INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Fialový koutek
Brácha(24.8. 17:42)
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Jura(24.8. 11:47)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

10. září 2018 9:47Ladislav Spurný
V Moravském Berouně se radoval mistr Cagašík
Rapid turnaj v Moravském Berouně vykročil do své třetí desítky pořadatelských ročníku, když členové místního šachového klubu v sobotu 8. září uspořádali jeho dvacáté první pokračování.

To se poněkud překvapivě odehrálo v mírně komornějším duchu, když na startu se prezentovalo „pouze“ 38 šachistů. Těžko říct, co toho bylo příčinou. Termín kolidoval v nejbližším okolí pouze s vícedenním turnajem ve Valašské Bystřici a z šachového hlediska byl vždy Beroun na mapě oblíbenosti zapsán velmi dobře, když v předchozích ročnících míval pravidelně i velmistrovské zastoupení. Ani na finanční vklad si nikdo stěžovat nemusel, byla to symbolická padesátikoruna, protože turnaj byl částečně dotován z projektu podpory sportu v Olomouckém kraji i z města Berouna. No, nechme se příští rok překvapit, zda šlo o ojedinělou souhru okolností.


Turnaj proběhl korektně a bez komplikací.

Na startu se přesto sešla kvalitní konkurence, která navíc elově byla rozložena poměrně rovnoměrně, takže na své úrovni si postupně v devítikolovém švýcarském systému s tempem 15 minut na partii mohl zahrát opravdu každý. Turnaj s přehledem odřídila extraligová rozhodčí Alena Navrátilová, pod jejíž taktovkou soutěž probíhala svižně a její ukončení se zdařilo dokonce s předstihem, když počáteční zdržení bylo jen minimální. Konflikty se nekonaly žádné a rozhodčí stihla ještě na místě samotném na web zavěsit výsledky turnaje, který bude započítán na národní listinu rapid koeficientů.

Do role jasného favorita se pasovala trojice mistrovského zastoupení, a to konkrétně dva mezinárodní mistři Michenka (2231) a Vesselovsky (2312), které doplnil fide mistr Cagašík (2259). Ti také nenechali nikoho na pochybách, kdo že je tu šachovým pánem a rozdělili si vavříny. Jednoduché to však rozhodně neměli.


Souboj IM Vesselovskeho (vpravo) s FM Cagašíkem na první šachovnici.

Hned v prvním kole se totiž ukázalo, že v patnáctiminutovce se může stát cokoliv, když řada výše nasazených hráčů nepotvrdila roli favorita. To se sice výše uvedené trojici nestalo (Michenka a Cagašík dokonce prošli turnajem bez porážky), avšak i oni začali od kola čtvrtého postupně tu a tam ztrácet remízy. Šachová bohyně Caissa byla navíc tentokráte nemilosrdná a postupně hlavní favority nechala nalosovat proti sobě. Všechny tyto duely skončily remízou, a tak rozhodovalo, kdo a jak bude úspěšnější proti zbytku.

V pátém kole klopýtl IM Vesselovsky a prohrál. I když se to vzápětí snažil napravit dvěma výhrami v řadě, nestačilo to a při remízách v posledních dvou kolech se nakonec musel spokojit s třetím místem a 6,5 body. O zlato se tak poprali Michenka s Cagašíkem. Po celou dobu turnaje se střídali ve vedení a shodný bodový zisk měli před posledním kolem. Oba remizovali, ovšem za naprosto odlišných okolností. Zatímco Cagašík se dostal do úplně prohrané pozice, kterou řadu tahů držel nad vodou jen zázrakem, Michenka naopak útočil na vítězství v turnaji.


celkový pohled do hracího sálu

„V poslední partii jsem si vybudoval dobrou pozici a stál jsem podstatně lépe. Soupeř se ovšem houževnatě bránil. Nikam jsem nespěchal a snažil se najít způsob, jak výhodu uplatnit. Nic konkrétního tam ale na přímou výhru nebylo. Bohužel mě to stálo cenný čas. A i když jsem i před koncem partie měl výhodu, s dvěma minutami na hodinách jsem nechtěl riskovat dobrý turnajový výsledek a nabídl smír. Navíc Cagašíkova partie mohla dopadnout taky jinak, než dopadla. Jsem přesto maximálně spokojený, myslím, že na důchodce je to dobrý výsledek,“ usmíval se po boji Michenka. O vítězství v turnaji však přišel, protože Cagašík úplně prohraný duel zachránil a urval remízu také. Pomocné hodnocení pak o fous rozhodlo v jeho prospěch.

