INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Do kalendáře přibyly termíny podzimních prostějovských akcí.
Novoborský šach. server
Rozhovor s mistrem Evropy o ME a Corridě
GM Tirnavia v plnom prúde – po 7. kole je na čele Jerguš Pecháč
Slaví Aronian, Carlsen až šestý
Sinquefield Cup 2019 na svém začátku
Šachový svaz ČR
17. Mistrovství EU mládeže 2019
Jiří Bouška mistrem světa!
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
Open Praha pohledem Alexandra Skalského
Jihomoravský šach. svaz
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
Simultánka IM Neklana Vyskočila
Pohár bystrcké radnice
MČR družstev v rapid a bleskovém šachu
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Vyloupená Grand Prix
Marek Růžička(18.8. 17:50)
Fialový koutek
Jiří Fiala(18.8. 13:10)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

26. února 2019 7:00Ladislav Spurný
Opožděné vánoční dárky v Zábřehu
V Zábřehu se v neděli 24. února v rámci 9. kola Oblastního přeboru Sever nadělovaly opožděné vánoční dárky v podobě bodů. Infarktový zápas připomínal houpačku více než kdy jindy a mnozí z aktérů boje své dobře rozehrané partie zahodili. Doslova do posledních vteřin mohl zápas mezi papírově značně favorizovaným Zábřehem a hostujícím Šternberkem dopadnout jakkoliv.

Sestavu jsem tentokrát dával do kupy trochu těžko. Z různých (ale objektivních) důvodů mi vynechali někteří hráči základní sestavy a další z těch, co hrát přislíbili, mě nechávali v napětí, zda to opravdu vyjde. Zábřeh se revanšoval a nastoupil i doma s několika náhradníky. Přesto nás elově převyšoval na šesti šachovnicích, z toho na čtyřech poměrně výrazně.

Zápas se u hrnků s čajem a kávou rozběhl v poklidném tempu a jednotlivé pozice z počátku nevypadaly, že by se měly nějak dramaticky hrotit. K prvnímu rezultátu ovšem došlo velmi brzy, a to na poslední 8. šachovnici v partii Luboše Reichla se šternberským seniorem Konrádem Krystem. Luboš nedal v zahájení za černého dost pozor a v Dámském gambitu se nechal záhy oloupit o pěšce. Bílá dáma po tomto zisku stála poněkud nešikovně ve středu, ovšem z dosavadního vývoje viditelně trochu otrávený Luboš pokračoval další nepřesností a o pár tahů dál stál již před ztrátou figury a vzdal se. Vedli jsme 1:0, ale s vědomím převahy soupeřů jsme očekávali spíše naplnění úsměvného pořekadla, jež praví, že první vyhrání z kapsy vyhání. Radek ovšem za nekompromisní výkon zaslouží ocenění.


V Zábřehu to byl zápas jako na houpačce.

Zhruba o hodinu později skončil remízou duel na 5. prkně, kde hráli zkušení kluboví matadoři: náš Mirek Šuba a Roman Vicenec, v jehož prospěch hovořilo z výkopu o 257 bodů vyšší elo. Mirek se však černými pustil do zápasu nebojácně, rychle otevřel f-sloupec a naznačil útočné choutky. Měl na královském křídle menší náskok ve vývinu, a tak jeho soupeř tuto aktivitu respektoval a pozici postupně konsolidoval. Po delším manévrování se nakonec hrozby ataku zbavil a stál ve střední hře před volbou dalšího plánu. Zřejmě ho nic uspokojivého nenapadlo, protože nabídnul plichtu, kterou Mirek přijal. Ani v následné, vzájemné a dlouhé analýze pak Vicenec přesvědčivou výhodu za bílého nenašel.

