INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Byl zveřejněn rozpis krajských soutěží družstev.
Konečné verze propozic rapid turnaje Zlosin open i KP mládeže v rapidu jsou v kalendáři. Spuštěn je i registrační formulář.
Krajský přebor mládeže v rapidu se bude konat 26. června ve Velkých Losinách.
předběžná startovní listina turnaje O Pohár primátora města Prostějov
Poslední komentáře
Koutek olomouckých šachistů
Jiří Zapletal(12. června 2021 20:26)
Kalendář akcí
11.−13.6.Soustředění KTC
22.−29.6.MČR mládeže
26.6.Krajský přebor školní mládeže
26.6.Zlosin open
26.6.−3.7.O Pohár primátora města Prostějov
1.−10.7.Letní tábor pro talentované šachisty
Šachový svaz ČR
Šachové čtení na víkend: návrat k živým turnajům, člověk vs. počítač ve hře go
Extraliga mládeže
„Vyfoť návrat za šachovnice!“
Večer vzpomínek na velmistra Lubomíra Kaválka
Nový šachový server
Představujeme Nils Grandelius (2670) Pražský šachový festival 2021
MČR družstev mladších žáků zahájilo v pražském hotelu Don Giovanni
Superbet Chess Classic po pátém kole zatím nuda
Open Bohumín 2021
Šachové weby
A64 Grygov
On-line turnaje
První zápasy družstev
ŠK 1921 Zábřeh
Pozastavení tréninku
Zrušení turnaje
SK Prostějov
Haluzová remíza
Vítězství v oblasti
ŠK Olomouc
Poslední sbohem
Zápas na tři dějství
ŠK Vinary
SEZÓNA ZAČÍNÁ !!!
COVID DOVOLIL ODEHRÁT TURNAJ
ŠK Velké Losiny
ŠK Mohelnice
ŠK Jeseník
Řetězárna Česká Ves
TJ Spartak Přerov
ŠK Šternberk
ŠK Loštice
EXTRALIGA
1.Slavia Kroměříž00.0
ŠK Dopravní podnik Praha00.0
BŠŠ Frýdek-Místek A00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
INGEM - ŠK Líně00.0
1. Novoborský šachový klub00.0
Labortech Ostrava00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
ŠK Duras BVK Královo Pole00.0
Moravská Slavia Brno00.0
GASCO Pardubice00.0
Siesta Solution Unichess00.0
EXTRALIGA MLÁDEŽE východ
1.BŠŠ Frýdek-Místek1218.5
2.ŠK Staré Město1215.0
3.ŠK DURAS BVK Brno712.0
4.TJ Spartak Vlašim613.5
5.ŠŠPM Lipky HK410.5
6.ŠK AD Jičín39.0
7.2222 ŠK Polabiny19.5
8.SK Prostějov18.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín36.0
2.ŠK Staré Město35.5
3.ŠK Gordic35.5
4.Šachy Hošťálková35.0
5.Moravská Slavia Brno B34.5
6.TJ CHS Chotěboř14.0
ŠK Slavoj Poruba B14.0
8.TJ Vlčnov03.5
9.A64 PROCLIENT Grygov03.0
10.TŽ Třinec02.5
11.SK Slavia Orlová02.5
12.ŠK Vsetín02.0
1.LIGA MLÁDEŽE D
1.BŠŠ Frýdek-Místek B916.0
2.Lokomotiva Krnov A712.5
3.ŠK Zlín-Malenovice712.0
4.BŠŠ Frýdek-Místek C68.0
5.A64 Grygov47.5
6.ŠO Kunovice37.5
7.TJ Sokol Ústí37.0
8.SK Slavia Orlová36.0
9.TJ Ostrava14.5
10.Lokomotiva Krnov B04.5
11.ŠK Kuřim04.5
12.ŠK Jeseník00.0
2.LIGA D
1.ŠK 1921 Zábřeh00.0
Panda Rychnov nad Kněžnou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
TJ ŠO Chrudim00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ Slavia Hradec Králové00.0
TJ Jiskra Hořice00.0
TJ Lanškroun00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
ŠK Ústí nad Orlicí00.0
2.LIGA F
1.TJ Tatran Litovel00.0
SK Prostějov00.0
TJ Ostrava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK Karviná00.0
TJ Slovan Havířov00.0
Labortech Ostrava B00.0
TJ Baník Havířov00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová B00.0
25. února 2020 10:41Ladislav Spurný
Žádné kdyby

Jsou zápasy, které v týmu tak nějak zůstanou vězet. Nezřídka proto, že původní představy a očekávání se liší od konečného výsledku. V lidech pak může zahlodat nespokojenost, rozčarování a po neúspěšném boji se jde i smutněji domů. To zná asi každý závodní šachista a čas od času se tomu nevyhne nikdo.