„Až na tu poslední partii jsem dnes hrál dobře, nikde jsem nebyl ohrožený. Snadný není samozřejmě žádný turnaj, ale mně se dnes dařilo, cítil jsem při šachu velkou sebejistotu. Zvažoval jsem původně účast na turnaji ve Valašské Bystřici, ale nakonec jsem se rozhodl, že si raději místo toho zahraji pár rapidů a tady se to rozhodnutí i vyplatilo. Za klíčový okamžik považuji pro sebe sedmé kolo, kde jsem dal remízu Jozefu Valenčíkovi (1899). Pro mnohé to bylo poněkud překvapivé, ale on tu hrál ve výborné formě a já cítil, že je nebezpečný. Blížil se konec klání, obezřetnost byla zcela na místě. Měl jsem v poslední době pár starostí ve svém soukromém životě, a tak mi výkonnost trochu stagnuje, ale věřím, že jak se vše urovná, mám šanci i ještě na daleko lepší formu,“ podělil se o bezprostřední pocity Cagašík.


Zleva stojí bronzový IM Vesselovsky, vítěz turnaje FM Cagašík a stříbrný IM Michenka.

V případě Valenčíka měl pravdu, tento šachista opravdu odehrál turnaj nad očekávání dobře a skončil na čtvrtém místě, když jeho elo performance se blížilo 2100, tedy vysoko nad jeho současný koeficient.

závěrečné pořadí v xlsx

celkové výsledky na chess-results

fotogalerie z akce

Pořadatelé se i letos organizačního zajištění zhostili na jedničku. Absentovaly sice oblíbené domácí klobásky od soukromého řezníka, ale nahradily je jiné, po kterých se rovněž jen zaprášilo. V rámci pitného režimu bylo k dispozici pivo i nealko a hrací sál byl dobře připravený a prostorný. Počasí vyšlo ideálně. Nikomu nemuselo být případně líto slunečného dne, protože v průběhu turnaje se dostavily dva po sobě skoro bezprostředně jdoucí pořádné lijáky.

Sponzorující společnost Granitol i letos turnaj podpořila a všichni hráči si tak odvezli vítanou drobnost - tašky se sadami igelitových sáčků, které se v domácnosti hodí vždy.

Závěrem se sluší poděkovat organizátorům. Kdo si nikdy nezkusil pořádat šachový turnaj, nezažil kolik práce a starostí s tím je. Klobouk dolů před každým, kdo se k něčemu podobnému nejen uvolí, ale ještě to po dlouhá léta udržuje!


starší zprávanovější zpráva

11. září 2018 11:02Jiří Fiala
Turnaj jistě výbory,ale účast hráčů malá!Pořadatelům chybí věcné ceny! Přidělování mikrotenových sáčků je chválihodné!Před lety jsem mluvil se šachistou z Moravského Berouna a ten mi sdělil,že v minulosti na tomto turnaji věcné ceny byly! Tak proč nejsou dnes?Pokud přijedou kapacity,tak průměrný hráč nemá o co hrát,neboť do 8. místa se nedostane! I v Brně si dali říct a Neklan Vyskočil,po konzultaci se mnou zvýšil počet cen!Pokud si šachista veze z turnaje nějakou cenu,je spokojenější!Jeden šachista si ceny skovává na pamjať!A pak ví tu cenu jsem vyhrál,tam a tam!

11. září 2018 11:04Jiří Fiala
Oprava: má být turnaj výborný!

