| Koutek olomouckých šachistů | |
| Jiří Fiala | (8. listopadu 2026 13:15) |
| 8.11. | Krajský přebor − 2. kolo |
| 10.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 10. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Jih − 2. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Sever − 2. kolo |
| 17.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 11. kolo |
| 17.11. | Šachový turnaj dvojic |
| K2 stavebniny Cup poprvé v Dolní Lutyni! |
| Adventní šachový turnaj 2026 v Litomyšli |
| Poslední dva mohykáni |
| Český chessbox – MS v Istanbulu a CBX 3 |
| Něco končí, něco začíná |
| Dobře na Krétě, průměrně v Srbsku |
| ChessBase 27 vychází 17. listopadu. Přinese umělou inteligenci, nové funkce a výrazné zrychlení |
| Mladí i „staří“ |
| Mohlo to být víc |
| Mistrovství Moravy 2026 |
| POVEDENÁ AKCE |
| Pohár primátora u konce |
| Simultánka v Nedakonicích |
| Družstvo Spartaku se zúčastnilo Memoriálu Josefa Vozáka ve Skaličce |
| CITOVSKÁ TŘÍKRÁLOVÁ ROŠÁDA 2025 |
| VINARSKÝ KRÁL 2024 |
| Posezení na konci sezóny |
| Šachový turnaj Gambit v Hlubočkách |
| 1. | 1. Novoborský ŠK | 6 | 12.5 |
| 2. | Sigil Fund Pardubice | 6 | 11.5 |
| 3. | ŠK ZIKUDA Turnov | 4 | 9.0 |
| 4. | Slavia Kroměříž | 4 | 8.5 |
| 5. | Moravská Slavia Brno | 3 | 10.5 |
| 6. | Stelar OAZA Praha | 3 | 10.0 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek | 3 | 8.0 |
| 8. | ŠŠ V. a Č. Unichess | 3 | 7.0 |
| 9. | ŠK Slavoj Poruba A | 3 | 7.0 |
| 10. | Výstaviště Lysá / Labem | 0 | 6.5 |
| 11. | Český lev Kolešovice | 0 | 3.0 |
| 12. | ŠK Slavoj Poruba B | 0 | 2.5 |
| 1. | Panda Rychnov nad Kněžnou | 7 | 10.5 |
| 2. | KOBEX Říčany 1925 A | 6 | 10.0 |
| 3. | Šachy Krnov A | 5 | 10.0 |
| 4. | SK Prostějov | 4 | 9.5 |
| 5. | ŠK JOLY Lysá nad Labem A | 4 | 9.0 |
| 6. | ŠK Staré Město | 3 | 8.5 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek A | 3 | 7.0 |
| 8. | Šachy Štěpán | 1 | 7.5 |
| 1. | TJ TŽ Třinec | 3 | 5.5 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek B | 3 | 4.5 |
| TJ Vlčnov | 3 | 4.5 | |
| SK Slavia Orlová | 3 | 4.5 | |
| 5. | ŠK Staré Město | 1 | 4.0 |
| ŠK Lípa | 1 | 4.0 | |
| ŠŠPM Lipky HK | 1 | 4.0 | |
| Jezdci Jundrov | 1 | 4.0 | |
| 9. | A64 PROCLIENT Grygov | 0 | 3.5 |
| Duras Brno | 0 | 3.5 | |
| TJ Sokol Dobrá | 0 | 3.5 | |
| 12. | Šachy Hošťálková | 0 | 2.5 |
| 1. | Jezdci Jundrov | 9 | 12.0 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek "B" | 9 | 11.0 |
| 3. | A64 Grygov | 7 | 11.0 |
| 4. | ŠK Duras Brno "A" | 6 | 11.0 |
| 5. | ŠK Slavoj Poruba | 6 | 10.5 |
| 6. | Šachy Krnov "B" | 6 | 9.0 |
| 7. | TJ TŽ Třinec | 3 | 7.5 |
| 8. | Šachy Vyškov | 2 | 8.5 |
| 9. | ŠK Jeseník | 1 | 7.5 |
