INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
KP ŠSOK už na chess-results
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Chorvatsko s odřenýma ušima
Vyhraje Carlsen?
S Itálií vítězně a nerozhodně
Zprávy z Ameriky
Šachový svaz ČR
ŠSČR vyhlašuje výběrové řízení "Trénuj jako David Navara"
Podpora oddílů ŠSČR
Představení živých šachů v Táboře
Školení trenérů IV. třídy a pedagogů-vedoucích šachových kroužků v Lanškrouně
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
Blýskání na lepší časy
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(21.9. 19:22)
Pozvánka na losování soutěží ŠSOK
Jiří Fiala(21.9. 14:55)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR

Sezóna

11. září 2017 12:49Ladislav Spurný
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Rapid turnaj v Moravském Berouně se postupně opět dostává do někdejší formy. Poté, co pořadatelé předloni jeden ročník vynechali a v loňském klání to trochu zaplatili nevalnou účastí, se hráči postupně vrací zpět. Je to dobře, protože na pořadu dne byla symbolická oslava. V sobotu 9. září totiž proběhnul jubilejní dvacátý ročník turnaje.

Hrálo se rapid tempem 15 minut na partii, výsledky se započítávaly na rapid elo a pořadatelé mohli být tentokrát s účastí již spokojenější. Připomínka někdejší slávy, kdy si zde dávalo dostaveníčko i okolo stovky hráčů, se sice nekonala, ovšem 56 prezentovaných šachistů představuje solidní standard. Milým bonusem navíc pak bylo poměrně silné zastoupení.


pohled do prostorného hracího sálu

Na startu stanul jako největší favorit mezinárodní velmistr Štěpán Žilka (2499), těsně následovaný ratingově silným mezinárodním mistrem Pavlem Zpěvákem (2403). Absolutní špička mohla mít o dalšího favorita více, původně byl přihlášen i velmistr Jan Krejčí, ten však na poslední chvíli musel odříct a plnit šachové povinnosti ve své rodné Litovli, kde odehrál simultánku.

Mezi dalšími hlavními uchazeči o ceny byli mezinárodní mistři Bureš (2365), Vesselovsky (2346) a Pastirčák (2334). Mistrovské zastoupení však bylo širší a zahrát si přijeli i mnozí ostřílení kandidáti mistra. Paradoxně poněkud chyběla obvyklá většina - ratingově slabší kluboví šachisté. Ne že by si obyčejný smrtelník neměl vůbec s kým zahrát, ale více než polovina hráčů měla elo nad 1800. Běžně se pak stávalo, že i méně úspěšný účastník navzdory jedné či dvěma prohrám a očekávanému pádu v nasazení opět dostal relativně silného soupeře.


GM Žilka při partii s IM Michenkou

Velmistr Žilka nikoho nenechal na pochybách, kdo že je na turnaji pánem. Sebevědomě začal čtyřmi výhrami v řadě. V pátém kole remizoval se svým hlavním konkurentem Zpěvákem. Poté porazil mistry Cagašíka (2279) a Bureše. I v osmém kole se snažil zvítězit, tentokrát nad mezinárodním mistrem Michenkou (2182), ten však pevnou hrou partii udržel. V posledním kole pak Žilka na jistotu remizoval k celkovému vítězství v turnaji, kdy dosáhnul 7,5 bodu z 9. „Jakýkoliv turnaj není snadné vyhrát a dnes se tu navíc sešla opravdu velmi slušná konkurence. Šachy mi ovšem šly od ruky, v podstatě jsem nebyl vážněji ohrožen ani v jediné partii, takže mohu být spokojen s výsledkem i předvedenou hrou,“ komentoval svůj triumf Žilka.

