INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Volek Karel(24.8. 18:20)
Fialový koutek
Jiří Fiala(24.8. 18:01)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

24. října 2018 21:31Daniel Telařík
Úspěch Bohuňovického šachu
Než začnu rozebírat historicky první utkání dvou týmů Bohuňovic v jedné soutěži proti sobě, dovolím se podělit o pár poznámek, které mne docela pozvedly obočí.

Atraktivita/neaktraktivita soutěží.

Asi se zde nejedná o nařízení Bruselu, ale od písmene „B“ to evidentně bude taky.

Na prvním místě bych „vyzdvihl“ skoro každoroční šťourání do hracích temp. Konkrétně to poslední nabouralo zažitou hegemonii a vlastně skrytě nutí výměnu starých analogových hodin za nové moderní digitální. Již na té nejnižší úrovni, tedy v oblasti sever a jih, pominu-li okres. Týmy, které ještě užívají analogové hodiny v oblasti, prostě musejí během zápasu zastavit čas a přidat si třicet minut. Vedoucí soutěží chtěli oživit, zrychlit, zjednodušit hru, asi... Mohlo se přistoupit ke sjednocení časové kontroly s okresem. Tedy dát 90 minut na 30 tahů + 1 hodinu na dohrání, zde to funguje náramně. Místo toho tu máme dle mého názoru paskvil, kde po již zmíněném okrese máme v oblasti 2 hodiny na 40 tahů + 30 minut na dohrání, nedej bóže kraj, kde je 90 min na 30 tahů + bonifikace 30 sekund za tah.

Jako hráč všech těchto soutěží kroutím hlavou o zdravém úsudku lidí, kteří komplikují život drobným klubům v regionu. Ano, komplikace to je, je to takové podprahové donucení k obnově materiálu. Zde jsem zapátral na trhu, hodiny, které zvládnou veškeré libovolné nastavení, jdou sehnat nejlevněji za 1600 Kč za 1 kus. Tedy doufám, že se od vedení soutěže nedočkáme milisekund. V našem případě, kdyby se jednalo o jeden nákup, šlo by o částku 16 000 Kč.

Oblastní soutěž se hraje na 8 šachovnicích + nějaké náhradní. Případně dvě družstva v okrese 2 x 5 hodin při domácím zápase obou týmů. Nastává tu otázka, jestli nezažádat o jednorázovou dotaci na šachové hodiny, což se asi i stane, uvidíme... Bohužel nemáme za zády silného sponzora, jsme jen dobrovolníci, kteří se snaží držet a vytvářet budoucí hodnoty, tedy udržet aktivní šach v obci. Nepotřebujeme žádné další překážky. Zdůrazňuji, jde o názor autora tohoto článku.

Teď konečně k zápasu.

Byl jsem po noční a přišel jsem jako kapitán jen zkontrolovat mladé naděje.

Na první šachovnici se možná poprvé v soutěžním zápase představili za domácí „C“ tým Karel Hojgr proti hostujícímu kapitánovi týmu „B“ Mojmíru Telaříkovi. Byla to bitva, kde Karel získal výhodu pěšce, jenže tatík měl aktivnější figurovou hru, soupeři se domluvili na remíze. ½:½

Na druhé šachovnici byl stále ještě favoritem Pepa Peřina, jenže mladý Richard Gadas plně otvírá svůj potenciál a již ve vyhrané koncovce, kdy stačilo pokrýt svého koně dámou, unáhlil se, nechal zašustit Pepovu dámu, mat. Bylo mi mlaďase líto, ale to jsou šachy... Vedli jsme 1½:½

Na třetí šachovnici za „C“ tým nastoupil Pavel Krejčí, za hosty další mlaďoch Adam Král. Asi jsem špatný kapitán, ale i nyní jsem fandil potěru našeho konkurenta v zápase, hlavně když jsem viděl, že mohl v několika tazích vyřadit Krejčímu koníka a s figurou do koncovky se jde vždycky lépe, co myslíte? No nestalo se, zazmatkoval, za deset tahů musel položit krále, bo zrovna ten koník, kterého šlo sebrat, ho vyčistil pomocí vidlí až na „kožuch“. 2½:½

Na čtvrté šachovnici se představil „můj“ svěřenec Max Šulc. Většinu partie tahal za kratší konec, nakonec nastal moment, kdy mohl benjamínka, hvězdičku druhé třídy Michala Beneše, kterému se zápisem pomáhala asi emeritní družinářka a podporovatelka šachu ve škole Hana Hojgrová porazit, jenže nenašel v sobě ještě klid s rozvahou, který šach vyžaduje. Michal Beneš i přes několik tahů, které neměly moc opodstatnění, našel cíl jak umatovat soupeře, což je asi nejdůležitější. Zažil svou premiéru a hned vyhrál. Gratuluji. 2½:1½

Na páté šachovnici hráli opět mlaďoši, za „C“ tým Šimon Češek, za hosty z „B“ týmu Ondřej Richter. Pro Šimona to byla premiéra, zkušenější, ostřílený z turnajů z GP Ondřej Richter po zisku dámy, i za cenu oslabení výhody s vidinou zjednodušení pozice vyměnil co se dalo a do koncovky přešel, jestli se nepletu s věží navíc. Zhostil se toho svědomitě, s přehledem a zaskóroval. Tím vyrovnal na konečných 2½:2½.

