INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
XXIII. ročník rapid turnaje O Krále Stavenice se bude konat 21. března.
Pořadatelé zvou na dětský rapid turnaj Vyškovská rošáda, který se bude konat 15. února.
Ligy družstev mládeže: Duras mezi elitu
Extraliga o tomto víkendu v Brně naposled!
VZPOURA ČERNÝCH FIGUR
Přihlašovací formulář na turnaj GP 2019.

Vrbátky v laufu
23. října odstartoval prvním turnajem 9. ročník Prostějovské žákovské ligy v šachu, jako již tradičně na půdě ZŠ Jana Železného v Prostějově, a hned si zapsal jeden rekord.

Z 22 účastníků 1. turnaje bylo 6 děvčat. Takové zastoupení jsme tu neměli už hodně dlouho a hned napoprvé na sebe upozornily děvčata ze ZŠ Vrbátky, když 1. místo mezi děvčaty vybojovala Ema Looseley a druhá hráčka z Vrbátek Bára Stužková skončila třetí. Druhé místo mezi děvčaty obsadila papírová favoritka Lucka Kvapilová, která sice s budoucí vítězkou remizovala již ve třetím kole, o celkové vítězství ji však připravila remíza v posledním 5. kole se Zuzkou Wlasákovou z pořádající ZŠ Jana Železného. Remíza fakticky uškodila i Zuzce, protože vítězstvím by se protlačila na místo třetí. Všechny tři nejúspěšnější dívky se zároveň prosadily i celkově, neboť se umístily v první desítce. Ema Looseley celkově 5., Lucka Kvapilová 8. a Bára Stužková 9., což rozhodně nevypadá špatně.

Mezi kluky to zdaleka tak vyrovnané nebylo. Pravda je, že chyběla účast ZŠ Melantrichova, zejména Petra Novotného, ale faktem je, že po celkem výrazném odlivu mnoha hráčů z loňského ročníku, kteří již přestoupili do vyšších věkových kategorií, se špička alespoň prozatím výrazně zúžila. Další prvenství si tak připsal Jakub Urban (ZŠ Dr. Horáka), který opět nepotkal přemožitele. Celkově v těchto turnajích již zaznamenal desáté a sedmé v řadě za sebou.

Marek Moudrý (ZŠ Jana Železného), který měl dle papírových předpokladů jediný možnost Jakubovo prvenství ohrozit, zcela nepochopitelně prohrál ve třetím kole s Břetislavem Štěpánkem (ZŠ Vrbátky) a Jakubovi tak cestu k vítězství výrazně usnadnil. Štěpánek tak zaslouženě obsadil celkově druhé místo, když v posledním kole prohrál pouze s Urbanem a Moudrý obsadil místo třetí. Břetislav Štěpánek na sebe upozornil už na konci minulého ročníku, kdy zejména v jeho druhé polovině získával pravidelně 4 body z pěti možných a navázal tak na tyto vyrovnané výkony, které rozhodně nejsou náhodné. Ve Vrbátkách se pracuje se šachovou mládeží velmi dobře a na výsledcích je to znát. Nováčci z této školy velmi dobře zaplnili místo po odchozích favoritech z minulých ročníků (Mikulka, Novák...). Vždyť v první desítce se umístilo v 1. turnaji 5 hráčů ze ZŠ Vrbátky, z toho 2 děvčata.

konečné pořadí v pdf

konečné pořadí na chess-results

průběžné celkové pořadí v pdf

Závěrem srdečně zveme na 2. turnaj PŽL, který se uskuteční 20. 11. opět na ZŠ Jana Železného a věřím, že už i za plné účasti ZŠ Melantrichova.