11. září 2018 11:52Jiří Fiala
Největší dojem co se týká věcných cen na mě udělal Velikonoční turnaj v Trnávce- 100 hráčů a nejméně 100 věcných cen a k tomu ještě zdarma pohoštění- koláče a kysaný nápoj! Pak turnaj v Bludově asi 30 dárkových košů a jiné věcné ceny! Samozřejmě jiné turnaje mají také hodně věcných cen,jako Mohelnice,Stavenice,Libina,Prostějov,Náměšť a jiné! Recept na věčné ceny je jednoduchý: Aktivita pořadatelů a jejich známosti!

11. září 2018 12:04Jiří Fiala
Ten chytrý mobil zase blbne! Nemá být věčné ceny,ale věcné ceny!

11. září 2018 12:23Jiří Fiala
Jakmile si vybudujete klientelu na věcné ceny,tak pak už se sháněním cen nemáte starosti a každý rok již jdete najisto! Někdy nějaký sponzor" vybouchne",ale to jsou výjimky! Letos mi vybouchl jeden sponzor s oddůvodněním,že vloni měli málo švestek,tak oni nemohou butýlku slivovice dát! Vůbec to nevadilo,dali jiní a slivovice byla nahrazena whiskou! Pokud se turnaj koná na vesnici či malém městě,tak vlastenci turnaji přejí!!

11. září 2018 13:30Laďa Spurný
Pane Fialo, ten Váš mobil bude nejspíš freudovského ražení, reaguje na vaše podvědomí:-) Protože "věčné ceny" jsou přesně tím, co byste nejspíš potřeboval:-) Tedy s trochou nadsázky... Nechci to tady příliš rozebírat, toto téma se tu přetřásalo už několikrát. Ale nemyslím, že by berounský turnaj měl výrazný handicap, pokud nemá pro každého reklamní hrnek, levný šampon či propisku. Ano, cenový fond může ovlivňovat účast hráčů z řad držitelů titulů IM a GM, kteří občas už koukají i na výdělek. Vy sám nutkavou potřebu dostat cenu máte a nemám vám to nikterak za zlé, každý má motivaci a své drobné radosti prostě jinde. Ale věřte a nechte si už konečně vysvětlit, že drtivá většina hráčů pro výše uvedenou drobnost cíleně dopředu nejede. A pokud ji nedostanou, nijak zvlášť toho neželí. Kluci si přijedou zahrát, pobavit se šachem, užít si turnajové atmosféry a v případě rapidu, kde až tak o moc nejde, i jisté šachové herní volnosti oproti vážným partiím. Chtějí se potkat s kamarády, zasmát se u piva, potlachat si a strávit příjemnou sobotu. Není toho i tak dost?! Věřte, že drtivé většině hráčů toto zcela stačí a jsou spokojení. Pokud dostanou na cestu domů igelitku s mikrotenovými sáčky, tak prosím, je to fajn a holky doma je pochválí:-) Nic víc a nic méně. Díky dotaci z veřejného rozpočtu jsme měli letos ve Šternberku cen opravdu hodně, dostalo se na každého. No a co, máme zdroje a tak to zařídíme. A já si přesto myslím, že i kdybychom tyto zdroje neměli a cen bylo podstatně méně, přesto k nám hráči zavítají. Vybírejte si ze zkušenosti turnaje, kde ceny jsou, máte přece tu možnost. Ale jestliže někoho opakovaně ponoukáte k něčemu, co zjevně nemůže a nebo třeba jen nechce zařídit už řadu let, je to prostě fakt a není třeba do něj vrtat znovu a znovu. Jel jsem do Berouna z výše uvedených důvodů. Jel jsem tam i na výbornou a tradiční domácí klobásku. Letos nebyla, byla jiná. No a co? Zahrál jsem si, potkal se s kluky, pobavil se. Myslím, že podobně k tomu přistoupila většina z těch, co dorazili. Všiml jste si, že ve většině svých článků se vždy na konci snažím poděkovat těm, co turnaje pořádají. To už přece samo o sobě není málo! Vy sám ze své zkušenosti víte, kolik to stojí práce a organizačního úsilí. To, že má v rámci toho někdo koncept, kde chybí na stole v rámci "cen" pár tretek, je fakt a já opravdu nebudu zkoumat, zda je to proto, že nemá ty možnosti, nenajde sponzory a nebo dokonce už jen nemá třeba jen energii a nebo chuť lítat ještě kolem tohoto, když už ostatním i tak zajišťuje zábavu na sobotu. Rozumíte?