Takové bylo naše první šachování a matování ve vzájemném zápase. Šachu v kraji, oblasti, okrese nazdar!!!


starší zprávanovější zpráva

25. října 2018 8:48Morboj
Krásný článek i s obrázky! Velká pochvala.Je potěšující, že se do soutěží zapojuje čím dál víc dětí. A jak je vidět i z obrázků, tak na docela slušné úrovni. Tak snad se blýská na lepší časy a ve 2. a jiných ligách přestaneme být za otloukánky. Co se týče hodin, vidím v pozadí "temné síly" z FIDE. Stejně by mě zajímalo, jestli mají i v Subsaharské Africe digitální hodiny. Je to pro amatéry těžká šikana.

25. října 2018 11:22D.Telarik
Ano, hrálo v něm šest mládežníků, na výjezdu v příštím kole by měli být další nováčci v obou týmech. Jen mne mrzí kritika z jiných oddílů a spolků, proč jim z každoročního porcování medvěda(400000)bereme peníze... Asi nejsme sport, dle fotbalistů...

26. října 2018 15:56Luboš Steklý
Pěkný článek. Kdyby opravdu někdo vyžadoval digitální hodiny, pak snad stojí za úvahu porušení pravidel a využití chytrých telefonů, kde lze snadno nainstalovat aplikace šachových hodin. Oblastní či okresní dohoda o takovém postupu by byla lepší.

26. října 2018 18:07vic
Pane Steklý, jak by jste si představoval "mačkání" hodin? Než bych se při časovce trefil na displeji, tak bych prohrál na čas. Pokud by se tedy před tím nevybila baterie. Pro soutěžní utkání absolutně neakceptovatelné řešení.

27. října 2018 19:27Luboš Steklý
Za prvé, byl to návrh, jak by snad šlo vybruslit z možné povinnosti. Za druhé si osobně myslím, že nemáte pravdu. A když to odlehčím, tak se při milostných hrátkách trefíte na podstatně menší plochu, než je polovina displeje chytrého telefonu.

27. října 2018 22:07D.Telarik
Prosím sexuální výchovu do Fialova koutku. Tam je na to diskutér náležitě vybaven, dík.

28. října 2018 7:59Morboj
Využít mobil jako šachové hodiny je vtipné, leč, jak už bylo výše řečeno, též nelegální. Já bych se vrátil ke zdravému selskému rozumu a požadoval bych ho i u našeho šachového "načálstva". Tedy, když vymyslí takovou "vymoženost", tak ať zajistí i její realizovatelnost. Tedy DOTACI do jednoho každého oddílu na nákup digitálních hodin. Vem, kde vem. Ono by je vymýšlení takových ... (doplňte sami) rychle přešlo.

28. října 2018 10:15D.Telarik
Ano, s tímto názorem Morboj dokonale souhlasím.

29. října 2018 9:15Petr Čížek
Dane, souhlasím s názorem. S tím souvisí občas i neochota družstev postoupit do vyšší soutěže, která předepisuje digitální hodiny. Podle mého názoru to ale není jen o hodinách, ale byrokracie zužuje amatérský sport, potažmo šachy, i v dalších aspektech. Vidím v současném klubu: napřed nutnost stát se zapsaným spolkem, následuje GDPR (kdo z malých klubů může říct, že ho má zcela v pořádku?). Abychom si mohli sáhnout na dotaci od MS kraje, museli jsme si naposled změnit účetnictví z jednoduchého na podvojné. Nemít v oddílu dva vystudované účetní nebo OSVČ, kteří tomu jakžtakž rozumí, neměli bychom nárok dát všechno legislativně dohromady. Vždy si u toho vzpomenu na malé kluby o pár šachistech v důchodovém věku, kteří si chtějí "jen" zahrát šachy. Tempo 2hod na 40 tahů a hodina do konce bych klidně zachoval i v KP. Partie jsou sice delší, ale na rozdíl od blicek nebo rapidů u vážné partie bez přídavku je těch konfliktů méně.

3. března 2019 20:55D.Telařik
JO. Tak to byl "majstrštyk" ty 3 různé tempa ve třech různých soutěžích v olomouckém okrese,oblasti, kraji. Fakt vám z celého srdce děkuju. Neomlouvá to moji debilitu. Ale naznačuje to, proč je Olomoucký šach v úpadku a díky komu. Hezký večer. Daniel.

4. března 2019 21:21Libor z hor :-)
Petře , já bych to bral 2 hod na 40 tahů a hodina do konce , proč ne !? Ale pro Dana i 3 hod na 45 tahů by bylo někdy málo... :-)

5. března 2019 7:59D.Telarik
Rejpale :-).

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018