Den první
Po úvodní půlhodině s nezbytnými administrativními záležitostmi (schválení programu, jednacího řádu, pracovního předsednictva, komisí apod.) je 55 delegátů (93% účast) připraveno na první den jednání konference.
Na řadu přichází bod, ve kterém předseda ŠSČR Viktor Novotný objasňuje nutnost profesionalizace ŠSČR. Výkonný výbor (VV) má být v budoucnu pouze pětičlenný a jeho členy nebudou předsedové jednotlivých odborných komisí, jak tomu je dosud (značná administrativní zátěž bez možnosti naplno se věnovat vizi a strategii dalšího rozvoje). Dle předsedy má VV plnit spíše roli jakési dozorčí rady svazu. Hospodář Rostislav Svoboda doplňuje, že v uplynulých letech došlo na sekretariátu i v komisích k několikanásobnému nárůstu agendy, zatímco personální situace zůstala stejná.
V následné diskuzi k tématu profesionalizace zaznívají náměty zaměřit se spíše na jiné složky svazu než sekretariát, zejména odborné komise - konkrétně TMK a KM. V. Novotný vysvětluje, že pracovní skupina zabývající se profesionalizací, v součinnosti s předsedy odborných komisí zjistí, které části jejich práce může převzít sekretariát.
Marek Vokáč vybízí delegáty konference, aby se na tento záměr dívali i z pohledu profesionalizace KŠS. Z pléna zaznívají názory o nevratnosti tohoto kroku či jeho zbytečnosti. V. Novotný argumentuje, že dnešní doba příliš nepřeje dobrovolnické práci a málokdo je ochoten dělat odbornou profesionální práci zadarmo. V tuto chvíli je nereálné, že by mohla profesionalizace respektive finanční zohlednění práce, proniknout na úroveň krajů. Konkrétní možnosti v této oblasti nastíní utvořená pracovní skupina.
I další projednávaný bod o vztazích ŠSČR a KŠS, je diskutován. V návaznosti na nový Občanský zákoník je nutné k zapsání KŠS jako pobočných spolků ŠSČR zajistit tři dokumenty - souhlas vlastníka sídla KŠS, souhlas členů VV KŠS a prezenční listinu z konference KŠS, na které byl daný VV zvolen. V. Novotný upozorňuje na existenci dokumentu Organizační pokyny pro KŠS, který je součástí legislativy ŠSČR a upravuje vzájemná práva a povinnosti ŠSČR a KŠS, ale v současnosti je tento dokument z roku 2002 již značně zastaralý a nemusí obsáhnout aktuální potřeby KŠS.
Další náměty z diskuze se týkají spolupráce ŠSČR v oblasti masovosti a náboru dětí a mládeže na školách i neaktuálnosti informací TMK na webu ŠSČR. Předseda TMK Marek Vokáč reaguje, že TMK nechce řídit KM KŠS. Následně seznamuje delegáty s koncepcí KTCM pro rok 2015. Po večeři pokračuje ve 21 hodin konference posledním projednávaným bodem, koncepcí práce s mládeží. M. Vokáč předkládá obšírný komentář, z něhož vyjímáme: V roce 2016 dojde k rozdělení soutěží mládeže na soutěže pro kategorie do 8, 10 a 12 let a na soutěže pro kategorie do 14, 16 a 18 let. Koncepci práce s mládeží představuje jako kompromis mezi tím „co bychom chtěli“ a tím „co můžeme“. Seznam toho, co chceme, zahrnuje mj. velmi ambiciózní cíle jako vychovat nové velmistry, ale osobní prioritou M. Vokáče je naučit co nejvíce dětí co nejlépe hrát šachy. Nepopulárním, ale důležitým, cílem je prostřednictvím šachu mládež vzdělávat a vychovávat. Na úrovni masové základny považuje za hlavní cíl trenéra dítě zaujmout, aby vnímalo šachy především jako zábavu. Za velkou trenérskou chybu na této úrovni považuje klást důraz na výkon a výsledky. Dle M. Vokáče se dítě šachy nenaučí v soutěžích hraných rychlých tempem, rapidy mají význam pouze v počáteční fázi, kdy jsou šachy pro dítě zábavou.