11. září 2018 16:24Jiří Fiala
Pane Spurný!Jaký by mohl být důvod,že v Berouně letos byla patrně nejmenší účast ze všech ročníků ?

11. září 2018 17:05Jiří Fiala
Pane Spurný! Na turnajích nejsou tretky! Vzpomínám si jak před lety na turnaji v Trnávce jeden prostějovský šachista vzal holení od Diu Jevíčko a bylo ho tam tak na 2 roky! Nebo v Trnávce jsou pytle s obilím,to nejsou tretky!Ani batoh,nebo velkou tašku nepovažuji za tretku!Sám jste připustil,že IM a GM koukají na výdělek! My průměrní hráči nejsme jiní! My na finanční ceny nemáme šachové kvality,ale máme kvality na ceny věcné,tak koukáme na věcné ceny! Hovořím za sebe,ale říkám My! Povšiměte si jak budete na turnaji pane Spurný,pokud tam budou vystaveny věcné ceny,tak hráči chodí a okukují,co by se jim hodilo! Já tvrdím,že hráče věcné ceny zajímají!A jestli pořadatelé nemají zájem věcné ceny pořídit,tak účast na turnaji může být slabší!

12. září 2018 7:44morboj
Já nebudu říkat MY, mluvím jen za sebe. Na berounský turnaj jezdím rád a letos jsem tam nebyl jen proto, že jsem musel být v práci. Jinak, ceny pro všechny hráče vypadají fajn, ale stal se z toho spíše NEŠVAR. Pamatuji doby, kdy z výtěžku turnaje organizátoři získávali peníze pro svou činnost a byla to ZASLOUŽENÁ ODMĚNA za jejich práci. Teď se spíše předhánějí v tom, kdo více "narve" sál a jde už spíše jen o prestiž. A mám pocit, že mnohé oddíly nepořádají turnaje právě z toho důvodu, že nemají čas, peníze ani chuť přeplácet hráče, aby se jejich turnaje zúčastnili. Rozhodně je to důvod pro AŠK. Což je škoda. Pro mě jako hráče je jistě milé, že si i za svůj špatný výkon převezmu nějakou tu cenu, ale proto šachy nehraju. Já šachy miluji a budu je hrát bez problémů i "zadarmo" :-)) A pokud Moravský Beroun nebo i jiné turnaje skončí jen kvůli nedostatku lukrativních cen, bude mě to mrzet mnohem víc, než že někde nevyhraju batoh nebo svítícího reklamního medvídka.

12. září 2018 8:45Laďa Spurný
Pane Fialo, už jsem nechtěl, ale ji mi hloupé vůbec nereagovat, ovšem činím tak naposledy, myslím že ta debata zase až tolik nemá smysl. Takže už jen stručně. když jsem použil slovo tretky, učinil jsem tak záměrně s důrazem na vyjádření jisté maličkosti. Neberte mě tak za slovo. Řeknu to jinak, i já když přijedu na turnaj a bude tam spousta věcných cen, omrknu je. Pokud pak s mým obvyklým 50% výsledkem vezmu a dovezu domů krabičku džusu a oplatky, děcka se doma zasmějí a neodmítnou to:-) Ale ta otázka přece nezní, zda mi to udělá drobnou radost. Zní tak, jestli na ten turnaj přijedu, pakliže když budu dopředu vědět, že džus a oplatky nebudou. Ano, já přijedu, protože prioritně tam nejedu kvůli ceně ale z důvodů, které jsem popsal výše. Společně se mnou pak přijede i spousta dalších hráčů, kteří na tom budou podobně. Takže ano, ceny jsou fajn, ale nejsou nezbytné a určitě - dle mého názoru - nejsou tím, proč by drtivá většina lidi neměla případně dorazit. Morboj na to kouknul ještě i z jiného úhlu pohledu a dávám mu rovněž zcela zapravdu.