Mezitím se k dalšímu výsledku schylovalo na šesté desce, kde na sebe už třetím rokem v řadě narazili kapitáni obou mužstev. Hrál jsem bílými s Romanem Reichlem. Každý ví, že mě k opatrnosti a občas i k jisté bojácnosti není třeba příliš přemlouvat. Tady jsem si navíc byl vědom, že po předloňské remíze jsem loni dostal poziční výprask, a tak jsem si to nechtěl pokud možno zopakovat. Zahájil jsem pevně a rozumně vyvíjel figurky. Záhy se začalo bojovat o střed, kde hrozily různé pěšcové průlomy vedoucí k odlišným konfiguracím. Roman mi později ukázal, že pozici hodnotil lépe, já jako vždy viděl neexistující strašidla. Ve vhodném okamžiku jsem vyměnil ve středu tak, že každý z nás dostal polootevřený sloupec pro věžovou koncovku. Zkusil jsem minoritní útok pěšci na dámském křídle a remízu nabídnul v okamžiku, kdy jsem stál jen o fous líp, ovšem s tím, že pokud černý pozici bude jen držet, není vidět, kde mám prorazit. Roman však nebyl úplně spokojený s dosavadním vývojem utkání a přijetí plichty dlouho odkládal. Nakonec půlku přece jen vzal.

Stále jsme vedli o bod 2:1. A ačkoliv jsme porůznu stáli spíše mírně hůře, optimismem nás naplňoval vývoj na 3. prkně, kde náš Luboš Líbal za černého v Sicilské obraně předváděl v pravdě poziční koncert s Markem Blahou. Postupně úplně paralyzoval bílé postavení a k tomu získal tři pěšce navíc. Vyhrát se to dalo už jakkoliv. V tomto okamžiku přišel zkrat našeho hráče, jednotahové nastavení věže a první dárek soupeři byl na světě. Luboš byl z této hrubky viditelně otřesený, v místnosti nikdo nechápal, jak ke zvratu došlo.


Luboš Líbal má černými vyhranou pozici. O chvíli později daruje věž.

Je to ovšem již několikátý a vždy stejný průběh, který v této sezóně Lubošovi zahodil nemálo jistých vítězství. Není zvykem podrobně rozebírat jednotlivého šachistu a nechci to tu lacině rozmazávat. Ale za seriózní komentář mi to stojí, i k tomu snad tyto řádky občas pro sebe navzájem píšeme. Luboš je šachista s úžasným pozičním citem. Je od loňska i vítanou posilou mezi námi. Zatím nenaplňuje předpoklady do něj vkládané. Nechci působit nadneseně, když vzpomenu Richarda Rétiho, který kdysi v sebesrovnání s legendárním Nimcovičem napsal, že se nelze poměřovat s bohy. Ten samý Réti, o kterém velmistr Tartakower pak konstatoval: geniálně staví mnohé pozice a má to sem tam jedinou vadu, v té nejhlubší koncepci občas přehlédne díru metr širokou. A to je přesně případ Luboše! Ironicky se po partii smál, že to už nemůže hrát a klidně nám bude dělat na zápasy jen taxikáře. Já jako kapitán týmu říkám, že na šachového taxikáře je příliš dobrý hráč. Budu ho stavět na zápasy tak dlouho, až se těch svých zkratů zbaví a začne konečně sbírat to, co mu právem náleží.

Bylo vyrovnáno na 2:2. A další partie v náš prospěch zatím moc nehovořily. Jenže ještě nebyl konec zápasu. Na 2. šachovnici stál od začátku za bílého mírně pasivněji náš Laďa Kočí se silným Milanem Růžičkou. Tuto partii jsem mohl sledovat nejméně, ale vím, že Laďa postupně pozici vyrovnal a plichtu nakonec nabídnul Milan. I zde šlo o poněkud překvapivý výsledek. Méně překvapivá byla prohra Radka Hořáka s domácím Petrem Novákem na 7. šachovnici. Radek výsledkově i letos pokračuje v loňské výborné sezóně, avšak tato partie mu nesedla. Od počátku byl pod tlakem, později pod přímým útokem na své rošádové postavení. Bránil se sveřepě a v závěru vyzkoušel i různé taktické výmluvy, soupeř však souboj tvrdě dovedl do vítězného konce. Prohrávali jsme 2,5:3,5.

V souboji obou týmových jedniček domácí Karel Opravil s hostujícím Ivošem Vymětalíkem nikoho nenechával na pochybách, kdo je v utkání mírným favoritem. Ivoš se po většinu času trpělivě bránil, dlouho se hrálo o klíčový bod c5. V následné figurové přestřelce se však Karel nečekaně přepočítal a vzdával se následně před hrozbou ztráty figury. I on pak opouštěl hrací místnost s trochu rozpačitým úsměvem.