Není ale na místě žehrat na nějakou smůlu. Každý svého štěstí strůjce a šachy jsou v tomto ohledu náramně spravedlivá hra. Pozápasové rozhovory a analýzy v těchto případech nezřídka znějí: kdybych zahrál tohle, nebylo se o čem bavit. Tak proč to hráno nebylo?! Nebo: byl jsem úplně vyhraný a takhle to „zkoním“. Ano, výhra byla na dosah, jenže soupeř prostě bojoval a rezignovaně nepoložil hlavu sám na špalek. Přesně takové pocity mohli mít mnozí hráči ze šternberského domácího týmu, který uplynulou neděli v Oblastním přeboru Sever podlehl mužstvu Velkých Losin 5:3.

Netvrdím, že jsme se pasovali do role favorita, to opravdu nešlo. Ale po slabší docházce z minulých zápasů se konečně družstvo jakž takž sešlo a zejména na předních deskách to bylo hned znát. To soupeři přijeli v sestavě, jež se na první pohled zdála pro nás v pohodě hratelná. Jenže elo je opravdu někdy jen číslo. A zejména naše zadní desky se ten den nepotkaly s dobrou formou. Skóre se přelévalo a v závěru jasně vyznělo pro hostující družstvo. Vezmu však zápas popořadě.


Milan Zapletal (vlevo) a František Klézl uhráli remízu v partii plné zvratů.

První skončila partie na 4. šachovnici, kde domácí zastupující kapitán Mirek Šuba černými od začátku tlačil Milana Fibicha. Pozice byla zavřená, Mirek však aktivněji postavil své figury a postupně začalo docházet i na přímé hrozby. Milan nakonec nevhodně ustoupil dámou a ztratil jednoho a následně i druhé pěšce. Vzdával se v okamžiku, kdy se mu boj zcela rozpadl pod rukama. Od Mirka to byl spolehlivý a hlavně rychlý výkon. Ujali jsme se vedení.

To jsme však cca o půl hodiny později ztratili na sedmé desce, kde se bílými hrající autor těchto řádků potkal s Jiřím Horákem. Zahájení proběhlo klidně a vyměnily se dva páry lehkých figur. Při přechodu do střední hry jsem hledal aktivní tah. Našel jsem výpad pěšcem, který skrýval (zřejmě dost naivní) léčku, jež po odtažném šachu mohla vést k zisku dámy. Soupeř vše prohlédl, pěšce nechal být a střed šachovnice pokryl a vyztužil věží. Měl jsem raději měnit a vůbec mi na mysl nepřišly hrozby soupeře. Místo toho jsem tvrdošíjně pokračoval v původním plánu. Přichází útočný skok jezdcem a já až nyní zjišťuji, jak nebezpečný tah to je. V dalším průběhu jsem pod přímým útokem a hlavně - pozici nechápu správně dál. Protože v okamžiku, kdy jsem měl pocit, že je vše zažehnáno, přichází blesk z čistého nebe: oběť dámy za mou lehkou figuru. Nic z toho jsem neviděl! Forzírovaný průběh mě dostává do připrohrané koncovky a i tu - přiznávám otevřeně, že deprimován - bráním mizerně. Soupeř mě přejel jako tank.


Luboš Líbal (vlevo) vyjádřil svému mladému soupeři slova plná uznání.

Pak se dlouho hrálo dál. Do opětovného vedení nás dostal na pátém postu Luboš Líbal v souboji s mladinkým Vojtěchem Vodákem. Luboš hrál nekompromisně, vytvořil si krytého volného pěšce a výbornou technikou a přesným propočtem temp nakonec prorazil.  „Ani mi nezbyl čas udělat rošádu. Hrál jsem pořád dopředu a s jasným plánem. Myslím, že to byla velmi zajímavá partie, kde se mi podařilo uplatnit i strategickou převahu. Musím ale ocenit svého oponenta. Bojoval úžasně a na svůj věk ukázal slušný propočet i poziční cit a porozumění souhře figur. Vyroste z něj velice silný šachista a nebude to dlouho trvat,“ komentoval duel Líbal.

