| Koutek olomouckých šachistů | |
| Jiří Fiala | (8. listopadu 2026 13:15) |
| 8.11. | Krajský přebor − 2. kolo |
| 10.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 10. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Jih − 2. kolo |
| 15.11. | Oblastní přebor Sever − 2. kolo |
| 17.11. | Otevřený oddílový přebor SK Prostějov − 11. kolo |
| 17.11. | Šachový turnaj dvojic |
| K2 stavebniny Cup poprvé v Dolní Lutyni! |
| Adventní šachový turnaj 2026 v Litomyšli |
| Poslední dva mohykáni |
| Český chessbox – MS v Istanbulu a CBX 3 |
| Něco končí, něco začíná |
| Dobře na Krétě, průměrně v Srbsku |
| ChessBase 27 vychází 17. listopadu. Přinese umělou inteligenci, nové funkce a výrazné zrychlení |
| Mladí i „staří“ |
| Mohlo to být víc |
| Mistrovství Moravy 2026 |
| POVEDENÁ AKCE |
| Pohár primátora u konce |
| Simultánka v Nedakonicích |
| Družstvo Spartaku se zúčastnilo Memoriálu Josefa Vozáka ve Skaličce |
| CITOVSKÁ TŘÍKRÁLOVÁ ROŠÁDA 2025 |
| VINARSKÝ KRÁL 2024 |
| Posezení na konci sezóny |
| Šachový turnaj Gambit v Hlubočkách |
| 1. | 1. Novoborský ŠK | 6 | 12.5 |
| 2. | Sigil Fund Pardubice | 6 | 11.5 |
| 3. | ŠK ZIKUDA Turnov | 4 | 9.0 |
| 4. | Slavia Kroměříž | 4 | 8.5 |
| 5. | Moravská Slavia Brno | 3 | 10.5 |
| 6. | Stelar OAZA Praha | 3 | 10.0 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek | 3 | 8.0 |
| 8. | ŠŠ V. a Č. Unichess | 3 | 7.0 |
| 9. | ŠK Slavoj Poruba A | 3 | 7.0 |
| 10. | Výstaviště Lysá / Labem | 0 | 6.5 |
| 11. | Český lev Kolešovice | 0 | 3.0 |
| 12. | ŠK Slavoj Poruba B | 0 | 2.5 |
| 1. | Panda Rychnov nad Kněžnou | 7 | 10.5 |
| 2. | KOBEX Říčany 1925 A | 6 | 10.0 |
| 3. | Šachy Krnov A | 5 | 10.0 |
| 4. | SK Prostějov | 4 | 9.5 |
| 5. | ŠK JOLY Lysá nad Labem A | 4 | 9.0 |
| 6. | ŠK Staré Město | 3 | 8.5 |
| 7. | BŠŠ Frýdek-Místek A | 3 | 7.0 |
| 8. | Šachy Štěpán | 1 | 7.5 |
| 1. | TJ TŽ Třinec | 3 | 5.5 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek B | 3 | 4.5 |
| TJ Vlčnov | 3 | 4.5 | |
| SK Slavia Orlová | 3 | 4.5 | |
| 5. | ŠK Staré Město | 1 | 4.0 |
| ŠK Lípa | 1 | 4.0 | |
| ŠŠPM Lipky HK | 1 | 4.0 | |
| Jezdci Jundrov | 1 | 4.0 | |
| 9. | A64 PROCLIENT Grygov | 0 | 3.5 |
| Duras Brno | 0 | 3.5 | |
| TJ Sokol Dobrá | 0 | 3.5 | |
| 12. | Šachy Hošťálková | 0 | 2.5 |
| 1. | Jezdci Jundrov | 9 | 12.0 |
| 2. | BŠŠ Frýdek-Místek "B" | 9 | 11.0 |
| 3. | A64 Grygov | 7 | 11.0 |
| 4. | ŠK Duras Brno "A" | 6 | 11.0 |
| 5. | ŠK Slavoj Poruba | 6 | 10.5 |
| 6. | Šachy Krnov "B" | 6 | 9.0 |
| 7. | TJ TŽ Třinec | 3 | 7.5 |
| 8. | Šachy Vyškov | 2 | 8.5 |