12. září 2018 9:18Jiří Fiala
Morboji! Proč AŠK spí a neudělá nějaký turnaj? To že s Ladislavem Spurným - kvalitním redaktorem, (Musím ho pochválit,jeho články v Gambitu jsou zajímavé a kvalitní!)máte rádi šachy a na turnaj jedete si hlavně zahrát to je krásné a určitě drtivá většina šachistů si jede na turnaj zahrát! Někteří GM si vybírají turnaje dle toho,jaký je tam finanční zisk,pokud je 1.cena 500 Kč tak nezájem!Já nejsem GM,proto nemohu pomýšlet na finanční cenu,ale mohu pomýšlet na cenu věcnou!Samozřejmě si na turnaj jedu taky zahrát i pomýšlím na zlepšení Ela,Pokud,ale zjistím,že na turnaji jsou jen finanční ceny pro vyvolené,tak na turnaj nejedu!Pokud jedu,tak je to výjimka umocněna touhou si zahrát!Jinak preferuji turnaje ,které jsou nabitý věcnými cena mi! Někdy nejedu ani na takový turnaj pokud jsem stižen velkým spánkovým handicapem,coby starobní důchodce a noční hypertonik!Noční hypertense je vážné onemocnění a dotyčný neví,kdy vyhodí kopyta!Léčba noční hypertense je obtížná a použil bych nadsázky z filmu"Básníci" kdy lékař sděloval studentům medicíny následující: Medicína zná na tuto nemoc 2 léky! Bohužel,ani jeden z nich nepomáhá!

12. září 2018 14:192stein
AŠK už neexistuje, že pořád figuruje na stránkách ssok bude chyba toho, kdo je spravuje, šachový svaz má název správný.

12. září 2018 20:44Jiří Fiala
To je novina,že AŠK už neexistuje! Nikdo se nepochlubil! Poznáme to až na losovací schůzi,až budou zveřejněny sestavy mužstev!

13. září 2018 11:04Morboj
Není to nic zvláštního, jen úřední záležitost. Teď figurujeme pod jménem Šachový klub Olomouc, z.s.

13. září 2018 12:50Jan
Připadá mě divné, že AŠK - Armádní šachový klub je nyní bez názvu. Śachových klubů v Olomouci jsou přehršle, každý měl svůj název. Například: Lokomotiva Olomouc - šachový klub, Sigma MŽ - šachový klub, TOS Olomouc - šachový klub, ONV Olomouc - šachový klub mimo Olomouc, Prim Śternberk - šachový klub. UDA Praha - šachový klub, Máhrla Praha - šachový klub atd. Pod názvem šachový klub lze si představit např. seniorský klub kdekoliv v Olomouci, Prostějově, Praze, Brně. Pánové z bývalého AŠK bohužel nedomysleli uvedenou skutečnost - ten název oddílu tam bohužel chybí. Věřím, že pánové Přenosil, Viktor Houžva, Ochman a další se nad tímto stavem zamyslí, bude to jen pro orospěch a dobro věci. Bývalý AŚK v sedmdesátých letech dvacátého století zakládal pan Josef Ćurda a další. S tímto postupem by určitě nesouhlasil.

13. září 2018 17:50Jiří Fiala
Kdo myslí,něco vymyslí,víc hlav,víc rozumu! Nyní jsou již myslitelé v časové tísni,neboť již brzy se losuje a AŠK tedy bude ŠK OL!

13. září 2018 18:51alf
a proto dva poslední přispivatelé - použijte hlavu

13. září 2018 19:30Jiří Fiala
Myslet musí AŠK! Zatím je to pro mě AŠK než si zvyknu na nový název! Ale nevylučují pomoc při hledání nového názvu! Ale napřed musím jít sebrat prádlo,je už večer!