| 10. | ŠK Staré Město "B" | 1 | 6.5 |
| 11. | ŠK Duras Brno "B" | 1 | 6.5 |
| 12. | BŠŠ Frýdek-Místek "C" | 0 | 7.0 |
| 1. | SK Podlužan Prušánky | 6 | 12.0 |
| 2. | A64 PROCLIENT Grygov B | 6 | 10.5 |
| 3. | ŠO MKS Vyškov | 6 | 9.5 |
| 4. | ŠK Lokomotiva Brno | 4 | 8.5 |
| 5. | Slavia Kroměříž B | 3 | 9.0 |
| 6. | ŠK Zlín | 3 | 8.0 |
| 7. | Duras Brno B | 3 | 8.0 |
| 8. | Šachy Hošťálková B | 3 | 7.5 |
| 9. | Moravská Slavia Brno B | 1 | 5.5 |
| 10. | VSK Univerzita Brno | 0 | 7.0 |
| 11. | ŠK Hustopeče | 0 | 5.5 |
| 12. | SK Prostějov | 0 | 5.0 |
| 1. | ŠK Velké Losiny | 3 | 7.0 |
| 2. | SK Prostějov C | 3 | 5.5 |
| TJ Sokol Skalička | 3 | 5.5 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc | 3 | 5.5 | |
| 5. | ŠK 1921 Zábřeh | 3 | 4.5 |
| 6. | TJ ŠK DUE POP Uničov | 3 | 4.5 |
| 7. | Tatran Litovel | 0 | 3.5 |
| 8. | T.J. Sokol Přemyslovice | 0 | 3.5 |
| 9. | TJ Spartak Přerov | 0 | 2.5 |
| SK Prostějov B | 0 | 2.5 | |
| ŠK Sigmia Olomouc | 0 | 2.5 | |
| 12. | ŠK ZŠ Horka nad Moravou | 0 | 1.0 |
| 1. | Tatran Litovel B | 3 | 5.0 |
| 2. | ŠK ZŠ Hrabišín | 3 | 5.0 |
| ŠK 1921 Zábřeh B | 3 | 5.0 | |
| ŠK Bohuňovice A | 3 | 5.0 | |
| 5. | ŠK Bohuňovice B | 0 | 3.0 |
| 6. | ŠK Loštice | 0 | 3.0 |
| ŠK Mohelnice | 0 | 3.0 | |
| ŠK Velké Losiny B | 0 | 3.0 |
| 1. | TJ Sokol Tovačov | 0 | 0.0 |
| Sokol Citov | 0 | 0.0 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK ROŠÁDA Prostějov | 0 | 0.0 | |
| ŠK Sigmia Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov E | 0 | 0.0 | |
| ŠK Šternberk | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov D | 0 | 0.0 |
| 1. | Tatran Litovel C | 6 | 7.5 |
| 2. | ŠK Šternberk B | 3 | 3.5 |
| 3. | ŠK Bohuňovice C | 3 | 3.0 |
| 4. | STAV-IZOL ISO Olomouc C | 1 | 2.5 |
| STAV-IZOL ISO Olomouc D | 1 | 2.5 | |
| 6. | Sigmia Olomouc C | 0 | 2.0 |
| 7. | Tatran Litovel D | 0 | 1.5 |
| ŠK Šternberk C | 0 | 1.5 | |
| 9. | Matadoor Přáslavice | 0 | 1.0 |
| 29. března 2023 11:10 | Zbyněk Kracík |
| Šťastlivci i smolaři | |
![]() Ve všem, tedy i v konečném pořadí šachového turnaje, hraje nemalou dávku i trocha toho štěstí a záleží na tom, na čí stranu se spíše přikloní a komu bude trocha chybět. Pravda sice je, že různé způsoby počítání výsledků se tento element snaží maximálně eliminovat, ale někdy se prostě nejde ubránit pocitu, že ta kapka štěstí někde pomohla a někde prostě trochu chyběla. O tom ví určitě své účastníci 5. turnaje letošní Prostějovské žákovské ligy. | |