O dalším pořadí se rozhodovalo v rámci tuhých a velmi vyrovnaných bojů, které nakonec skončily mrtvým doběhem hned pětice hráčů, kteří dosáhli 6,5 bodu. V rámci vedlejšího hodnocení připadla stříbrná příčka IM Burešovi. V tomto případě mu štěstí přála zřejmě i šachová bohyně Caissa, a to za jeho rytířské gesto. V předposledním kole, kde již byla cenná každá půlka bodu navíc, se Bureš dostal do vzájemné vrcholné časové tísně s IM Vesselovskym. V průběhu boje dostal pozici s pěšcem více, kterou by při dostatku času zřejmě vyhrál. V zuřivém blicání Burešovi zůstalo osm vteřin v okamžiku, kdy Vesselovsky s poslední vteřinou časově padal. Jardu však taková hra (a případná výhra) neuspokojovala a vzájemnou potyčku ukončil nečekanou nabídkou remízy, jež Vesselovského překvapila a kterou vděčně přijal. S obdivem tak mohu konstatovat, že mistr Bureš se i ve vyhroceném okamžiku nehoní prioritně jen ze body, ale ještě pořád hraje šachy. Jako gentleman.

Bronzový stupínek si nakonec zabral IM Zpěvák a i zde více než zaslouženě. Předváděl svoje obvyklé pevné poziční šachy a ani jednou neprohrál. Za zmínku však tentokrát stojí i dělba čtvrtého místa, které bylo uděleno netradičně dvakrát. IM Vesselovsky a FM Cagašík totiž při shodném bodovém zisku dosti kuriózně dosáhli naprosto rovných i všech třech vedlejších pomocných hodnocení! To se opravdu stává jen výjimečně. Mezi dalšími cenami pak figurovala mezinárodní ženská mistryně Catarina Leite-Oralová (2138) jako nejúspěšnější žena, cenu do elo koeficientu 1300 získal šternberský Lukáš Najmon (bez elo koeficientu) a obdobně se do ela 1500 radoval domácí Jan Stůj (1496). Do elo 1700 zabodoval velmi pěkně Daniel Telařík (1604), který předvedl bojovné šachy (a dosáhl performance elo 1900) a cenu do elo 1900 si odnesl Milan Balogh (1797), jenž se svým výkonem dokonce vklínil mezi širší špičku turnaje.

konečné pořadí v xls

konečné pořadí na chess-results


v popředí uprostřed vítězný GM Žilka, vlevo stříbrný IM Bureš a vpravo bronzový IM Zpěvák

K organizaci nelze mít žádné výtky. Hrát se sice začalo s cca 25 minutovým zpožděním, ale za to opravdu nemůže realizační tým. Moravský Beroun je přece jen z hlediska dopravní dostupnosti mírně z ruky, a tak někteří šachisté dorazili po oficiálním ukončení prezentace a samozřejmě nebyli odmítnuti. Při patnáctiminutovkách však takové zdržení příliš nevadí, soutěž skončila okolo půl čtvrté. Po celou dobu byl k dispozici bufet s alko i nealko nápoji, drobnými cukrovinkami a především s občerstvením v podobě již tradičních, chuťově výborných klobás, které jsou každoročně pro mnohé účastníky magnetem, přičemž někteří rádi ochutnají i opakovaně. A konečně i vítaná drobnost pro každého soutěžícího od sponzorujícího Granitolu byla zajištěna, totiž tašky se sadami igelitových sáčků, které přivítají v domácnosti hospodyňky hráčů.

Zdá se, že pořadatelský tým v Moravském Berouně i přes ojedinělou vynechávku nadále hodlá do prostorného sálu místního kulturního domu zvát všechny, kteří si oblíbili zdejší klání v již tradičním termínu počátku babího léta. Vřelé díky za to!


starší zprávanovější zpráva

11. září 2017 13:45D.Telařík.
Hezký ;-). Čekalo se jak jinak než dorazí bačové z Velkých Losin :-). Libor jim asi rozdával taktické pokyny tak dlouho, že dorazili jako poslední :-).

11. září 2017 19:14Libor z hor :-)
Pokyny nebylo třeba rozdávat , jen řidič byl pomalej...

11. září 2017 19:51...
Mezi oceněnými figurovali na 6-8 místě i zástupci Olomouckého kraje Zavurka, Svancara a Matoušek, takže není to zase až tak špatné s tou šachovou kvalitou v Olomouckém kraji... A nakonec vítěz i druhý v pořadí jsou také odchovanci oddílů Olomouckého kraje.

