INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
KP ŠSOK už na chess-results
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Chorvatsko s odřenýma ušima
Vyhraje Carlsen?
S Itálií vítězně a nerozhodně
Zprávy z Ameriky
Šachový svaz ČR
ŠSČR vyhlašuje výběrové řízení "Trénuj jako David Navara"
Podpora oddílů ŠSČR
Představení živých šachů v Táboře
Školení trenérů IV. třídy a pedagogů-vedoucích šachových kroužků v Lanškrouně
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
Blýskání na lepší časy
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(21.9. 19:22)
Pozvánka na losování soutěží ŠSOK
Jiří Fiala(21.9. 14:55)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR

Sezóna

7. září 2017 15:06Ladislav Spurný
Libinskou věž suverénně vyhrál Ladislav Vaněk
Byla to opravdu spanilá jízda Ladislava Vaňka, když ziskem 8,5 bodu z 9 suverénně vyhrál 31. ročník turnaje Libinská věž, který se uskutečnil v sobotu 2. září. Hrálo se na devět kol, a to rapid tempem dvacet minut na partii.

Vaněk stanul již na startu v roli mírného favorita společně s ženskou mezinárodní mistryní Catarinou Leite-Oralovou (2138) a mistrem FIDE Vítem Valentou (2196). Zahájil opravdu famózně, když prvních šest partií v řadě vyhrál. Paradoxně nejvíce byl ohrožen hned v prvním kole, kdy hrál s Šárkou Bártovou (1671) a dostal se do téměř prohrané pozice. „Moje soupeřka hrála vynalézavě a je pro ni jen škoda, že ze mě měla zřejmě přehnaný respekt, který se podepsal na tom, že výborně rozehranou partii pokazila a já nakonec otočil její průběh ve svůj prospěch,“ komentoval utkání Vaněk.


"Já nezapomínám, jen si pozdě vzpomenu", je napsáno na tričku vlevo stojícího a analyzujícího Vaňka.

V sedmém kole mu počítač konečně nalosoval bezprostřední konkurentku WIM Leite-Oralovou. Partie to byla nekompromisní. Vaněk zvolil ambiciózní pokračování ve střední hře, dostal se však do potíží. Jeho protihráčka si na oplátku v klíčovém okamžiku nepočínala dost rozhodně a umožnila srovnání hry a konečnou remízu. „Nějak se mi s ženami v poslední době nedaří, měl bych se nad tím vážně zamyslet,“ usmíval se po partii Vaněk.

V posledních dvou kolech však opět suverénně vyhrál a s jistotou si dokráčel pro celkové vítězství. Dosáhl úctyhodné elo performance 2356, což připomenulo skutečnost, že již delší dobu obchází těsně kolem hranice výkonnosti mistra FIDE, ale titul ne a ne přijít.

„Několikrát to již bylo blízko. Mrzí mě, že je to na dosah, a že nejsem schopen překročit potřebnou hranici 2300 elobodů. Když už se zdá, že to vyjde, pokaždé spadnu o několik desítek bodů zpět. Na vině je především můj nedostatečný propočet. Myslím, že velmi dobře hodnotím pozice a jsem schopen stanovit si dobrý plán hry, pak to ovšem občas nedokážu spolehlivě spočítat do potřebné hloubky. To mě výrazně brzdí. Zkusím na tom zapracovat a věřím, že pak půjdu konečně výš,“ zamyslel se Vaněk. Z vítězství v turnaji měl samozřejmě velkou radost.

Stříbrnou příčku si ziskem sedmi bodů zajistila Leite-Oralová. Jako vždy předváděla bojovné šachy. Ve čtvrtém kole sice zakolísala s uničovským Jiřím Navrátilem seniorem (1990), zbytek soutěže si však už pohlídala. Na turnaji se objevila se svým manželem velmistrem Tomášem Oralem, který jako vzorný táta hlídal během bojů jejich malou dcerku. Při vyhlašování vítězů si pak malá princezna chvilkovým pláčem vzpomněla, že jí chybí máma a dožadovala se její náruče. Na fotce vítězů tudíž nechybí. Třetí místo získal až na pomocné hodnocení její pokořitel Jiří Navrátil senior, když nepopulární bramborovou medaili přenechal jesenickému Svatoplukovi Hastíkovi (1998).

výsledky v xls

výsledky na chess-results


zleva vítězný Vaněk, stříbrná Leite-Oralová a bronzový Navrátil

Klání proběhlo v korektní atmosféře a až na pár drobností a tradiční tišení hlučných hráčů rozhodčí Jiří Voráč nemusel řešit žádné spory. Bohužel o to více měl práce s řízením turnaje. Před začátkem totiž zavzdoroval losovací program a i přes veškerou snahu se odmítl umoudřit. První kolo tak bylo nasazeno ručně a Jirka měl nezáviděníhodnou práci: během úvodních 40 minut vše nalosovat znovu. Povedlo se to, ale stálo jej to pořádné nervy. „Nejsem nijak zvlášť pověrčivý, ale v libinském sále zřejmě škodí nějaký skrytý šotek. Protože za všechna ta léta to zde téměř nikdy neproběhlo bez potíží,“ postěžoval si s trochu trpkým úsměvem Voráč. Díky jeho šikovnosti a ukázněnosti hráčů se však cca 25 minutové úvodní manko podařilo nakonec téměř smazat.