13. září 2018 19:41Jiří Fiala
Tak prádlo už jsem sebral a při té příležitosti jsem vymyslel pro AŠK 2 názvy! 1. ŠK Morava Olomouc( ne podle území,ale podle řeky Moravy!),ŠK Hanáci Olomouc! Název ŠK Hanáci Olomouc se mi zdá velmi kvalitní může značit úderný šachový odd.z Hané!

13. září 2018 20:14Inconnu
To je zase podnětná debata...

13. září 2018 20:29x
Za jaký úderný oddíl hrajete pane Fialo :-)

13. září 2018 20:56Morboj
Jirko, myslím že Tvého slovesného talentu je pro nás škoda, ale Prostějov by to oživilo. Třeba byste se mohli jmenovat, místo nudného Sportovního klubu, Hanáci-statní prostějovští jonáci. To by mělo šmrnc!!

13. září 2018 21:16alf
Zamotal bych do toho kefír nebo hypertenzi

13. září 2018 22:48Jiří Fiala
Srandičky,srandičky,ale pořádný název pro AŠK vymyslet nedovedete!Zamyslete se nad svoji inteligencí!

13. září 2018 22:52Jiří Fiala
Zesměšňovat dovede kde kdo! Ale vytvořit něco pořádného už málokdo!Pokud nedokážete pro AŠK vytvořit přijatelný název,Vaše inteligence je velmi chabá!

13. září 2018 23:00Jiří Fiala
Můj název pro AŠK - ŠK Hanáci Olomouc se mi zdá velmi dobrý! Otázka zní :Je schopen navrhnout někdo lepší název pro AŠK? AŠK pokud nechce zůstat u ŠK Olomouc by kvalitní název jistě uvítalo! Takže tvořit a ne bořit!

14. září 2018 7:49alf
jestli to nebude tím, že "šachový klub olomouc" je naprosto korektní

14. září 2018 10:27Jiří Fiala
Pokud AŠK se název Šachový klub Olomouc líbí,nic proti tomu! Je to jen jejich věc!Jen jsem reagoval na článek Jana,asi člena AŠK,kterému se tento název nelíbí a podrobil ho kritice!

14. září 2018 14:112stein
jediná změna, která nastala je, že jsme přestali být armádní :) a abychom vyhověli zákonným normám, tak jsme z.s., pokud je někdo tak mimo, že je to pro něj nepochopitelné, jeho volba :)

14. září 2018 16:37Jan
Malinká poznámka - šachových klubů je v Olomouci je sedmnáct. Není jasné jakého šachového klubu se to týká. Bohužel, ten název tam chybí. Není mě jasné, proč se měnil název, když v současném oddíle je plno státních zaměstnanců - důchodců. Zakladatel oddílu pan Josef Ćurda by se podivil, jaké má zde v oddíle pokračovatele......

14. září 2018 16:552stein
Plno státních zaměstnanců-důchodců? V oddíle jsou celkem 3 důchodci z toho jeden bývalý "voják-profesionál" . Pan Čurda by se mohl podivovat, jak by chtěl, v PDA jsme nemohli hrávat soutěže družstev a platit PDA plný nájem za to, že tam budeme moci v úterý, pokud zrovna nepronajmou celý dům někomu, trénovat... trochu drahá sranda. Pokud má někdo velké problémy s názvem klubu, doporučuji se obrátit na Krajský soud v Ostravě pobočka v Olomouci a napadnout v rejstříku spolků daný název. Já jsem vázán rozhodnutím členů a ne názorem kibiců na webu, takže pokud KS nebo členská schůze nerozhodnou jinak, bude používán tento název(btw chtěl jsem osobně jiný, ačkoli také bez spojitosti s armádou, které jsme po těch desítkách let v posádkovém domě na rozloučenou zaplatili dosti krvavě).