V diskusi zaznělo, že velmi důležité jsou inteligenční předpoklady dětí a jednou z možností, jak vybírat talenty by mohlo být právě testování těchto předpokladů. Práce s trenéry a jejich vzdělávání je považována za nedostatečnou, projevuje se nespokojenost některých rodičů s výběrem reprezentantů na zahraniční soutěže mládeže a preferování účasti na soutěžích ve vzdálenějších destinacích na úkor těch bližších. V. Novotný připouští, že rozhodování v této oblasti není úplně pružné a že jednoznačná pravidla pro výběr reprezentantů neexistují. Na kritiku, že TMK málo komunikuje s krajskými trenéry, V. Novotný informuje, že koncepce vzdělávání trenérů bude předložena VV ŠSČR na jeho 99. schůzi v červnu 2015. Další náměty se týkaly zapojení MŠMT ohledně šachu jako (ne)povinného předmětu ve školách, angažovanost ŠSČR při prosazování výuky šachu v mateřských školách apod.
Den druhý
Druhý jednací den zahajuje zpráva o činnosti VV v uplynulém období, se zaměřením zejména na koncepci práce s mládeží ve vztahu k talentům, koncepci amatérského (rekreačního) šachu aj. Z problémových záležitostí je zmíněna nutnosti obsazení legislativní komise.
Jiří Petružálek ve svém příspěvku zdůrazňuje dosažené úspěchy na diplomatickém poli přidělením pořadatelství srpnového Mistrovství Evropy mládeže 2016 v Praze či ve stejném roce v listopadu v Mariánských Lázních Mistrovství světa seniorů (pro hráče 50+).
Na řadu přichází zpráva o čerpání rozpočtu za rok 2014. Hospodář ŠSČR Rostislav Svoboda mj. zmiňuje zvýšení příjmů z reklamy, které souvisí s uzavřením smlouvy se sponzorem tht Extraligy, i k navýšení příjmů díky prodeji metodických materiálů. Oproti předpokladům došlo k výraznému navýšení příjmů v oblasti sponzorských darů, zásluhou Českého olympijského výboru. Rozpočet ŠSČR, plánovaný původně jako schodkový (-800.000 Kč), nakonec skončil výrazně v plusu (3.369.061 Kč). Oproti rokům, kdy oblast hospodaření patřila k nejdiskutovanějším bodům konference, tentokrát „není co řešit“. Následující zpráva RK nemá k čerpání rozpočtu výhrady.
V návrhu na změnu Ekonomické směrnice (ES) se jedná o navýšení odměn trenérům a lektorům, jako její maximální možná výše. Spíše úsměvný se jeví návrh KHŠS na změnu ES spočívající v sankcionování ŠSČR v případě, že se jeho zástupce nedostaví na konferenci KŠS. V tom případě by pak vrátil příslušnému KŠS 50% vybraných členských příspěvků. Tato změna nebyla schválena.
V doplňovací volbě člena RK byla ze dvou kandidátů zvolena paní Alena Mrkvičková, členka Sdružení korespondenčního šachu.
V dalším bodu V. Novotný seznámil delegáty s plánem práce VV na rok 2015. V průběhu letního šachového festivalu v Pardubicích proběhne společná schůze VV s předsedy KŠS. Tématem setkání budou stanovy, ekonomická směrnice, postavení KŠS v rámci ŠSČR a aktualizace dokumentu Organizační pokyny pro KŠS.
Hospodář Rostislav Svoboda prezentuje návrh rozpočtu ŠSČR na rok 2015, koncipovaný jako vyrovnaný. Pavel Chrz přichází s iniciativním návrhem na uspořádání semináře trenérů v centru republiky, který je akceptován i přes navýšení rozpočtu ŠSČR o 12.000 Kč. Rozpočet počítá i s navýšením personálu o 1,25 pracovníka v přepočteném stavu v průběhu roku 2015. Dotaz z pléna: jaké činnosti budou vykonávat pracovníci, kteří budou nově přijati, jak budou kontrolování či hodnoceni? Jedno z pracovních míst bude zaměřeno výhradně na účetní agendu. Kontrola a hodnocení práce pracovníků je v kompetenci generálního sekretáře.
Krátce před plánovanou 16 hodinou bylo jednání Konference ŠSČR ukončeno.
Konference proběhla v bezkonfliktní a dělné atmosféře (což v předchozích letech nebylo vždy pravidlem). Pozitivem letošního místa jednání v Hotelu Luna byla nedostupnost mobilního signálu a tím i omezení neustálého odbíhání delegátů (s výjimkou patologických kuřáků?). Pokud se naplní předpokládané zvýšení úrovně činnosti VV a sekretariátu ŠSČR při personálním navýšení stavu pracovníků, může být jednání příští konference ještě efektivnější. |