Roli vedoucího celku jsme si užívali jen chvíli. Náš Vlado Maďar na svého protivníka Jiřího Klimeše na šestém prkně vyrukoval se Sicilskou obranou a po vzájemné potyčce odešel pošramocen podstatně více. Měl řadu pozičních slabin a potrhané pěšce. Soupeř se nikam nehnal. Metodicky si vylepšoval figury, připravil si útočnou pozici a pak udeřil. Vlado i přes veškeré snahy nedokázal všechny hrozby krýt a podáním ruky rezignoval. V polovině zápasu bylo vyrovnáno a ani dosavadní průběh ve zbytku soubojů nenaznačoval, že začne být hůře.

Naopak, zcela vyhraný byl na poslední šachovnici domácí Radek Hořák s Liborem Lužíkem. Měl pěšce více při poměrně triviální věžové koncovce, jež šla vyhrát snad na pět různých způsobů. Dva spojené pióny tlačil do dámy a vše se zdálo jen otázkou času. Ouha! V klíčovém momentu Radek podlehl zcela mylné představě, že dámu si v pohodě postaví, i když soupeři vzadu pěšce vrátí. Omyl. Ten pěšce vzal a na tempo přesně pokryl i hrozby na poli proměny se ziskem materiálu. Hra se obrátila. A i když Radek zoufale tempoval a blokoval, co šlo, Libor si koncovku zkušeně a trpělivě spočítal a získal bod. To byla studená sprcha a další desky náhle už taky nic dobrého neslibovaly.


Radek Hořák (vlevo) zahodil vyhranou partii s Liborem Lužíkem.

Domácí Petr Pavlík na druhém postu sveřepě odolával silnějšímu Rostislavu Vodákovi. Když jednou poodešel od šachovnice, jen prohodil: „Musím říct, že dnes je to opět dřina jako hrom, protože Rosťa na mě zase tlačí, že se mám co držet.“ Partie po dlouhém, především taktickém boji končí ve dvojvěžovce. Vodák přechodně získává pěšce navíc, Pavlík však ukazuje, že jej dostane zpět a posléze přijímá nabídku remízy, která ho stála hodně sil a jíž si nepokrytě cení.

Dalším smutným hrdinou se stává v souboji trojek obou mančaftů náš Milan Zapletal, jenž se po předchozích zdravotních potížích nachází stále ve stavu postupné rekonvalescence. Se závodní hrou to však už pomalu opětovně zkouší, po partii však bývá viditelně unavený. Nestora losinského šachu Františka Klézla z počátku přehrál a získal perspektivní možnosti. Pak však přehlédl odtažný šach a ztratil pěšce. A v neradostné pozici druhého raději obětoval sám, aby se s figurami dostal k aktivní protihře, což se podařilo. V dalším boji pak jednoho pióna dostal zpět a v taktických zápletkách po šachu na krále odkryl nepřátelské monarchovo postavení. Klézl měl volného krajního pěšce, Zapletal aktivní pozici. A oba byli z dlouhého boje unavení, takže se dohodli na remíze. Škoda dalšího bodu pro nás.

Velice těžké to měl na první desce šternberský Ivoš Vymětalík s Jakubem Vaculíkem. Ivoš se dlouho držel a měl slušné postavení. Kuba však ukázal svoji sílu a postupně se konsolidoval. Převedl své figury k útoku na Ivošova krále. Domácí hráč z počátku obranu zvládal dobře, stálo jej to však spoustu času a nakonec jej Kuba zahnal do silné časové tísně. Ta rozhodla. Ivoš vzdával partii ve velice těžké pozici s posledními čtyřiceti sekundami na hodinách. Zaslouží však pochvalu za velkou bojovnost a nebojácnost.


Ivoš Vymětalík (vpravo) to měl se silným Jakubem Vaculíkem opravdu těžké.

Byl to zápas plný zvratů. A našich promarněných příležitostí. Stačilo, aby třeba jen Radek Hořák dotáhnul tu jasně vyhranou partii a měli jsme minimálně zápasovou plichtu. A nebo... Nic! Jak píšu v titulku článku. Šachy se nehrají na nějaká kdyby. Hrají se na výsledek a ten je znám až po skončení boje. A boj netrvá do vyhrané pozice, ale do vyhrané partie a gratulace soupeře. A tak gratulujeme. Losiňákům k zasloužené výhře!


<<< Zábřeh má cenný bod z Pardubic <<<>>> Akce nejen pro mládež >>>

28. února 2020 14:54 0 |  0Petr Pavlík
Jo přijedu, vypadá na další pěknou bitvu. Měj se Libore.