Hostující Vymětalík (vpravo) zapsal cennou výhru s Opravilem.

Za nerozhodného stavu 3,5:3,5 se dohrávala poslední partie na 4. desce. Náš Vlado Maďar v ní získal za bílého ze zahájení výhodu proti Tomáši Ptáčkovi. Ten se ovšem nedal podrobit tak lehce a v náročné partii plné těžkých a závazných rozhodnutí se mu podařilo postupně její průběh otočit ve svůj prospěch. Náročný boj stál oba protagonisty téměř všechen čas do první kontroly a bylo vidět, že se schyluje k bleskovému tempu. V tomto okamžiku jsem Vladovi jako kapitán doporučil, aby přece jen zkusil nabídnout remízu, celková plichta v zápase by pro nás byla víc než uspokojivá. Odkýval mi to a hrál to bez nabídky smíru dál.

Partie se vyostřovala s každým tahem a ve spleti figur a taktických hrozeb vždy s několika vteřinami na tah bylo špatné se orientovat i v odstupu v roli diváka. Ptáček krátce zahrozil přímým matem, Vlado jej pokryl a naopak si vytvořil možnost potenciální vidličky na krále a dámu, jež však byla zatím krytá jinou figurou. Bylo jasné, že na remízu nemyslí ani jeden z nich a v zápalu boje a nedostatku času se snaží navzájem přelstít. Mohlo to v ten okamžik dopadnout jakkoliv. Posledních sedm tahů v bleskovém tempu jsem jako rozhodčí musel zapisovat za oba. Vlado i Tom se při nich dopustili chyb, jako poslední se v mumraji na šachovnici zmýlil Tomáš, když výměnou figury připustil právě onu připravenou vidličku.


Partie Ptáčka a Maďara (vpravo) dospěla do šílené časovky, ve které se mohlo stát cokoliv.

Zápas jsme trochu senzačně vyhráli 4,5:3,5. Posunulo nás to na průběžné 5. pořadí v tabulce, když ještě dvě kola před tímto zápasem jsme byli předposlední. Pokud splníme roli mírného favorita s Novými Losinami, asi ono páté místo i obhájíme. Domů jsme jeli zvesela a přemítali jsme o neuvěřitelné nevyzpytatelnosti závodního šachu. Každopádně jsme odehráli jeden ze zápasů, na jejichž průběh se pak ještě dlouho vzpomíná.


starší zprávanovější zpráva

26. února 2019 7:44Morboj
Krásný článek! Dobře jsem se bavil, kéž by všechny zápasy byly tak dobře zpravodajsky pokryty.

26. února 2019 7:46Laďa Spurný
Morboj: Děkuju za slova uznání. Potěšily.

26. února 2019 7:50fanda pana Fialy
Ladi pěkný článek, když jsem se díval na výsledky, musel jsem se dívat 2x, protože toto asi opravdu nikdo nečekal. Pan Líbal ať hraje dál, o darovaní figur ve vyhraných pozicích by asi mohl vyprávět Dan, není to přeci tak dlouho co daroval soupeři svou dámu. Znova musím podotknout i to, že i Magnus neviděl 3tahový mat a když zahrál jiný tah, celá šachový svět co online partii sledoval jen zašuměl :-D .

26. února 2019 7:56Laďa Spurný
Ahoj FANDO, díky, máš ve všem pravdu! Luboš je výborný hráč a především nekompromisní muž. Dal mu jen věž, svoji dámu by nedal nikomu:-)

26. února 2019 8:10fanda pana Fialy
Chtělo by to panu Líbalovi promluvit do duše ať nehází flintu do ŽITA, bo by tam mohla nečekaně vystřelit, typnul bych to, že nějakou delší dobu nehrál a chybí mu soutěžní (týmové,klubové) hraní, nejhorší je se do toho znovu dostat, tak prvních 20-30 let :-D , pak už to jde zase samo :-D . Poslal bych ho na víkendové soustředění k psychologovi psychologů, p.Fialovy a to by jste viděli ten úžasný a jedinečný pokrok. Jen jestli si ve své vytíženosti udělá na pana Líbala p.Fiala čas ?