| 9. | ŠK Jeseník | 1 | 7.5 |
| 10. | ŠK Staré Město "B" | 1 | 6.5 |
| 11. | ŠK Duras Brno "B" | 1 | 6.5 |
| 12. | BŠŠ Frýdek-Místek "C" | 0 | 7.0 |
| 1. | SK Podlužan Prušánky | 6 | 12.0 |
| 2. | A64 PROCLIENT Grygov B | 6 | 10.5 |
| 3. | ŠO MKS Vyškov | 6 | 9.5 |
| 4. | ŠK Lokomotiva Brno | 4 | 8.5 |
| 5. | Slavia Kroměříž B | 3 | 9.0 |
| 6. | ŠK Zlín | 3 | 8.0 |
| 7. | Duras Brno B | 3 | 8.0 |
| 8. | Šachy Hošťálková B | 3 | 7.5 |
| 9. | Moravská Slavia Brno B | 1 | 5.5 |
| 10. | VSK Univerzita Brno | 0 | 7.0 |
| 11. | ŠK Hustopeče | 0 | 5.5 |
| 12. | SK Prostějov | 0 | 5.0 |
| 1. | ŠK Velké Losiny | 3 | 7.0 |
| 2. | SK Prostějov C | 3 | 5.5 |
| TJ Sokol Skalička | 3 | 5.5 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc | 3 | 5.5 | |
| 5. | ŠK 1921 Zábřeh | 3 | 4.5 |
| 6. | TJ ŠK DUE POP Uničov | 3 | 4.5 |
| 7. | Tatran Litovel | 0 | 3.5 |
| 8. | T.J. Sokol Přemyslovice | 0 | 3.5 |
| 9. | TJ Spartak Přerov | 0 | 2.5 |
| SK Prostějov B | 0 | 2.5 | |
| ŠK Sigmia Olomouc | 0 | 2.5 | |
| 12. | ŠK ZŠ Horka nad Moravou | 0 | 1.0 |
| 1. | Tatran Litovel B | 3 | 5.0 |
| 2. | ŠK ZŠ Hrabišín | 3 | 5.0 |
| ŠK 1921 Zábřeh B | 3 | 5.0 | |
| ŠK Bohuňovice A | 3 | 5.0 | |
| 5. | ŠK Bohuňovice B | 0 | 3.0 |
| 6. | ŠK Loštice | 0 | 3.0 |
| ŠK Mohelnice | 0 | 3.0 | |
| ŠK Velké Losiny B | 0 | 3.0 |
| 1. | TJ Sokol Tovačov | 0 | 0.0 |
| Sokol Citov | 0 | 0.0 | |
| STAV-IZOL ISO Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK ROŠÁDA Prostějov | 0 | 0.0 | |
| ŠK Sigmia Olomouc B | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov E | 0 | 0.0 | |
| ŠK Šternberk | 0 | 0.0 | |
| SK Prostějov D | 0 | 0.0 |
| 1. | Tatran Litovel C | 6 | 7.5 |
| 2. | ŠK Šternberk B | 3 | 3.5 |
| 3. | ŠK Bohuňovice C | 3 | 3.0 |
| 4. | STAV-IZOL ISO Olomouc C | 1 | 2.5 |
| STAV-IZOL ISO Olomouc D | 1 | 2.5 | |
| 6. | Sigmia Olomouc C | 0 | 2.0 |
| 7. | Tatran Litovel D | 0 | 1.5 |
| ŠK Šternberk C | 0 | 1.5 | |
| 9. | Matadoor Přáslavice | 0 | 1.0 |
| 3. dubna 2017 8:50 | Martin Adamčík |
| Vinary překvapivým vítězem | |
![]() V sobotu 1. 4. se v Prostějově po roce konal Krajský přebor družstev mladších žáků. V loňském roce hrála šestičlenná družstva a zúčastnila se jej pouhé 3 týmy. V letošním roce bylo nově umožněno, aby hrála i družstva pětičlenná, a Krajský šachový svaz se rozhodl této možnosti využít. S napětím jsme očekávali, zda to pomůže k vyššímu zájmu oddílů o tuto soutěž a zda se počtem účastníků aspoň trochu přiblížíme sousedním krajům, kde je mládežnická základna nesrovnatelně vyšší. Ukázalo se, že snížení počtu členů družstva byl správný krok, kromě loňských účastníků - Grygova, Prostějova a Skaličky - se přihlásili i Řetězárna, Vinary a Horka nad Moravou. | |
