁ ROŠÁDA 2025 |
| VINARSKÝ KRÁL 2024 |
| Posezení na konci sezóny |
| Šachový turnaj Gambit v Hlubočkách |
| 1. | 1. Novoborský ŠK | 6 | 12.5 |
| 2. | Sigil Fund Pardubice | 6 | 11.5 |
| 3. | ŠK ZIKUDA Turnov | 4 | 9.0 |
| 4. | Slavia Kroměříž | 4 | 8.5 |
| 5. | Moravská Slavia Brno | 3 | 10.5 |
| 6. | Stelar OAZA Praha | 3 | 10.0 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek | 3 | 8.0 |
| 8. | ŠŠ V. a Č. Unichess | 3 | 7.0 |
| 9. | ŠK Slavoj Poruba A | 3 | 7.0 |
| 10. | Výstaviště Lysá / Labem | 0 | 6.5 |
| 11. | Český lev Kolešovice | 0 | 3.0 |
| 12. | ŠK Slavoj Poruba B | 0 | 2.5 |
| 1. | Panda Rychnov nad Kněžnou | 7 | 10.5 |
| 2. | KOBEX Říčany 1925 A | 6 | 10.0 |
| 3. | Šachy Krnov A | 5 | 10.0 |
| 4. | SK Prostějov | 4 | 9.5 |
| 5. | ŠK JOLY Lysá nad Labem A | 4 | 9.0 |
| 6. | ŠK Staré Město | 3 | 8.5 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek A | 3 | 7.0 |
| 8. | Šachy Štěpán | 1 | 7.5 |
| 1. | TJ TŽ Třinec | 3 | 5.5 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek B | 3 | 4.5 |
| TJ Vlčnov | 3 | 4.5 | |
| SK Slavia Orlová | 3 | 4.5 | |
| 5. | ŠK Staré Město | 1 | 4.0 |
| ŠK Lípa | 1 | 4.0 | |
| ŠŠPM Lipky HK | 1 | 4.0 | |
| Jezdci Jundrov | 1 | 4.0 | |
| 9. | A64 PROCLIENT Grygov | 0 | 3.5 |
| Duras Brno | 0 | 3.5 | |
| TJ Sokol Dobrá | 0 | 3.5 | |
| 12. | Šachy Hošťálková | 0 | 2.5 |
| 1. | Jezdci Jundrov | 9 | 12.0 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek "B" | 9 | 11.0 |
| 3. | A64 Grygov | 7 | 11.0 |
| 4. | ŠK Duras Brno "A" | 6 | 11.0 |
| 5. | ŠK Slavoj Poruba | 6 | 10.5 |
| 6. | Šachy Krnov "B" | 6 | 9.0 |
| 7. | TJ TŽ Třinec | 3 | 7.5 |
| 8. | Šachy Vyškov | 2 | 8.5 |
| 9. | ŠK Jeseník | 1 | 7.5 |
| 10. | ŠK Staré Město "B" | 1 | 6.5 |
| 11. | ŠK Duras Brno "B" | 1 | 6.5 |
| 12. | BŠŠ Frýdek-Místek "C" | 0 | 7.0 |
| 1. | SK Podlužan Prušánky | 6 | 12.0 |
| 2. | A64 PROCLIENT Grygov B | 6 | 10.5 |
| 3. | ŠO MKS Vyškov | 6 | 9.5 |
| 4. | ŠK Lokomotiva Brno | 4 | 8.5 |
| 5. | Slavia Kroměříž B | 3 | 9.0 |
| 6. | ŠK Zlín | 3 | 8.0 |
| 7. | Duras Brno B | 3 | 8.0 |
| 8. | Šachy Hošťálková B | 3 | 7.5 |
| 9. | Moravská Slavia Brno B | 1 | 5.5 |
| 10. | VSK Univerzita Brno | 0 | 7.0 |
| 11. | ŠK Hustopeče | 0 | 5.5 |
| 12. | SK Prostějov | 0 | 5.0 |
| 1. | ŠK Velké Losiny | 3 | 7.0 |
| 2. | SK Prostějov C | 3 | 5.5 |
| TJ Sokol Skalička | 3 | 5.5 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc | 3 | 5.5 | |
| 5. | ŠK 1921 Zábřeh | 3 | 4.5 |
| 6. | TJ ŠK DUE POP Uničov | 3 | 4.5 |
| 7. | Tatran Litovel | 0 | 3.5 |
| 8. | T.J. Sokol Přemyslovice | 0 | 3.5 |
| 9. | TJ Spartak Přerov | 0 | 2.5 |
| SK Prostějov B | 0 | 2.5 | |
| ŠK Sigmia Olomouc | 0 | 2.5 | |
| 12. | ŠK ZŠ Horka nad Moravou | 0 | 1.0 |
| 1. | Tatran Litovel B | 3 | 5.0 |
| 2. | ŠK ZŠ Hrabišín | 3 | 5.0 |
| ŠK 1921 Zábřeh B | 3 | 5.0 | |
| ŠK Bohuňovice A | 3 | 5.0 | |
| 5. | ŠK Bohuňovice B | 0 | 3.0 |
| 6. | ŠK Loštice | 0 | 3.0 |
| ŠK Mohelnice | 0 | 3.0 | |
| ŠK Velké Losiny B | 0 | 3.0 |
| 1. | TJ Sokol Tovačov | 0 | 0.0 |
| Sokol Citov | 0 | 0.0 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK ROŠÁDA Prostějov | 0 | 0.0 | |
| ŠK Sigmia Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov E | 0 | 0.0 | |
| ŠK Šternberk | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov D | 0 | 0.0 |
| 1. | Tatran Litovel C | 6 | 7.5 |
| 2. | ŠK Šternberk B | 3 | 3.5 |
| 3. | ŠK Bohuňovice C | 3 | 3.0 |
| 4. | STAV-IZOL ISO Olomouc C | 1 | 2.5 |
| STAV-IZOL ISO Olomouc D | 1 | 2.5 | |
| 6. | Sigmia Olomouc C | 0 | 2.0 |
| 7. | Tatran Litovel D | 0 | 1.5 |
| ŠK Šternberk C | 0 | 1.5 | |
| 9. | Matadoor Přáslavice | 0 | 1.0 |
| 22. dubna 2023 18:21 | Zbyněk Kracík |
| Nebezpeční nováčci | |