26. února 2019 8:11Jiří Fiala
Šternberk B v Nových Losinách vyhraje! Remis Ládi Spurného s Romanem Reichlem je pro Láďu úspěch! Situace,ale pravděpodobně vypadá tak,že Šternberk bude mít v příští sezoně v Oblasti 2 mužstva!

26. února 2019 8:16Laďa Spurný
Ještě jsme nerezignovali, ale je pravděpodobné, že z krajského přeboru letos sestoupíme. A klidně prozradím sladké tajemství, do oblastního přeboru dvě mužstva určitě nenominujeme, na to ani omylem nemáme hráčský kádr.

26. února 2019 8:58Jiří Fiala
Pane Spurný! Pohleďme realitě směle do očí! Šternberk A má na poslední 3 zápasy favority! Je nepravděpodobné,že by s nimy uspěl,pokud by nějaké mužstvo nebylo oslabeno! Takže Šternberk na 95% z KP sestoupí! Co tedy budou hrát hráči Šternberka,kteří nebudou hrát Oblast? Okres?

26. února 2019 9:59Laďa Spurný
Ale já netvrdil opak, pane Fialo, jasně jsem řekl, že zázrak není vyloučen a musíme se snažit až do konce, ale že velice pravděpodobně spadneme. A pak jsem konstatoval, že na dva týmy v oblasti nemáme dost hráčů. To je prostě fakt, i v kraji dost alternujeme. Tak budeme prostě s jedním lepším týmem hrát oblast a pokud by byl zvýšený zájem hrát, tak postavíme do okresu dva týmy, ale asi ani to neklapne. A ta situace takto nastavená bude odpovídat skutečně naší realitě. Proč se snažit o nějaký maximalismus za každou cenu, když realita ukazuje, že jsme hráčsky i početně průměrným klubem, kde je jen letitá parta chlapů, kteří si prostě jen chtějí o víkendech zahrát, a to bez nějakých zvláštních ambicí.

26. února 2019 10:26fanda pana Filaly
tak teď promluvil další kandidát, co nemá moc ambicí, na léčení k p.Fialovy !!! Co to je za slova Laďo, hledět se musí dopředu, ne dozadu se staženou prde..... Nevěřím , že Laďa mluví za celý Šachový klub ve Šternberku !!!

26. února 2019 10:31Jiří Fiala
Pane Spurný! Máte konexe,možná by jste někoho získal na hostování do oblasti pro mužstvo A!Některého hráče pak z mužstva A by jste uvolnil do B mužstva v Oblasti! Naprosto ideální příležitost povolat hráče z KP jiných mužstev do Oblasti! Samozřejmostí je při jednání mít s sebou demijon vína od Pavlíka z vinotéky!To je perfektní nápad pro vzestup šachu ve Šternberku!Pane Spurný! Malý je ten,kdo má jen malý cíl!(z filmu Černí baroni!)Kopf hoch!(hlavu výš,to mi sdělila jedna důchodkyně)! Jen k vyšším cílům a rozkvětu šachu ve Šternberku!

26. února 2019 10:37Jiří Fiala
Pane Spurný! Nezabývejte se přítomností,ale myslete na lepší budoucnost!

26. února 2019 10:59fanda pana Fialy
začít se musí od spodních pater, u mládeže a především u SEBE. Podívejte se na okolní kluby kolem, třeba Bohuňovice, Litovel, Mohelnici atd..... Všude mají dětí jako smetí a určitě i ambice hrát a hrát a hrát a ne jen si "zahrát". Když klub nemá cíl, zavřete ho a pokud každý myslí jako tady Laďa, není to podle mě ku prospěchu šachové hry. Ano uznávám, ne vždy se daří, ale když se podívám na výsledky konkrétně Šternberka v kraji, nemyslím si, že by neměl celek na to tam hrát, 2 těsné prohry s Českou vsí, s Jeseníkem, krásná zápas v Prostějově. Pokud chce, někdo hrát, musí hrát i srdcem a duší a to mě dnes upřímně p.Laďa Spurný, hodně svým vyjádřením zklamal, myslel jsem, že to je větší srdeční šachista !!!

