INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Fialový koutek
Brácha(24.8. 17:42)
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Jura(24.8. 11:47)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

15. října 2018 14:10Ladislav Spurný
Na úvod výprask od Mohelnice
Tak se nám konečně rozběhly soutěže družstev. Uplynulou neděli 14. října se hrálo první kolo Oblastního přeboru - sever a do Šternberka zavítali hostovat hráči z Mohelnice. A hned na úvod sezóny nám uštědřili pořádný výprask 6:2.

K nelichotivému výsledku mohu bezprostředně dodat pouze dvě věci. Jako kapitán jsem věděl, že mi vynechá první a třetí šachovnice, což je výrazné oslabení. Na to se ovšem nechci vymlouvat. A za druhé - tato skutečnost měla vést pouze k tomu, že na místo dvou rovnocenných družstev se Mohelnice, která přijela kompletně v základní sestavě, pasovala na mírného favorita zápasu. Výsledek je však výkonnostně víc jak o jednu třídu. Vstup do soutěže se nám tak ani trochu nepovedl.

Hosté přijeli s mírným zpožděním, ale vše v rámci akademické čtvrthodiny. Hráči se vesměs všichni dobře znali, panovala uvolněná a přátelská atmosféra. Nadělování nul začalo velmi záhy. Řečeno fotbalovou hantýrkou jsme inkasovali v podstatě hned z výkopu. Na 2. šachovnici neměl zjevně černými figurami svůj den náš předseda Miloš Fišer, který mladinkého Jana Koláře nechal bleskově rozběhnout pěšcovou lavinu a než se vzpamatoval, stál v matové síti, z níž nebylo úniku.


Na osmé šachovnici se strhla ostrá šarvátka.

Pak byl chvíli klid a partie se rozběhly svým tempem. Zhruba po hodině hry přijal nabídku remízy od Janova staršího bratra Radka na 4. desce náš Vlado Maďar. Černými sice vyrovnal, ale jeho daleko postoupivší pěšec mohl v budoucnu vykazovat slabinu. I následná analýza pak nevybočila z roviny.

O něco později byly na světě další dva smírné výsledky. Nejprve za bílé hrající domácí Radek Hořák na 7. prkně rozjel optimisticky čtveřici pěšců na dámském křídle a snažil se zaskočit Vojtu Hanouska. Ten však zachoval klid a pustil se do aktivní protihry na druhé straně šachovnice. Soupeři se dohodli na dělbě bodu v přibližné rovnováze sil. Následně jsem půlil i já. Hostující Milan Hájek mě na 6. šachovnici prozkoušel z pozičního umění a musím poctivě přiznat, že i přes postupné výměny materiálu měl po celou dobu prostorovou převahu a pozice se mu hrála líp. Podařilo se mi ovšem udržet na uzdě jeho útočné choutky. Důležitý moment nastal, když jsem mu sebral výborně stojícího koníka na d4. Následný pěšcový průlom na f5 sice předznamenával triviální matovou hrozbu, ta šla ovšem dobře krýt a navíc se na otevřeném sloupci schylovalo k výměně obou párů věží. Co do ela silnější Milan mi pak sám nabízel nerozhodný výsledek s úsměvem: „No jo, když ty jsi prostě takový pes obranář.“ V tomto okamžiku jsme stále prohrávali jen o bod.

Jenže ostatní partie se pro nás nevyvíjely příliš dobře. Na 8. desce se strhla divoká šarvátka mezi domácím Markem Pospíšilem a hostujícím Davidem Skřivánkem. David byl v taktikou nasáklé pozici úspěšnější a dal dámu za dvě věže, přičemž mu zůstala figura navíc. Když se zdálo, že je po všem, přehlédl mezišach dámou, následný manévr pěšce a téměř to vypadalo, že se karta obrátí. David však zachoval klidnou hlavu a složitou pozici vyřešil až do výhry. A za ztracenou věc mezitím bojoval i náš Mirek Šuba, který na 5. prkně neustál bílými nátlak velezkušeného Karla Volka. Ten postupně obsadil volný sloupec a sebral dva pěšce navíc. Partii vyhrál za dominance prostorové i materiální.


Zkušený Karel Volek (vpravo) sehrál partii s velkou sebejistotou.

Premiéru si odbyla naše nová posila Luboš Líbal na 3. šachovnici. K závodnímu šachu se vrátil po mnohaleté přestávce a před zápasem byl viditelně nervózní. S talentovanou a výkonnostně se stále lepšící Julií Jeřábkovou vyšel hůře ze složitého manévrovacího boje. Soupeřka mu postupně sebrala několik pěšců a Luboš celkem zbytečně dlouho hrál koncovku, ve které nebyla ani nejmenší šance na záchranu. Nevadí, sezóna je před námi a věřím, že Luboš, až se zbaví počátečního ostychu, se postupně rozehraje. Konečný výsledek pak pečetila po velmi pomalém a manévrovacím boji spravedlivá remíza na 1. šachovnici mezi domácím Milanem Zapletal a mohelnickým Olegem Urbáškem.

Zápas byl korektní a soupeř nás prostě přejel, za což zaslouží gratulaci. A my musíme zapomenout na nepodařený výsledek a vrhnout se optimisticky do dalších kol!


starší zprávanovější zpráva

15. října 2018 18:12Morboj
Musím ocenit kvalitní rozlišení fotografií. Z obou se dá krásně studovat postavení na šachovnici :-)) Příště možná ani nebude nutný dlouhý slovní popis partií a rovnou se dá přejít ke klíčové pozici. Autorovi děkuji za hezký článek a ještě lepší fotky. Snad příště vyhrajete !

15. října 2018 21:38Laďa Spurný
Morboj: Dekuji za uznani, ale je to focene jen starsim mobilem. Vzdycky tvrdim, ze fotografie clanek idealne doplni. Treba se postupne s popisy zapasu pridaji i ostatni.

16. října 2018 12:10Jiří Fiala
Jan Kolář je mladý talentovaný hráč,vůbec se nedivím,že vyhrál!Čím bude starší,tím bude lepší!Julie Jeřábková jezdí po turnajích,takže i její vítězství v tomto případě se dalo čekat!

16. října 2018 12:26Jiří Fiala
Karel Volek se rozehrál na turnaji v Grygově,takže byl v dobré formě!Když se nezadařilo Šternberku B,třeba se zadaří Šternberku A!

16. října 2018 20:54Morboj
@Laďa Spurný: Starší mobil nevadí, při zvětšení je pozice perfektně vidět. A souhlasím, fotka je lepší než diagram, je vidět pozice i atmosféra při zápase.

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018