![]() Máme za sebou poslední, šestý turnaj 10. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu. Přesto, nebo možná právě proto, že to byl poslední z turnajů sezony, tak patřil k rekordním, neboť se ho zúčastnilo 40 hráčů a hráček. Z toho bylo osm zcela nových jmen, včetně absolutně nejmladšího účastníka v historii PŽL, absolventa mateřské školky, Šimona Sekaniny. Šimon sice nepatřil k oněm „míchačům pořadím“ na špici, ale i on si uhrál své 2 body a ten třetí mu unikl jen těsně. Ale mezi novými tvářemi se objevili i tací, kteří měli výrazný vliv na pořadí na čele. | |
Jak už jsem naznačil minule, celkové pořadí bylo před posledním turnajem velmi těsné. Největší šanci na vítězství měl samozřejmě Petr Novotný (RG Prostějov), ale neměl ho zdaleka jisté vzhledem k poněkud horším výsledkům ve 3. a 4. turnaji (5. vynechal) a také vzhledem k výkonnostnímu nástupu Ondry Navrátila (ZŠ Melantrichova), který jediný mohl jeho celkové prvenství ohrozit a tím ohrozit i 2. místo Lucky Kvapilové (RG Prostějov). Na dalších místech to už bylo ale daleko napínavější. O minimálně třetí místo mohl bojovat prakticky kdokoliv z první desítky. Očekával jsem tedy souboj především mezi Petrem, Ondrou a Luckou o konečné pořadí. K tomu ale vlastně nakonec nedošlo a nerozhodovaly o tom ani vzájemné souboje.
První nečekaný výsledek zaznamenal právě Ondra, a to už ve druhém kole, kdy prohrál s jedním z nováčků Prokopem Kolaříkem (CMG Prostějov). Tím se Ondra připravil o možnost bojovat o 1. místo, ale ještě stále tu bylo k vybojování 2. místo Lucky. Ta mu ještě navíc nahrála hned v následujícím kole prohrou s Jáchymem Pospíšilem (ZŠ Ptení), který se zúčastnil pouze prvního turnaje, ve kterém získal 3 body. Ty získal i tentokrát a z toho má jeden cenný skalp. Ve třetím kole se zároveň střetl s Ondrovým přemožitelem Prokopem Kolaříkem i Petr Novotný. A nebyla to vůbec jednoduchá partie, ale Petr ji nakonec ustál a zvítězil. Ve čtvrtém kole se střetnul Petr s Lucčiným přemožitelem Jáchymem, a i toho poráží, zatímco Ondrovi los určí Matěje Nejezchlebu (CMG), který sice předešlý turnaj vynechal, ale i tentokrát dokazuje, že jeho pravidelný zisk 4 bodů není náhodný a Ondra utrpí druhou porážku a musí se bát i o své celkové 3. místo. Lucka poráží Lamberta Wichterleho (ZŠ E. Valenty). Lambert tím utrpí první, a také jedinou porážku v turnaji a Lucku to vrací do hry.
Před posledním kolem mají plný počet bodů pouze 2 hráči. Petr Novotný a David Hubál (ZŠ Jana Železného). Kuba by musel vyhrát, aby se stal vítězem turnaje, ale remíza by mu stačila, aby se posunul v celkovém pořadí na 3. místo. Zároveň by remíza stačila Petrovi k vítězství v turnaji, celkové vítězství už má touto dobou jisté. S výjimkou Petrova jistého vítězství celkově jim ale další informace chybí, a tak se hraje naplno o vítězství v turnaji. Petr neponechá nic náhodě a čekáme na další výsledky finále. Lucka má v posledním kole Prokopa Kolaříka a ani ona nenajde recept a po Ondrovi prohrává i ona. Tím se nováček dostává v konečném pořadí na prestižní 3. místo. Turnaj tedy končí 1. Novotný, 2. Hubál a 3. Kolařík. Konečné pořadí 6. turnaje v pdf Konečné pořadí 6. turnaje na Chess-Results Celkově pak 1. Novotný, 2. Kvapilová a 3. Navrátil. Konečné pořadí 10. ročníku Prostějovské žákovské ligy v pdf
Desátý ročník přinesl několik rekordů nejen v účasti v jednotlivých turnajích, ve věku nejmladších účastníků, ale byl i rekordní na celkovou účast. Všech šest turnajů se postupně zúčastnilo 58 hráčů a hráček, což je nejvíc za posledních 10 ročníků. Celkově se ho zúčastnilo i 8 děvčat, což je také nový rekord, ale pravidelnou účast měla pouze 2 z nich. Vedle Lucky Kvapilové ještě Šárka Doležalová (ZŠ E. Valenty), která celkově v turnaji skončila těsně za hranicí první desítky (11.) a ve všech turnajích získala vždy 3 body. To rozhodně není špatné, uvidíme, zda se to v budoucnu podaří ještě vylepšit. A to je vše k 10. ročníku. Těšme se na druhou desítku. | |
| <<< Rekord padl i v Litovli <<< | >>> Skalička se blíží >>> |
Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.
|
© Pavel Šimáček 2010-2026 |