26. února 2019 11:37Jiří Fiala
Fando! Pan Spurný se určitě zlepší! Pouze ho deprimují neúspěchy A mužstva! Ty se dají vyřešit v příští sezoně hostováním hráčů z jiných odd.Pan Spurný tam má také pana Fišera! Určitě něco vymyslí ku prospěchu a vzestupu šachu ve Šternberku!

26. února 2019 11:48Laďa Spurný
Hele, chlapci, jste hodní a díky za rady:-) V Kraji jsme letos měli trochu smůlu, prohráli jsme klíčová utkání, což se prostě stane. Kádr na udržení se máme. jinak - táhnu s ostatními kluky klub, píšu, kolik umím, snažíme se udělat už třetí rok turnaj a aktivizuju se osobně v šachu i jinak, tudíž o mém šachovém srdci a zápalu pro šachy nemusí nikdo pochybovat. Pokud mám vedle toho i špetku smyslu pro realitu, neznamená to, že jsem hned zpátečník. Stejně jako když někdo nastaví tuhle věž a jiný třeba dámu, není automaticky případ pro léčení. Ještě že to tu beru tak nějak s rezervou. Každý impuls tady v diskusi znamená další horu reakcí a tak by o mohlo jít do nekonečna. Upřímně - asi mě víc baví ty články psát, než pod nimi pak diskutovat. A tak se raději soustředím jen na to psaní. A vaše názory vnímám a netvrdím, že v mnohém nemají pravdu.

26. února 2019 11:59fanda pana Fialy
Ladi, nesmíš myslet na šachy a jejich vedení, stejně jako je hrát !!! Tím nemyslím, že je hraješ špatně, ale hraješ je zezadu, se zajištěnou obranou a až moc opatrně. Stačí se podívat na Tvůj souhrn výsledků, 85procent remíz. Ve vedení klubu to musí být uplně jinak, jít neutále dopředu, hrát otevřeně, ryskovat a někdy i třeba jít do něčeho co by nemuselo vyjít, ale do budoucna má potenciál...... Žádný klub to nemá lehké a všude se musí makat, myslím, že nejlépe by to mohl říci třeba Karel Volek, nebo Pavel Koriťák. To jsou opravdový srdcaři ze vším co k šachu patří.............

26. února 2019 13:52DavidKof
Laďa je srdcař. Dělá toho hodně. Takových lidí je si třeba vážit. Né všichni jsou útočníci a to není snad špatné. Přál bych si takových lidí více,třeba i do vedení,více než samozvaného kandidáta na šéfa, neznaje fungovani svazu a všeho,co obnáší pozice předsedy. Ale trebas je kandidatura jen pouhym vtipem,aby tu bylo živo.

26. února 2019 14:11Marek
Laďa je pro náš klub ve Šternberku určitě přínosem, asi moc nejde míchat hrušky s jabkama (jeho hru s tím co a jak dělá pro klub). Musím, ale upřímně říci, že v něčem má jak p.Fiala tak jeho Fanda asi pravdu. Nevím čím to , ale zrovna mládeže ve Šternberku moc nemáme, už jsem sám přemýšlel nad přímou a osobní propagací ve školách. Jsem trenérem dětí a Milanovi Zaptelovi jak mohu vypomáhám a stejně pořád málo. Uvidíme , neco stále v plánech má a nebude trvat dlouho a extraligu ve šternberku třeba také uvidíme, neb není malý ten kdo kdo je malý, ale ten kdo má malý cíl :-) . Marek

26. února 2019 15:05Jiří Fiala
No to je aspoň správná řeč pana Marka! Jen k vyšším cílům! Pan Ladislav Spurný je nenahraditelný šachový redaktor!Líbí se mi jak mě pan Koriťák nazval samozvaným kandidátem!(to mi připomíná nějakého samozvaného cara!)Je možné,jak budu chtít v ŠSOK udělat dusno,tak zase vyhlásím kandidaturu!