28. února 2020 14:36 0 |  0Libor z hor
@ Petr Pavlík: Do Losin určitě přijeď, rád tě uvidím. Když jsem tě ve Šternberku potkal před hrací místností , tak jsem měl smíšené pocity... Bylo dobrý ,že jsme se po dlouhé době viděli ( cca 14 dní) , ale to že budeš hrát za domácí , tak s tím jsem nepočítal. Čekal jsem , že "DRAVEC" Pavlík zakousne někoho z Labortechu , ale jak jsem večer viděl sestavy Litovle a Ostravy , tak by jsi nezapadal do remízové koncepce obou týmů :-) Rosťovi jsi odolával velmi dobře,pěkná partie! V autě před zápasem jsem počítal na prvních dvou deskách se 100% a pak ruleta. Na druhé straně není moc sportovních odvětví, kde zápasy rozhodují řidiči:-) Naštěstí neumím řídit rolbu , jinak bych se musel ještě přesunout vedle na zimák a odchytat minimálně jednu třetinu za domácí :-)

28. února 2020 11:01 +1 |  0Petr Pavlík
Tak to budu muset změnit plány a v neděli jet do Losin. Jinak by mě Libor prohlásil za zbabělce :o)).

27. února 2020 22:06 0 |  0Libor z hor
Mohu všechny čtenáře uklidnit , že vítězný ceremoniál se ve Šternberku opakovat nebude. To mi odpoledne potvrdil i předseda oddílu. Franta slíbil , že další partii v neděli vyhraje a tím odstraní jakékoliv pochybnosti o kvalitě své šachové hry.

26. února 2020 14:59 0 |  0Laďa Spurný
Jirka Molnár: Já to spíš pochopil tak, že VIKPET si myslí, že působí legračně, aby partie byla v rovnováze a vzápětí došlo ke ztrátě dvou pěšců. Ale možná to chápu špatně i já. Ale i kdyby to byla tato varianta, pak i na ní není nic nepochopitelné. Můžu stát třeba i na výhru a udělám hrubku. A vzápětí stojím na prohru. Ale co bude neobjektivního na tom, když řeknu, že ještě před jedním tahem jsem stál na výhru?! Milan stál po zahájení vyrovnaně a nebo si on osobně mohl myslet, že mírně líp. Otevřeně mi pak řekl, že v dalším průběhu hry přehlédl odtažný šach a ztratil pěšce. Pak dlouho bojoval o remízu v prohrané pozici. Ale nic to nemění na tom, že v okamžiku po zahájení a před tou chybou se mohl domnívat, že stojí líp. Nechme to už být, prosím. Myslím, že více, než malá bouře ve sklenici vody, třeba i tento případ svědčí o tom, jak se mnozí do šachu pokládají celou svou osobností, jak jim na tom záleží, kolik myšlení, nervů a námahy nechávají na šachovnici a tak jim pochopitelně na výsledku a jeho případné publicitě záleží. Tomu rozumím. Šachy jsou prostě i srdeční záležitost.

26. února 2020 14:47 0 |  0Jiři Molnar
Ládo pěkný článek. Jen nechápu Vikpeta proč se mu zdá legrační že při mínus dvou piků partie nemůže být v rovnováze. Postavení figur, aktivita apod.

26. února 2020 9:48 0 |  0Jiří Zapletal
Pokud jsou Losinsti nespokojeni, mohou se ted treba vyradit na Litovli

25. února 2020 19:44 0 |  0vikpet
..nechci se do toho plést, ale napsat: "do zisku dvou pěšců jeho partie nevybočila z rovnováhy" zní přinejmenším legračně... :o))

25. února 2020 17:07 0 |  0Petr Pavlík
Článek je naprosto objektivní a jasně z něj čiší respekt k mužstvu Losin. Pan Klézl by si ho měl pozorně celý přečíst. Má asi pravdu, že do zisku dvou pěšců jeho partie nevybočila z rovnováhy. Při uplatňování výhody však udělal dvě hrubé chyby a pozice v závěru byla jasně lepší pro Milana. Remízu Milan přijal jenom proto, že zápas už byl rozhodnutý a o tom autor článku taktně nepsal. Pana Klézla si vážím, ale tvrzení, že je článek zaujatý proti Losinským mě nadzvedlo.