Jinak nelze turnaji po organizační stránce nic vytknout. Na startu se nakonec prezentovala padesátka šachistů, což je určitě sympatická cifra, nicméně do účastnického rekordu to mělo daleko. Oběd v podobě nudlové polévky a řízku s bramborovým salátem za velice přijatelnou cenu ocenili všichni účastníci bez výjimky. Stejně jako mnozí využili zajištěný pitný režim. A aby ke spokojenosti nechybělo opravdu nic, tak se pořadatelé blýskli velice kvalitním cenovým fondem, kde se jednak v rámci drobností dostalo doslova na všechny, ale navíc až cca do 30. místa bylo možno si odnést i hodnotnější věc.


pohled do hracího sálu [foto Jiří Voráč]

A jak už to tak bývá, nikdo ani netušil, jaké svízele s uspořádáním místní měli. „Již den předem jsme měli kompletně připravený a vybavený hrací sál. Spokojení jsme se těšili na bezproblémový průběh až do okamžiku, kdy jsem obdržel telefon z vedení obce, že pro nepřízeň počasí je třeba do sálu urychleně přesunout jinou akci, která pak skončila pozdě v noci. Takže jsme museli stoly, šachovnice a figurky uklidit a brzy ráno před turnajem se do všeho pustit znovu,“ podělil se s námi o starosti vedoucí turnaje Nikola Hartinger.

Navzdory těmto potížím nakonec všechno dopadlo dobře. Hráči odjížděli spokojení a není třeba se obávat, že se za rok nevrátí rádi znovu.


starší zprávanovější zpráva

9. září 2017 11:07Jiří Fiala
Turnaj v Libině byl výborný !Ladislav Vaněk znovu prokázal,že rapidy hraje výborně.Pokud chce hrát o titul FM je třeba také hrát Rapidy,kde hráči mají vysoká Ela!Myslím,že to je na Opavsku,Olomouc,pak Praha a bude toho jistě více !Pokud se chce zlepšit v propočtu je třeba,aby luštil diagramy bez šachovnice.Mám dojem,že to psal šachista Kotov,že tak uhrál mistra.Nikola Hartinger měl jako ředitel turnaje všechno dobře zorganizováno,takže nebyly žádné problémy !Oběd výborný, jak vývar tak řízek s bramborovým salátem.Cen kvalitních mnoho !Já se umístil na 10. místě což jsem spokojen !1.partii jsem zahájil s krásnou Taťánou Nesporou.Až ještě vyroste,to budete čumnět,jaká z ní bude kočka!!(Jako fotograf krásy-přírody a krajiny mám proto smysl!) V tomto směru jsem informoval i její rodiče !Taťána po e4 a mém c5 zahrála b4,což jsem nevěděl jak na to zahrát !Tak jsem bral vše co bylo k dispozici!V partii jsem zvítězil,myslím,že dočasně,počítám ,že za pár let mi na šachovnici Taťána nabouchá čumák !Znovu upozorňuji,na cukrárnu v Libině,kde mají výborné zákusky za poloviční cenu než v Prostějově !!Turnaj v Libině rozhodně doporučuji !

9. září 2017 20:33alf
Malá poznámka k fotografii - ve sklenici od piva byla slivovice. K pozici - pokud je bílý na tahu nabízí se Sxh7, pokud černý, tak snad f5, ale celkově stojí černý nevalně.

10. září 2017 6:44Ladislav Vaněk
k diagramu: bílý je na tahu,ale černý f pěšec nestojí na f7 ale na f5,a ta pozice je přibližně v rovnováze, (černý se hlavně zaměří na špatného černopolného střelce bílého,což se v partii i povedlo)byla to jen ukázka z partie GM Domogaev-Vaněk jak špatně počítám varianty:-) partie pokračovala 1.Sh4 De8 2.g4-fxg4 3.Jg5 a nyní jsem měl zahrát 3...Dh5 což jsem chvíli počítal (ale nedostečně přesně)a bílý by měl velké problémy,místo toho jsem zahrál 3..Jd3+ ale potom i s pěšcem méně jsem partii udržel:-)

10. září 2017 17:54D.Telařík.
Snad Laďa napíše něco i k Berounu ;-)

11. září 2017 6:56Laďa Spurný
Copak o to, Laďa píše pořád, řada je na Danovi:-)

11. září 2017 7:33D.Telařík.
Pevně věřím ve tvé schopnosti;-), nebo pořadatelů :-)

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017