26. února 2019 16:23Petr Pavlík
Už včera, když jsem viděl výsledky, jsem vyhlížel Láďův článek o té senzaci ze Zábřehu. Dnes po přečtení musím říci, že Laďa opět potvrdil své reportérské kvality.Čtení bylo napínavé, i když jsem už výsledek znal. Radost mi také udělalo, že kamarádi ze Šternberka ukázali, že ELO není vše! Zdravím Taky po delší době Jirku Fialu. O Tvém nápadu s demijonem vína rozhodně budeme uvažovat. O tom, že ve Šternberku přijdou zase lepší šachové časy vůbec nepochybuji.

26. února 2019 16:28Morboj
Vidím, že ve Šternberku řešíte stejné problémy jako my. Děti máme, ale chtělo by to mít jich víc. Svaz tady moc nepomáhá, takže je to zase na oddílech :-(( Nevím, jestli to bude mít úspěch, ale uvažuju, že od příštího školního roku zkusíme nabídnout školám organizací školního kola Přeboru škol. V Olomouci se to až výjimky nedělá a třeba by to šlo zorganizovat i u vás. Taky mi chybí nízkonákladové a nízkodojezdové turnaje pro děti, které s šachama teprve začínají. Grand prix někde v Zábřehu nebo v Jeseníku, to pro nás není moc ideální. Měly bychom se my, malé oddíly, nějak domluvit, jinak to bude všechno pouze bída s louží.

26. února 2019 16:29Jiří Fiala
Dokud Šternberk nemá jako posily mládežníky je jedinou cestou Šternberka k vyšším metám nábor hráčů na hostování z KP!

26. února 2019 16:31Morboj
Oprava: bída s nouzí :-)

26. února 2019 18:50Nes
Nevím odkud pochází Morboj ale turnajů poblíž Olomouce je celkem dost GP Litovel,Prostějov,Grygov.Vinarský princ.Tak jako děti ze Zlatých Hor,Jeseníku,České Vsi jezdí na tyto turnaje GP nebo do Polska tak holt vaše děti musí za turnajem taky někam zajet.Laďo moc pěkný článek.Nenech se otrávit radílky .Dětí není ve většině oddílů moc stačí se podívat na tabulku GP a počítat.

26. února 2019 20:02Radek Telařík
tak Luboš L. prokázal už několikrát, že šachovou kvalitu má a opravdu měl delší odmlku, takže tam to je jenom o tom klidu. třebas ještě párkrát prohraje a řekne si, že už nemá kam spadnout psychicky :D nejhorší je, když to na člověka dolehne a najednou vidí ty kostlivce úplně všude a v daný okamžik není schopen vidět banality a hraje to jak začátečník. 25 tahů hraje jako Kasparov a pak se rozklepe jak kostitřas, když to má jasně vyhrátý :D ps: v neděli jede Šternberk v KP znovu do Zábřeha, tak by bylo super tam loupit znovu!!! :D

26. února 2019 20:09Martin Beil
Laďovi a dalším šachistům (omlouvám se, že kromě autora článku víc nejmenuji, určitě bych na řadu lidí zapomněl) se ve Šternberku podařilo udělat parádní věci pro šachy. Dneska jsem se byl podívat na pravidelné oddílové schůzce ve šternberské klubovně a udělalo to na mě velký dojem. Zhruba desítka šachistů, líté boje na šachovnicích, kamarádská atmosféra, krásná šachová klubovna. Takováhle pravidelná oddílová setkání jsou dneska velmi vzácná a mile mě překvapilo, že přímo ve Šternberku taková setkání jsou. Pro mě osobně tohle má větší význam než jestli se o víkendu potkají šachisté na zápasu 2. ligy, Krajského přeboru, Oblasti nebo třeba Okresu. O výšce soutěží šachy nejsou.

26. února 2019 20:31Jiří Fiala
Pan Martin Beil má zajímavý společenský názor! Jeho taťka Zdena Beil hrál v Olomouci nejvyšší šachovou soutěž,tenkrát1.ligu! Jistě by mu nebylo jedno,kdyby Olomouc hrála jen divizi! Každý sportovec chce dosáhnout nejvyšší mety! Takže hrát v klubovně ano,ale snažit se hrát výš a výš!

