Sokol Konice00.0

Sezóna

1. září 2020 14:03Richard Biolek
Tvrdé boje v Turnaji přátelství
Ve dnech 27. - 30. srpna (náhradní termín místo tradičních Velikonoc) proběhl na UP Olomouc již 22. ročník Turnaje přátelství. Novinkou bylo znovu zařazení (po 12 letech) openu FIDE, který byl otevřeným přeborem ŠSOK jednotlivců.

Vzhledem k více okolnostem se jej zúčastnilo jen 16 hráčů, jednalo se ale o kvalitní turnaj. Startovaly dokonce dvě hráčky s mezinárodními tituly - WIM Petra Sochorová a WFM Jekatěrina Nikanova z Běloruska, která se spolu se svým rumunským přítelem přihlásila do turnaje doslova den před zahájením.

Startovní listina působila relativně vyrovnaným dojmem, elovými favority turnaje i KP byli Patrik Gnida z České Vsi, Marek Malý z Losin a domácí Jáchym Bareš. Marek ale prohrál již v prvním kole, Patrik ve druhém a Jáchymovi se nedařilo vůbec. Vítězem turnaje se tak stal Pavel Navrátilík z Kroměříže, který si v prvních pěti kolech vybudoval velký náskok, takže ani zaváhání v závěru jeho prvenství neohrozilo - celkem získal 5 bodů ze sedmi partií. Naopak výborný finiš - 2,5/3 pomohl Marku Malému k druhému místu (a vítězství v KP) se ziskem 4,5 bodu. Shodný počet bodů získal talentovaný Patrik Richvalský ze Zlína - Malenovic a až 4. pomocné hodnocení jej odsunulo na 3. místo.

4 body ze sedmi získala pětice závodníků, která se tak podělila o 4. místo. O vyšší umístění usilovně bojovala ještě v posledním kole WFM Nikanova, budoucí vítěz ale důležitou remízu uhájil. Patrik Gnida jistě myslel na vyšší příčky, ale na lepší než 5. místo to tentokráte nebylo, útěchou mu může být druhé místo v KP. Domácí Marek Růžička dbal zejména na svou bezpečnost - při šesti remízách jednou vyhrál, a to stačilo na pěkné 6. místo a bronz v KP. Mladíci ze Zlínského kraje - Mikuláš Trávníček a Filip Matúš se do plusu dostali výhrou v posledním kole, takže jsou nejspíše spokojeni. To se asi nedá říci o zbylých hráčích, výjimkou může být domácí Víťa Musil, který s podstatně mladšími hráči držel krok a jen zbytečná prohra v posledním kole jej připravila o lepší umístění.

výsledky turnaje A na chess-results

Vytvoření FIDE turnaje samozřejmě znamenalo mírné oslabení dalších skupin. Toho dokonale využili domácí Nikola Gregůrková a Daniel Costa Jařab. Daniel se v uplynulém roce zakousl do tréninku s nevídaným elánem, a proto jsem na jeho vystoupení byl velmi zvědav. Do turnaje vstoupil bez ela jako poslední nasazený z 28 hráčů. První kolo vyhrál kontumačně, druhé prohrál. Pak ale začal soupeře porážet jako kuželky, a když vyhrál i v důležité partii 7. kola s Nikolou, nedal se již zastavit a v turnaji zaslouženě zvítězil, i když jen na pomocné hodnocení. Stejný počet bodů - 7/9 totiž vyválčila i Nikola. Je třeba přiznat, že Nikola měla v několika partiích štěstí. To si ale zasloužila svou vynalézavostí a zarputilostí - není divu, že přes svůj nevysoký věk si Nikola vydobyla u soupeřů respekt.

Daniel se stal také krajským přeborníkem juniorů a Nikola posbírala 4 krajská zlata (ženy, D20, D18 a H18) a stříbro v H20. O bod zpět zůstali a 3. místo dělili pravidelní účastníci Marcel Řezníček z Hrabyně a Adam Effnebreger z Vinar, přidal se k nim zlínský talent Jakub Mařák. Z hráčů našeho kraje se v dobrém světle představili ještě Jiří Molnár a Oldřich Kolmaš - ten zvítězil v KP seniorů, prostějovští Tomáš Mohapl a Jiří Fiala, Táňa Nesporá ze Zábřehu a také domácí naděje Míša Černý, Ema Růžičková, Adam a Dan Zrůbkovi. Většina z nich také získala medaile v rámci KP - viz samostatný dokument.

výsledky turnaje B na chess-results

V turnaji C (také 28 hráčů) obsadili nejvyšší příčky zástupci Zlínského kraje - 100% získal Matěj Kopecký ze Vsetína, 7 bodů Marie Vaňková z Kunovic, o další bod zpět skončili Martin Klíma z Huslenek a Jakub Šveďuk ze Zlína. Z hráčů našeho kraje vynikli zejména nestor Ladislav Slepička z ŠK Olomouc a mladé naděje - Petr Havránek a Vojta Peluha z Vinar, Beáta Březíková z Prostějova, Valentýna Sochorová z Horky a domácí Oto Růžička, Lenka Mikešová a Jenda Knápek. Medaile v mládežnických kategoriích KP opět viz samostatný dokument.

výsledky turnaje C na chess-results

seznam krajských přeborníků 2020 v xlsx

aktualizovaná stránka krajských přeborníků od roku 2013

Děkuji všem za bezproblémový průběh turnaje.

fotogalerie Kamila Mikeše

starší zprávanovější zpráva

3. září 2020 8:52 0+1 | 0-1Jiří Fiala
Krásné fotky od Kamila Mikeše! Čisté a ostré!

2. září 2020 9:53 0+1 | 0-1Pavel Šimáček
Byly doplněny výsledky včetně krajských přeborníků.

1. září 2020 23:20 +1+2 | -1-2Jiří Fiala
Turnaj Přátelství proběhl v naprosté pohodě a bez problémů!Za to patří poděkování pořadatelům IM Biolkovi st.,IM Biolkovi jun. a paní Biolkové!Pořadatelé zajistili , kromě finančních cen mnoho pestrých věcných cen,které byly pro všechny účastníky turnaje!Já vzal mimo oblíbených čokolád,velice hodnotnou knihu od IM Biolka st. pod názvem:Šachová zahájení-Polootevřené hry! Kde mě zajímá Sicilská obrana! Na knize si zejm.cením komentáře autora k jednotlivým partiím,kdy autor vystihl,co šachista potřebuje vědět!Hlavnímu pořadateli IM Biolkovi st.jsem navrhl,v Emailu,aby se v rámci turnaje Přátelství uspořádal samostatný turnaj seniorů! IM Biolek st. označil tento nápad,za zajímavou myšlenku!

1. září 2020 21:42 0+1 | 0-1Jiří Zapletal
Dik za hezky clanek. Turnaj to byl pekny, az na to zpravodajstvi posledni den...