8.TJ Sokol Citov01.0
9.SK Prostějov C00.0
3. července 2021 9:09Jakub Vaculík
KP mládeže i Zlosin open v příjemné atmosféře

Jak bylo již v jednom z minulých článků zmíněno, v sobotu 26. června se v Areálu Zdraví uskutečnil již podruhé Krajský přebor mládeže do 14 let v rapid šachu, doprovázený 2. ročníkem otevřeného turnaje Zlosin Open. Počáteční obavy ohledně nízké účasti kvůli koronavirovým opatřením a také kvůli souběžně hranému MČR mládeže v nedalekých Koutech nad Desnou se nakonec nenaplnily, když se do mládežnických kategorií přihlásilo přes tři desítky dětí a v otevřené kategorii se číslo přihlášených velmi blížilo šedesátce. I přesto, že nakonec pár hráčů nedorazilo, do bojů se letos zapojilo 32 mládežníků a 51 hráčů v doprovodném turnaji.

I letos se areál zaplnil šachisty.

V mládežnických kategoriích se původně měly hrát 3 samostatné turnaje v kategoriích HD10, HD12 a HD14, nicméně vzhledem k velmi nerovnoměrnému rozdělení počtu účastníků v těchto skupinách nakonec byl odsouhlasen systém jednoho společného turnaje na 9 kol. Jednotlivé kategorie však byly vyhlašovány zvlášť, jelikož vítěz každé z nich si zajistil místo na zářijovém MČR mládeže v rapid šachu. Ukázalo se však, že spojení turnajů do jednoho byl (alespoň dle mého) správný krok, protože bylo k vidění více kvalitních a napínavých partií a o postupech se často rozhodovalo až v posledním kole, občas dokonce ve vzájemné partii. Nakonec však všechny kategorie chlapců spolu se ziskem postupu ovládli hráči z Agentury 64 Grygov, konkrétně kategorii H10 Jan Knápek, H12 Dan Zrůbek (také celkový vítěz) a H14 jeho bratr Adam. V kategorii D12 zvítězila Viktorie Lemrová z ŠK Olomouc a zbylá dvě místa na MČR patří Jeseníku - v kategorii D10 byla první Eliška Pluháčková a v kategorii D14 si v poslední partii vítězství uzmula Natálie Morongová.

Adam Zrůbek - Dan Zrůbek

Krajský přebor mládeže 5. kolo

Po 14...Sxf6 vznikla ostrá varianta sicilské, kde by měl mít bílý výhodu v budoucnu díky otevřenému h-sloupci, na druhou stranu může mít problém se střelcem na b3. 15.h5 a4 16.hxg6 e6 17.Vxh7 axb3 18.Vdh1 fxg6

Bílý zde zvolil variantu vedoucí k věčnému šachu, nebo si to alespoň myslel... 19.Vh8+? Sxh8 20.Vxh8+ Kxh8? Nakonec to tedy se štěstím vyšlo, nicméně po 20...Kf7! 21. Vh7+ Ke8 mohl černý hrát na výhru s čistou věží navíc a výsledek partie a potažmo celého turnaje by mohl vypadat jinak. 21.Dh6+ Kg8 22.Dg6+ Kh8 ½

přímé souboje o postup

Konečné výsledky Krajského přeboru

Partie Krajského přeboru

Fotogalerie

Ve Zlosin openu měla být situace jednoznačnější. Poté, co ze dvou přihlášených velmistrů dorazil pouze "náš" Štěpán Žilka, mělo se jednat pouze o souboj o zbylá dvě místa na stupních vítězů, který však sliboval pořádnou podívanou. Vždyť hned dalších 13 hráčů mělo rating přes 2000, takže rozhodovala pouze aktuální forma. Tyto předpoklady však rychle vzaly za své, jelikož Žilka hned během prvních 4 kol ztratil dvě remízy s domácími hráči, a když o další dvě kola později dokonce prohrál, bylo jasné, že pohár pro vítěze nezíská. K tomu měl velmi dobře našlápnuto loňský vítěz František Vrána ze Starého Města, který spolehlivě porážel jednoho soupeře za druhým a vytvořil si takový náskok, že mu již nemohla vadit ani prohra v posledním kole právě s Žilkou. Ten nakonec skončil s velkým štěstím na 2. místě, jelikož skvělý turnaj odehrál další velkolosinský hráč René Frnka. Ten za celý turnaj jako jediný nenašel přemožitele a s bilancí 5 výher a 4 remíz skončil 3., ale je nutno dodat, že od stříbrné pozice ho dělil pouze 1 bod druhého pomocného hodnocení.

René Frnka - Stanislav Stárek

Zlosin open 5.kolo

Bílý v partii získal velkou poziční výhodu, která spočívá v krytém pěšci d6 a zejména v černopolném střelci, který značně omezuje černou pozici. Místo zvyšovaní tlaku se však Frnka rozhodl využít slabého černého krále: 27. Vd3 Se4 28.Vg3 Zde měl černý jedinou možnost záchrany 28...Vxf6, partie by však i po 29.Sxe4 Vf7 30.Sd3 pokračovala v dobývání černé pozice. 28...Sxc2 umožňuje efektivní konec 29.Vxg6+! Kf8 30.Dh6+ Vg7 31.Vxg7 1-0

Stupně vítězů openu: zleva 1. Vrána, 2. Žilka a 3. Frnka

Hráči na dalších pozicích už nějaký ten půlbodík ztráceli, takže zmíním jen vítěze vyhlášených kategorií: nejlepší junior: Jan Cimburek (Česká Ves), nejlepší senior: Jaroslav Sobek (Karviná) a nejlepší žena: Jana Zpěváková (Staré Město). Stejně jako loni tedy domácí hráči měli převahu na stupních vítězů, na vrchol jsem jim ale stále dostat nepodařilo... Tak snad příští rok!

Konečné výsledky Zlosin openu

Partie Zlosin openu

Fotogalerie

Celý turnaj probíhal v relativně svižném tempu, a i když se začátek trochu zpozdil, toto zpoždění se nám podařilo držet v únosné míře i díky letos bezproblémovému výdeji obědů, a tak byl turnaj ukončen kolem půl páté předáním věcných cen, které i tentokrát byly přichystány pro každého hráče. Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorů a ostatním, bez kterých by turnaj neproběhl, jmenovitě obci Velké Losiny, všem organizátorům z ŠK Velké Losiny, pivovaru Zlosin, ŠSČR a ŠSOK za finanční příspěvek, jesenickému šachovému klubu za zapůjčení hracího materiálu a R. Biolkovi za věcné ceny v podobě šachových knih. Tak za rok na viděnou!