26. února 2019 21:40Morboj
@Nes: Neberu Vám Váš názor, ale nezlobte se na mě, můj názor je poněkud jiný. Naše děti jsou úplní začátečníci, většinou 7-9 let, začaly chodit do kroužku teprve loni v říjnu a trochu schopně to začnou hrát nejdříve až za 2 měsíce. Pochybuji, že by pro ně bylo přínosem hrát tak náročné turnaje jako je Grand prix. 5hodinový turnaj + 2h cestování a navíc pravděpodobnost, že ze 7 partií udělají 5-6 knedlí plus nějakou náhodnou remízu, to je moc tvrdé a nejspíš by jim to šachy otrávilo. Moje představa je jiná. Přátelský turnaj v rozumné vzdálenosti (Olomouc, Bohuňovice, Šternberk, Litovel...), délka turnaje podle výdrže dětí, hrály by spolu děti srovnatelné (tedy začátečnické) úrovně, po turnaji fotbálek nebo jiné aktivity. Hrát by se mohlo kdykoli, třeba 6x, 10x za rok podle domluvy, ne jen pouhé 4 turnaje za rok. Je to jenom má neoficiální myšlenka, pokud by někoho zaujala, byl bych rád, kdyby o ní aspoň trochu popřemýšlel. Týká se to především mých kolegů z okolí Olomouce.

26. února 2019 22:11Nes
Moje Děti začínali právě na turnajích GP a jezdili jsme s nimi i na některé turnaje dospělých občas dostali tu zmíněnou knedlu ale i to je posunulo dál.Vaše myšlenka je velice zajímavá hraní v přátelské atmosféře bez tlaku na výsledek.To to se dá jistě domluvit s vedoucími nějakých dalších oddílů kde se najdou také úplní začátečníci,ale turnajové zkušenosti jsou k nezaplacení.Na turnajích GP vidím úplné začátečníky jak zapisují rapidovou partii(samozřejmě že né celou) aby hráli pomaleji a dalo se následně rozebrat kde se stala chyba. Věřím tomu že i teď v sobotu v Mohelnici na GP jich bude několik.

26. února 2019 22:55Martin Beil
Zdravím Vás, pane Fialo! Jak říkal jeden z mých nejšikovnějších svěřenců Martin Dvořák: "Šachy jsou z 90 % o lidech a jen z 10 % o té hře." A já k tomu jen doplním - i tak těch 10 % Martina Dvořáka bylo dost na to, aby byl nejlepší široko daleko. Právě kvůli lidem okolo šachu měl šachy tak rád a bavilo ho se jim věnovat. Pro některé lidi je lidský rozměr hodně významný a zároveň to neznamená, že tím musí trpět rozměr sportovní.

26. února 2019 22:55Jiří Fiala
Rozhodně by se měl obnovit přebor škol ZDŠ! Vysokoškoláci své akademické mistrovství ČR mají (Titul má i IM Zdena Beil)!Mám dojem,že přebor mají i středoškoláci,ale přebor ZDŠ asi není!

26. února 2019 22:59Jiří Fiala
Pane Beil! To jste vychoval skutečně výborného šachistu M.Dvořáka!

27. února 2019 1:22Morboj
Jirko, přebory ZŠ se hrají. Přehled najdeš v rubrice Mládež - Přebor škol.

27. února 2019 17:57M
Pan Morboj je již tradičně neinformován. Každý měsíc (kromě přelomu roku) probíhá v Olomouci na přírodovědecké fakultě turnaj Olomoucká šachová liga, který je určen právě pro úplné začátečníky. Svižný pětikolový turnaj, kde děcka získají zkušenosti. Přímo v Olomouci. Za tři hodiny hurá domů. Snad se té nadějné mládeži pod hlavičkou ŠK Olomouc věnuje i někdo další, kdo se místo kibicování trochu zajímá a dívá se kolem sebe...

27. února 2019 18:29Morboj
Pane anonyme M. Ať se dívám, jak se dívám, tak v Kalendáři Olomoucká šachová liga uvedena NENÍ. Pan Biolek to tam vždy inzeroval, takže předpokládám, že teď se nehraje. V každém případě dobrých turnajů, zvláště pro děti, není nikdy dost. A nemusí je pořádat jenom Agentura. A taky se nebráním bližší spolupráci mezi kluby, vidět se jenom při zápasech a potom rychle domů je škoda.

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018