Jezdci Jundrov00.0

Sezóna

26. srpna 2012 23:58Karel Virgler
Turnaj Wisconsin Cup 2012 skončil
V Prostějově se uskutečnil již 7. ročník šachového turnaje jednotlivců Wisconsin Cup 2012, se zápočtem na LOK ČR a FIDE rating. Účast se oproti minulému ročníku navýšila na 42 hráčů, tedy o dva hráče. Celkem 15 oddílů vyslalo své zástupce do osmidenního turnaje, který probíhal v přednáškovém sále Národního domu.

Začínalo se v sobotu 18. srpna v 15 hodin. V neděli 19. 8. 2012 se již tradičně hrálo dvojkolo v 9 a 15 hodin.

pohled do hracího sálu

K největším favoritům patřil 1. nasazený hráč Tomáš Cagašík a jediný cizinec IM Viktor Volodin z Ruska. Doplnil je Petr Trávníček z Garde Calcio Olomouc, který byl nasazen jako turnajová trojka. Dále hráli již dvojnásobní vítězové tohoto turnaje, domácí hráč z SK Prostějov Roman Závůrka a prostějovský odchovanec Petr Zatloukal, který působí v současné době v A64 Grygov.

Favorité svoji úlohu splnili beze zbytku, když ve vzácně vyrovnaném turnaji obsadili prvních pět míst, i když v trochu odlišném pořadí než bylo na počátku turnaje ve startovní listině.

v červeném triku vítěz turnaj Tomáš Cagašík

K největším překvapením patřila prohra IM Volodina s Vladimírem Dvořákem z Rošády Prostějov, porážka nasazenou dvojku odsunula až na 4. místo v celkovém pořadí. Vítězem se stal Petr Cagašík ziskem 6,5 bodu před Petrem Zatloukalem, který získal shodný počet bodů, ale měl horší pomocné hodnocení. Roman Závůrka podlehl vítězi turnaje a obsadil až bronzovou příčku.

V turnaji hrála také jediná žena Natálie Dunglová ze šachového klubu Žamberk, která získala 4,5 bodu a vylepšila své umístění o 11 příček oproti nasazení. Nejstarší účastník pan Bohumír Zdražil již oslavil 73. narozeniny, ale stále hraje výborně, což potvrdil ziskem 12. místa. Naopak se nedařilo nejmladšímu účastníku turnaje Martinu Navrátilovi z Rošády Prostějov, který nedávno oslavil své 8. narozeniny. Ve svém premiérovém turnaji se mu však nepodařilo zabodovat.

IM Viktor Volodin

Mladí šachisté jsou již pravidelnými účastníky tohoto turnaje. Účast devíti šachistů do 15 let je velkým příslibem pro další šachový rozvoj v našem městě. Potvrdil to svým výkonem i Michal Buriánek z Rošády Prostějov, který byl vyhodnocen jako nejlepší hráč do 15 let.

Při vyhodnocení turnaje dostala první pětice hráčů diplom a finanční odměnu. Na další v pořadí pak čekali věcné ceny, dárkové balíčky v celkové hodnotě téměř 6 000 Kč. Byla to odměna nejen za předvedenou hru, ale také za sportovní výkon, protože v hrací místnosti byla teplota nad 30 stupňů a soustředit se a hrát na vysoké úrovni třeba i 5 hodin si vyžadovalo dobrou fyzickou kondici a pevnou vůli. Odměnu dostali i další hráči podle jednotlivých kategorií.