14. září 2018 19:13Jiří Fiala
Osobně se přikláním k Janovi,že název klubu AŠK by měl být pestřejší! Pokud AŠK by mělo sponzora,tak název by byl vyřešen! Klub by se jmenoval ŠK Kraus Olomouc,tak jak to mají jiné sponzorované kluby!Na schůzi AŠK tento obyčejný název musel někdo navrhnout! Pokud by byl na schůzi Jan,určitě by protestoval a rozvinula by se živá debata! Tak nad tímto názvem se asi nikdo nezamýšlel,nikomu nevadil,tak to odklikli!

14. září 2018 19:19Jiří Fiala
Je škoda,že 2Stein,svůj návrh klubu neprosadil! Jistě by byl lepší než nic neříkající ŠK Olomouc! To jedno slovo tam chybí!

14. září 2018 19:49alf
sice nevíme, jaký návrh chtěl, ale je škoda, že ho neprosadil.

14. září 2018 20:30Jiří Fiala
I alf má zájem o změnu! Bylo by třeba svolat mimořádnou schůzi AŠK s hlavním bodem programu: změna názvu odd.AŠK!

14. září 2018 21:00Jan
To by chtělo zapojit do vedení oddílu pana A. Neorala - posledního pamětníka začátků AŠK v Armádním domě - zajisté i přes své zdravotní problémy by rád pomohl, ing. Kubicu a Michala Peřinu. Věřím, že by jmenovaní pánové si s problémem poradili. Sám pan Neoral má k " armádáku" vřelý vztah. Již v roce 1977 a 1978 se zde účastnil účastnil úspěšně vánočních turnajů Lokomotivy Olomouc za velkého přispění Armádního domu. Armáda byla k šachistům vždy nakloněna!

14. září 2018 21:032stein
Ehm, jak jste přišli na to, že Jan je členem našeho klubu? Pokud mě má stařecká paměť neklame, máme pouze jednoho Honzu, který do toho má co kecat a ten hlasoval pro. Btw, díval jsem se na stránky šachového svazu a nějak jsem se nemohl dopočítat 17 šachových klubů v Olomouci, ani deseti, ani sedmi... :)

14. září 2018 21:05alf
alfovi je to šumák, jak se bude družstvo jmenovat, ten příspěvek byl narážkou na to, že sice nevíme co, ale určitě to je lepší než máme. A pan Jan má nějaký názor na jméno klubu ?

14. září 2018 21:212stein
Jinak taková technická do budoucna, plán je, že název spolku zůstane stejný, ale názvy družstev budou jiné, tento rok je pro nás "mrtvá" sezóna" kdy prostě jen hrajeme a jsme rádi, že jsme vyhověli legislativě, máme kde hrát, s čím hrát atd atd. Od příští sezóny plánujeme zabojovat o návrat do druhé ligy a názvy družstev budou obsahovat jméno sponzora, po kterém teď nemá smysl chtít peníze, když jsme letos "bez ambic".

14. září 2018 22:09vic
Po skončení Armádního šachovém klubu by se možná hodilo ŠK Modré knížky Olomouc. :-D A teď vážně - to, co píše 2stein v posledním příspěvku je podle mě výbornou variantou. V každé soutěži bude do kmenového názvu ŠK Olomouc vsunut další doplňující název. Bývá to poměrně časté u klubů, který má více (hodně) družstev - nemusíme chodit daleko, protože např. Grygov to má takto, myslím, dlouhá léta.