25. února 2020 16:53 0 |  0Petr Pavlík
Článek je

25. února 2020 12:52 0 |  0Laďa Spurný
Juro, díky za slova uznání. Těší mě. Ale psát články je občas i ošemetná věc. Právě jsem obdržel telefonát od nestora losinského šachu Františka Klézla, kterého si velice vážím. Zdálo se mu, že jsem neobjektivně zhodnotil jeho partii s Milanem Zapletalem. A zlobil se na mě. To mě samozřejmě mrzí. Vysvětlili jsme si to v klidu a v rámci korektnosti jsem mu okamžitě nabídnul, že v diskusi uvedu doplněk, což činím. Pisatel to často nemá jednoduché. Třeba jen proto, že sám hraje a nemůže všechny partie sledovat detailně, dokud sám nedohraje. Pak nezbývá, než se opřít o názor spoluhráče. Protože jinak by často ani nebylo co psát. Milan za mnou záhy přišel, jen odhaduji, že to mohlo být po zahájení při přechodu do střední hry v jeho partii a sdělil mi, že stojí o fous lépe a zvažuje, že nabídne plichtu. Zápas byl na stále v podstatě na začátku a požádal jsem jej tudíž, aby pokračoval, už jen z pozice elově silnějšího hráče. Když jsem cca o hodinu později po své prohře přišel k jeho partii, měl už o dva pěšce méně. Od té doby jsem partii sledoval osobně. Její další průběh i závěr však pan Klézl nerozporuje, tedy potvrzuje, že co jsem sledoval, jsem podal objektivně. Zlobil se, že jsem napsal, že Milan stál po začátku malinko líp a že to v podstatě shazuje celou partii. Nemyslím si to. Poctivě jsem uvedl, že Milan se bránil a bojoval o záchranu. Ztrátu dvou pěšců taky registruji, pouze s tím rozdílem, že Milan jednoho ztratil a druhého - dle svých slov - obětoval, aby se dostal k protihře. Remíza v závěru byla spravedlivá, což uznal i pan Klézl. Jádrem tedy zůstává vyjádření, podle kterého stál Milan z počátku o něco líp. Já osobně to neviděl, v jeho komentáři jde o subjektivní posouzení. Jestli se zmýlil a nebo to třeba pan Klézl vnímá odlišně, je docela možné a nikde není psáno, že pan Klézl nemá pravdu. Jestli se jej to dotklo natolik, že mu to kazí dojem z dobře sehrané partie se silnějším Milanem, pak se mu i omlouvám, ovšem na své ospravedlnění dodávám, že jsem to napsal na základě informací mě daných. Co mě ale mrzí už více, je skutečnost, že pan Klézl, ač mi osobně vyjádřil úctu k mému psaní, podotkl, že jsem vůči Losinám v článku zaujatý. Je mi to líto. Řada lidí po pohře týmu nenapíše nic, není lehké psát o prohraném utkání, což mi kdysi potvrdil i zdejší webmaster Pavel Šimáček. Já se k porážce týmu postavil čelem, vyzdvihnul jsem z pozice poraženého Losiňáky ve všech partiích, kde to šlo, kde nás přehráli a nebo kde partii zcela otočili ve svůj prospěch (viz osmá deska Hořák - Lužík). Ke konci jsem napsal, že nářky a nějaká kdyby nám nepomohou a v závěru pogratuloval uctivě soupeřům. A tak ve mně zůstává jiskra lítosti, kdeže jsem se dopustil oné neobjektivity k hostujícímu týmu. A na závěr. Psát je těžké a vždy nesmírně subjektivní, je přece normální, že protihráči mohou vidět situaci odlišně. Nepodávám zde žádná univerzální svědectví, podávám svůj názor a pohled na utkání očima jednoho z hráčů při vší své subjektivitě. A často se musím spolehnout na informace od spoluhráčů. Málo kdy se ale stane, že bychom byli svědky toho, že jedno utkání popíšou obě strany a dojde k rovnováze. Přitom prostor k publicitě tu je, i kdyby byla občas konfrontační v rámci odlišných pohledů, což je ale v každém sportu normální. Chci se na závěr omluvit panu Klézlovi, jestli jsem mu způsobil rozčarování. Chápu jej a dokážu to vnímat jeho očima. Je rovný chlap, který zatelefonuje a řekne: hele, tohle se mi nelíbí. Možná kdyby to napsal přímo sem, přispělo by to k diskusi, která - pakliže bude korektní - je na místě. Ctím ale staršího a slíbil jsem, že vysvětlení po našem telefonátu napíšu. Jen ale podotýkám - ono i to mé vysvětlení může být a určitě je - subjektivní.

25. února 2020 10:54 0 |  0Jiří Zapletal
Krasny clanek i fotografie. Mockrat dekuji za nej. Lado jsi nejlepsi

Jméno:
Heslo:

Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2021