Pětičlenná družstva byla složena z žáků narozených nejdříve v roce 2005 s povinnou účastí 1 dívky a 1 žáka narozeného nejdříve v roce 2008. Očekával jsem, že favoritem bude družstvo Grygova, které v loňském roce jednoznačně vyhrálo, ale to tentokrát nepřijelo v nejsilnější sestavě. Ostatní družstva přijela především sbírat zkušenosti a přede všemi se náhle objevila možnost postupu.
Utkání byla velmi zajímavá, děti bojovaly, jak nejlépe uměly, a i přes některé chyby, obzvláště na zadních šachovnicích, byly vidět hlavně pokroky ve hře a spousta pěkných obratů. Po třetím kole nezůstalo bez prohry ani jedno družstvo a se 6 body se dle skóre na čele seřadily Vinary, Řetězárna, Grygov a Prostějov. Toto pořadí naznačovalo napínavý finiš. Ve 4. kole Vinary podle očekávání porazily Horku 4,5:0,5, Grygov nešťastně podlehl Prostějovu 0:5 a Řetězárna porazila Skaličku 3:2. Před posledním kolem tedy byli 3 adepti na titul krajského přeborníka: Vinary 9 bodů/skóre 14,5, Prostějov 9/13,5 a Řetězárna 9/13. Vinary hrály s Grygovem a v případě remízy či prohry se mohla cesta k vítězství otevřít pro Prostějov nebo Řetězárnu, jejichž hráči zasedli proti sobě.
V posledním kole Vinary potvrdily průběžné vedení a udělily Grygovu druhého kanára po sobě, Řetězárna porazila Prostějov 3:2. Zvítězily tedy Vinary, které prohrály pouze v prvním kole. Potom ovšem začaly předvádět suverénní výkon. Všichni členové družstva hráli výborně, absolutorium zaslouží host z Lokomotivy Brno, Tadeáš Hladký, který na 1. šachovnici uhrál 5 bodů z 5 možných. Jejich vítězství je zcela zasloužené. Na 2. místě se umístila Řetězárna, která jako jediná dokázala porazit vítězný tým, ale měla horší skóre. Třetí skončil domácí Prostějov a na čtvrté místo se před pátý Grygov prodrala Skalička. Šestá Horka nad Moravou získala cenné zápasové zkušenosti. ŠK Vinary si zajistily právo účasti na Mistrovství České republiky družstev mladších žáků, které se má konat ve dnech 16. - 18. 6. Dle informací na svazovém webu se uskutečnil opakovaný konkurz na pořadatele se zvýšenou dotací, ale výsledky konkurzu jsem nenašel. Většina zúčastněných hráčů může hrát v této věkové kategorii i v příštím roce, takže se všichni můžeme i za rok těšit na další napínavé souboje. | |
| <<< Pozvánka na Konferenci ŠSOK <<< | >>> Partie lídrů >>> |
Pro přidání nebo ohodnocení příspěvku musíte být přihlášení, respektive zaregistrovaní.
|
© Pavel Šimáček 2010-2026 |