Zajížděli jsme do Starého Města, kde nás čekala 3 kola s hratelnými soupeři. Mým tajným nevyřčeným přáním bylo získat 2 vítězství, která by přinesla tolik potřebnou pohodu v dalších utkáních.
V 1. kole jsme hráli s papírově slabším Zlínem a utkání jsme vůbec nezvládli. Jako první prohráli na pětce Martin Londin a na šestce Kuba Urban. Martin po naprosto zbytečné hrubce, když ve vyrovnané pozici bez přemýšlení nechal stát figuru a soupeř získal celou věž. Kuba sehrál pěknou partii, ale špatně sehrál lepší pěšcovou koncovku. Následoval je na 4. šachovnici Matěj Hrabal, který nezvládl nástrahy Španělské hry, bílý využil disharmonie černých figur a prohrávali jsme 3:0. Náš lídr Šimon Londin se ještě pokusil násilně zvítězit a místo vynucené remízy věčným šachem prohrál. Na druhé a třetí desce Tomáš Piskovský a Daniela Urbanová dokončili naše neslavné úvodní kolo remízami a výsledkem byl výprask 1:5.
Odpoledne jsme hráli ve 2. kole proti Vsetínu s obměněnou sestavou, na 6. šachovnici hrál místo Kuby Jindra Táborský. Zápas se sice vyvíjel lépe než v 1. kole, ale opět jsme začali 2 prohrami. Martin neudržel vyrovnanou dámskou koncovku a Jindra měl jezdce za 3 pěšce a přehlédnutím vazby jezdce ztratil - opět prohráváme 2:0. Matěj pěknou výhrou skóre korigoval, ale tím jsme všechny patrony vystříleli. Tomáš nevyužil jasnou výhodu a remizoval, Daniela také. Šimon obětoval v zahájení pěšce, soupeř ovšem jeho aktivitu neutralizoval a zaslouženě vyhrál. Výsledek 2:4 byl pro nás trochu krutý.
Po 2 kolech tedy 0 bodů a mizerné skóre, jediná výhra z 12 partií. Hlavou mi proběhlo déjá vu - ano narážím na neslavné účinkování našeho družstva dospělých v loňské lize, kdy jsme nebyli schopni vyhrát partii.
Ubytovali jsme se v penzionu Villa Rozárka, kde bylo velmi příjemné prostředí takřka za cenu ubytovny a po večeři jsme se odreagovali hrou Česko. Děti hráli a já s Milanem Londinem jsme dělali „poradce“. Ty uvozovky jsou použity naprosto správně, protože jsme při hře zjistili, že jako poradci jsme naprosto zklamali a některé naše nápovědy bych často nazval mírně řečeno zmatečnými.
Po dobré snídani ve velmi vydařené první 3D kavárně u nás jsme zasedli ke 3. zápasu v sestavě z úvodního kola proti Starému Městu B. A byla radost dívat se na jeho průběh. Kuba získal střelce a dovedl partii do úspěšného konce. Ještě předtím ovšem stačil vyhrát Martin, který velmi pěkně chytil soupeřce dámu. Nadšení trochu zchladil Matěj, který se černými nedokázal vypořádat s nástrahami Hry 2 jezdců a prohrál. Potom remizoval Tomáš, vedli jsme 2,5:1,5 a hráli ještě Šimon a Daniela. Daniela získala již v zahájení figuru a zcela zbytečně pozici zkomplikovala útokem na soupeřova krále, po kterém jí zůstala navíc kvalita, ale soupeř měl aktivní dvojici střelců. Šimon bílými stejně jako v prvním kole zahájil 1. Jf3 s dalším g3 a Sg2 a opět nezískal žádnou výhodu (Honza Bosák, který ví, že 1. Jf3 hrávám já, se mě dokonce ptal, jestli to má ode mě a myslím že marně jsem mu vysvětloval, že naopak Šimona nabádám k 1. e4). Soupeř mu nabídl remízu, kterou jsem z postu kapitána povolil přijmout (byl jsem přesvědčen, že Daniela neprohraje), ale Šimon se slovy „já to ještě zkusím“ se rozhodl pokračovat:
Bílý stojí nepatrně lépe díky aktivní Ve7. Černé věže obsadily f-sloupec a vyvíjejí sice tlak na pole f2, ale černý nemá možnost zesílit pozici. 33...a6 Lépe profylaktické a5. 34.b4! Bílý strhává aktivitu na svou stranu a černý se dostává do časové tísně. 34...Kg8 Další slabší tah, lepší bylo nepustit tahem Vf7 na a-sloupec a vyměnit pár věží. 35.Kg2 Kf8 36.Va7 Chybný pochod krále umožnil bílému zisk rozhodující výhody. 36...cxb4 37.axb4 b5
38.Vxa6? Efektní taktický manévr paradoxně svědčí černému. (38.c5! V3f5 Jinak bílý může pochodovat pěšcem až do dámy, protože Vf6 musí krýt Vf3. Po tomto tahu ale ožívá Vd2. 39.Va2 Ve5 40.V7xa6 Vxa6 41.Vxa6 Ve2 42.Vd6+-) 38...Vxg3+ 39.fxg3 Vxa6 40.c5 Po "malé" kombinaci má sice bílý nadále výhodu díky krytému c5 pěšci, ale černý nemusí řešit problémy se svými překážejícími si věžemi. 40...Ke7 41.Kf3 (41.Ve2+ Kd7 42.Ve4 Va2+ 43.Kf3 získávalo pěšce d4) 41...Kd7 42.Ke4 Nyní na Ve2 přichází Va4. 42...Vg6 43.Vg2 Vg4+ 44.Kf3 Vg6 45.g4 Ve6! Černý správně odřezává bílého krále. 46.Ve2 Vf6+ 47.Kg3 Kc6
Po pár nepřesných tazích bílého není vidět, jak zesílit pozici. 48.Va2 Ve6?? Tragický závěr, po aktivním 48...Vf1 má černý slušné vyhlídky na remízu. (48...Vf1 49.Va6+ Kd5 např. 50.Vb6 Vd1 51.Vxb5 Vxd3+ 52.Kf2=) 49.Va6+ Kd5 50.Vxe6 Kxe6 Pěscovka je elementárně vyhraná, černý zahrál pouze jeden tah. 51.Kf4 g5+ 52.Ke4 1-0
Touto výhrou jsme získali rozhodující bod. Závěr této partie, která se ukázala být rozhodující, jsem nevybral pro její krásu. Je jen dokladem toho, jaké maličkosti kolikrát rozhodují o vítězství či prohře celého družstva. Ale o tom může jistě každý hovořit z vlastní zkušenosti … Daniela se totiž mezitím v časové tísni dostala do prohrané pozice a vyhráli jsme nejtěsnějším rozdílem 3,5:2,5.
V neděli již byla vidět i na mladších účastnících zodpovědnější hra a družstvo musím jako celek rozhodně pochválit. Šimon se ukázal jako velký bojovník, který je schopen rozhodovat zápasy, Tomáš podal velmi kvalitní vyrovnaný výkon, Daniela opět ukázala hodně aktivní a tvůrčí pojetí šachu - nebojí se nejasných ostrých pozic, což obzvláště mezi dívkami může být účinné. Matěj hrál velmi pěkné šachy, ale černými mu příliš nevyšla zahájení. Martin, Kuba a Jindra se musí především dokázat soustředit na partii po celou dobu, a že to jde, ukázal nedělní zápas.
fotogalerie |