TJ Ostrava00.0
Slavoj Český Těšín00.0
21. května 2022 15:45Zdeněk Kamler
Přebor škol okresu Šumperk

Po dvouleté odmlce proběhl 17. května na tradičním místě ve SVČ Komín Šumperk Okresní přebor čtyřčlenných družstev v šachu základních škol, o pět dní dříve, 12. května, se pak pod taktovkou pana Jiřího Voráče hrál na Gymnáziu v Šumperku přebor středních škol.

V kategorii A (žáci 1. stupně) se sešla jen dvě družstva. Žáci odehráli turnaj scheveningským systémem. Pro většinu z nich to byla první turnajová zkušenost mimo školu. Úspěšnější bylo družstvo ZŠ a MŠ Hrabišín v sestavě Radek Macek, Michal Otava, Michal Jílek, Markéta Klemešová a Gabriela Filipi. Nejvíc bodů v týmu uhráli Radek Macek a Michal Jílek (4 ze 4). Na druhém místě skončil tým ZŠ Vodní Mohelnice ve složení Martin Sadovskiy, Samuel Spáčil, Jan Fárek a David Chu.

Výsledky kategorie A na chess-results

Výsledky kategorie A v doc

vítězná ZŠ a MŠ Hrabišín

V kategorii B (žáci 2. stupně) se sice prezentovalo 6 týmů, ale zastoupeny byly pouze tři školy. Hrálo se systémem každý s každým (bodování olympijským systémem). Vítězný tým ZŠ a MŠ Hrabišín A (Radim Frank, Vít Halmich, Jakub Jírů a Dan Šafář) byl v čele po celou dobu turnaje a nakonec uhrál 16,5 bodu. O pořadí na druhém místě rozhodovala až poslední partie závěrečného kola. Stříbro brala ZŠ Vodní Mohelnice (Filip Langr, Michal Král, Jakub Navrátil a František Král) se 13 body. Na bronzovém stupínku skončilo NG Šumperk A (Patrik Michal, Matěj Bebčák, Tomáš Re a Hieú Khać Dobeš) se ziskem 12,5 bodu. Na dalších místech skončily rezervní týmy. Čtvrté místo ZŠ a MŠ Hrabišín B (Maxmilián Klemeš, Jiří Pospíšil, Dominik Ondráček a Ivo Paškov) - 8,5 bodu; 5. místo NG Šumperk B (David Svrčina, Aleš Matějíček, Jakub Suchánek a Jaromír Černohous) - 7 bodů; 6. místo NG Šumperk C (Tomáš Horák, Matěj Kovář, Štěpán Mareš a Jaromír Doležal) - 2,5 bodu.

Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli: 1. šachovnice - Filip Langr (4 body), 2. šachovnice - Michal Král (5 bodů), 3. šachovnice - Jakub Jírů (5 bodů), 4. šachovnice - Dan Šafář (5 bodů).

Výsledky kategorie B na chess-results

Výsledky kategorie B v doc

vítězná ZŠ a MŠ Hrabišín A

O pět dní dříve, 12. května, se pod taktovkou pana Jiřího Voráče hrál na Gymnáziu v Šumperku přebor středních škol. Výsledky zpracoval pořadatel do přehledné tabulky.

Vítězný tým VOŠ a SPŠ Šumperk hrál v sestavě Hampl, Jiří Krahula, Jakub Štěpán a Jakub Mrázek. Na druhém místě skončilo Gymnázium Zábřeh ve složení Taťána Nesporá, Jan Pelikán, Filip Kopecký a Antonín Novák. Třetí bylo pořádající Gymnázium Šumperk (Ondřej Jírů, Vojtěch Vodák, Markéta Nedomová a Valentýna Marie Marešová).

Na jednotlivých šachovnicích byli nejúspěšnější: 1. šachovnice - Pavel Hampl (5 bodů), 2. šachovnice - Jiří Krahula (4,5 bodu), 3. šachovnice Filip Kopecký (4,5 bodu), 4. šachovnice Jakub Mrázek a Štěpán Skyva (oba 4 body).

Výsledky kategorie C

fotogalerie z 17. května

<<< Akce (nejen) pro mládež <<<>>> Akce (nejen) pro dospělé >>>

23. května 2022 17:10 0 |  0Goroš Vladimír
Velký dík pořadatelům, že po "pandemii" nezlenivěli, ale naopak! To je zajímavý slovosled.

22. května 2022 10:11 0 |  0JVoráč
Po dvouleté pandemické bídě neodehraných turnajů je škoda, že se vypustily soutěže, které už se odehrát mohly. Myslím, že krajské kolo Přeborů škol šlo zorganizovat (a vzrostla by i účast na okresních kolech). Ne pro každou školu je rentabilní financovat dvoudenní republikové finále družstvu, jehož současná výkonnost by na krajské kolo stačila (a na kraji by si žáci levně a důstojně zahráli), ale v konkurenci "republiky" by jejich hráči dělali obětní křoví. Ale to už je "rozlité mléko", příští ročník snad bude tradiční. Pro zajímavost ještě poznatek (jen individuální). Po dvouletém výpadku soutěžních partií se dlouhodobě registrovaná a šachově pokročilá hráčka neodvážila nastoupit za školu ani v okresním kole. Doufám, že od podzimu "bude líp". jVo