12. září 2017 9:50řidič Velkých L...
.. njn. není to sranda jedním autem objet losinsko-šumperský region a posbírat 8 rozespalých, ale natěšených hráčů. Jinak nálada ve voze byla výborná a po prázdninovém šachovém půstu jsme se do partií s chutí zakousli :o) pivko také chutnalo, chyběla jen tradiční pouť na náměstí a zdravice starostky :o) tak jsme si veselici udělali v Losinách na Terase a o projevy na konec také nebyla nouze... :o))

12. září 2017 11:29D.Telařík.
Nějakej záznam na youtube??? :-)

12. září 2017 21:06Libor z hor :-)
Objet šumperský region a dovézt družstvo třeba do Hradce , Jičína nebo do Zlatých Hor to je jen rutina :-) O turnaji ve Wroclawi nebo v Opavě ani nemluvím :-) Ve Staré Vsi před Rýmařovem na naši rychlost neměli ani tabulky a před tím na Skřítku za jízdy jsme ještě na vrch urobili prezenci , kratce , ale účinně :-)

13. září 2017 7:50...
..to by ale v Moravském Berouně museli zvednout telefon, zkoušeli jsme samozřejmě po cestě potvrdit předem nahlášenou prezenci už od 8:00 ale marně. :o)

16. září 2017 12:12Libor z hor :-)
Čerstvá zpráva z turnaje ve Valašské Bystřici: Kuba Vaculík vyhrál!!! Velká gratulace :-)

18. září 2017 15:50Jiri Fiala
Připojuji se ke gratulaci Kubovi a take IM Pastirčakovi za vitězstvi ve Vinarech!Tyto turnaje maji něco společneho a to,že oba vitězove byli nasazeni na 2.mistě!Kuba(alias Culik-publikoval v minulosti pod timto pseudonymem)bude oporou v mužstvu Libora z hor ve 2.lize.A co Nikča!Chybi informace,jak ji jde studium a zda se věnuje šachu!

19. září 2017 20:06Libor z hor :-)
@Jirka Fiala : Doufám a věřím, že nejen Culda , ale i dalších devatenáct hráčů na soupisce Velkých Losin bude oporou týmu ! Nikča studuje dvě VŠ v Praze a to je teď její priorita. Šachy si teď zahraje jen občas. Ale to neznamená , že by hrát zapoměla :-)

20. září 2017 8:10Jiri Fiala
Děkuji Liborovi za informaci,Nikče přeji hodně uspěchu při studiu! Studovat 2 VŠ najednou je dosti naročne!Jedna znama take studovala 2 VŠ najednou,ale bylo toho na nic moc,tak teď uspěšně studuje 1 VŠ!Osobně se už na soupisky těšim,jak pro 2.ligu,tak pro kraj i oblast!Jsem rad,že jsme kolizi turnajů s Olomouci a Jesenikem vyřešili v Prostějově,čimž jsme umožnili vice hračům hrat Wiskonsin!

20. září 2017 8:51Jiri Fiala
Tak jsem zjistil,že 2.liga je již nalosovana!AŠK neposilila o žadneho hrače 2300,takže bude to mět těžke se udržet! Michal Peřina byl na 2.desce obětovan!Spiše se AŠK může opřit o 7.a 8.šachovnici(Švancara,Zapletal)

20. září 2017 9:32Jiri Fiala
Velke Losiny maji silnou soupisku,tak teď by mohl postup do 1.ligy vyjit!Hlavně aby nastupoval Štěpan Žilka-opora tymu!Vrbno hyři silnymi Polaky a kvality Ladislava Vaňka jsou nesporne,takže očekavam uspěch!

21. září 2017 19:02alf
v 2.lize v F všichni posílili, Vrbno to bude mít hodně těžké, i když ohromně vylepšili soupisku. No a Olomouc vsadí na "týmový duch". Hodně štěstí v nové sezoně a nemyslím to ironicky.

21. září 2017 19:22Jiri Fiala
Velke Losiny si jedou pro vyhru v 1.zapase na Eurobit,Vrbno jede do Haviřova,to už bude těžši zapas Polsko proti Polsku,ale pokud Vrbno nastoupi dle soupisky,mělo by vyhrat!AŠK fasoval hned jednoho z nejsilnějšich soupeřů Třinec B,tak si hned vyzkouši silu 2.ligy na domaci půdě!

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017