Pátého turnaje se zúčastnilo 28 hráčů a hráček a i tentokrát jejich řady rozšířili 3 nováčci, čímž se celkový počet účastníků rozšířil na 47. Bohužel tento turnaj vynechal pro nemoc dosavadní lídr celkového pořadí Petr Novotný (Reálné Gymnázium Prostějov), takže jsem s napětím očekával, jak si pořadí rozdělí zbývající favorité, tedy Lucie Kvapilová (Reálné Gymnázium), Ondra Navrátil (ZŠ Melantrichova), Jakub Hubál (ZŠ Melantrichova) a Matyáš Buchta (ZŠ Vrbátky). To se také od počátku dělo a favorité si drželi plný počet bodů. A jak už to tak bývá, první zvraty přicházejí ve 4. kole. Jakub Hubál remizoval s Ondrou Navrátilem. Tady se dá i říci, že ono příslovečné štěstí stálo na Ondrově straně, neboť ji měl sice prohranou na čas, ale pozice byla remízová. Tím se s plným počtem bodů dostává do čela Lucka, v těsném závěsu se 3,5 body Ondra s Jakubem a se ziskem 3 bodů Matyáš Buchta, který prohrál ve 3. kole s Ondrou. Za nimi má ale 3 ze 4 i spousta dalších hráčů, kterým tak svitla šance získat na konci medailové umístění. Záleželo tedy na tom, jak si poradí hráči v boji o první příčku.
Ondrovi nestačí remíza, pokud chce vyhrát. Stejně jako Lucii, které remíza zajišťuje pouze umístění na 2. místě a stejně jako Ondra je na tom i Kuba. Štěstí Ondru neopouští a Lucku v posledním kole poráží, čímž ji odsuzuje se 4 body ke konečnému 5. místu. Jakub Hubál má zdánlivě slabšího soupeře, ale ani on nezvládá roli favorita a prohrává zápas s Matyášem Buchtou, kterého zisk čtvrtého bodu a silné pomocné hodnocení vynáší na 2. místo, zatímco Kuba se 3,5 body padá na místo šesté. Třetí místo si odnesl další ze čtyřbodových Lambert Wichterle (ZŠ E. Valenty), který tak zaznamenal dosud nejlepší výsledek. Konečné pořadí 5. turnaje v pdf Konečné pořadí 5. turnaje na Chess-results Fotogalerie Zbyňka Kracíka na Zoneramě
A jak to vypadá celkově? První 2 místa jsou beze změny, tedy 1. Petr Novotný a 2. Lucie Kvapilová (oba Reálné Gymnázium). Na 3. pozici se dle očekávání dostal Ondra Navrátil (ZŠ Melantrichova). Celkové pořadí Prostějovské žákovské ligy po 5. turnaji Rozhodne poslední turnaj. Petr Novotný má celkově pevnou pozici, a pokud v posledním turnaji získá 4,5 nebo 5 bodů, má prvenství jisté, neboť k dosavadním 18 bodům si připíše minimálně půl bodu, což mu bude stačit. Lucie Kvapilová již prvenství celkově získat nemůže, protože si při maximálním zisku 5 bodů připíše maximálně 1 bod, ale bude bojovat o udržení 2. pozice. Pokud by maximum 5 bodů v posledním turnaji získal Ondra Navrátil, připíše si 2,5 bodu a může zaútočit na místo první, protože rozhodovat bude pomocné hodnocení v posledním turnaji. Takže uvidíme v pátek 21. dubna, jak to celé dopadne. | |
| <<< Akce roku se blíží <<< | >>> Záchranná akce, díl druhý >>> |
Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.
|
© Pavel Šimáček 2010-2026 |