15. září 2018 2:52morboj
To je hezké, kolik lidí z cizích klubů nám radí, jak se máme jmenovat :-) nicméně stejně si myslím, že rozhodnout o názvu vlastního klubu by měli jen a pouze stávající hráči. Já si za naším současným jménem stojím - je jasné, jednoduché a plně nás charakterizuje (jsme šachisté a hrdí Olomoučáci). Sponzora žádného nemáme , tak ani není koho uvádět. Armáda o nás nejeví žádný zájem, a kdo ví, třeba by se jí dotklo, že ji reprezentujeme proti její vůli. V každém případě by to bylo vůči Armádě ČR minimálně nezdvořilé. A co se týče "nesponzorských" názvů, mě osobně je silně proti srsti používat vyumělkované názvy typu "Diagonála", "Caissa", "En passant" - nijak nás necharakterizují a jsou silně proti našemu přímočarému a jasnému způsobu jednání. Jenom ne žádné kudrlinky ! Jinak, mimo soutěž, rád bych se pana Jana zeptal na těch 17 olomouckých klubů. Já znám jenom 2, slovy DVA, aktivní olomoucké kluby - nás a Sigmii. (Agenturu 64 považuji za grygovský klub). Ty ostatní pracují bohužel v utajení a to je mi líto. Rád bych své kolegy šachisty někdy poznal.

15. září 2018 7:182stein
Na stránkách šachového svazu najdeš ještě jeden, ale osobně jsem s nimi hrál naposled jako děcko.

15. září 2018 7:25Jiří Fiala
Morboji! Název SK Hanáci Olomouc by Vás charakterizovalo 2x! Jste hrdí Hanáci a hrdí Olomoučáci! Rozhodně ne vyumělkované názvy jako Diagonála a En passant!Názvů Caissa je už také dost!Vypadá to že zůstanete u ŠK Olomouc!Vymyslet kvalitní název není tak jednoduché! Je škoda,že armáda šachům nepřeje! Je to velký úpadek!Vždyť klub UDA Praha s generálem Hradilem to byl vojenský vyhlášený klub!A v tomto klubu vyrůstali mnozí reprezentanti!

15. září 2018 7:30Jiří Fiala
Tenkrát armáda šachům přála! Jak zpívá Marta Kubišová: Časy se měéní!

15. září 2018 8:00Jiří Fiala
Název ŠK Hanáci Olomouc se mi osobně zdá být velmi kvalitní,určitě lepší než jen ŠK Olomouc! ŠK Hanáci Olomouc- klub určený v budoucnu k úspěchu,pro slovo Hanáci!Jinak by to byl patrně jediný klub v republice s tímto názvem!Myslím,že jsem vymyslel kvalitní název pro bývalý AŠK Olomouc!!

15. září 2018 8:04Jiří Fiala
Pokud by se psalo v tisku o šachovém klubu ŠK Hanáci Olomouc,myslím,že by to vzbudilo pozornost i u nešachistů!Tento název má šmrnc,na rozdílrozdíl od mdlého,ikdyž korektního ŠK Olomouc!

15. září 2018 8:30....
Myslím, že pan Jan je pamětník a už se mu to trochu plete, protože počítá asi všechny olomoucké oddíly co kdy v Olomouci hrály a přišel na číslo 17. Nebo se pletu?

15. září 2018 8:49Jiří Fiala
Rovněž dotace z Kraje,nebo magistrátu města Olomouce by mohly být příznivé! Primátor města Olomouce by mohl dojít k závěru,proč pro Hanáky neudělat něco pozitivního!Článek v tisku : Na pozvání Šachového klubu Hanáci Olomouc přijel do Olomouce bývalý šachový mistr světa Garry Kasparov,který pobesedoval s členy klubu a potom následovala simultánka pro členy klubu i ostatní šachisty! Garriho Kasparova přijal primátor města Olomouce! Simultánka se uskutečnila v zasedacím sálu magistrátu! Simultánky se zúčastnilo 30 šachistů,bývalý mistr světa vyhrál 25 partií z toho 3 remizoval a 2 partie prohrál! Nad Garrym Kasparovem zvítězili Hanáci Tomáš Zbořil a Jiří Přenosil! Šachový klub Hanáci Prostějov hraje nyní 2. Ligu a umísťuje se na předních místech tabulky! Redaktor Olomouckého denníku!

15. září 2018 9:21Jiří Fiala
Návštěva Garryho Kasparova v Olomouci a jeho simultánka se nestala,ale může to být budoucnost!Rovněž může být budoucnost přejmenování klubu AŠK Olomouc na ŠK Hanáci Olomouc!Rovněž v budoucnu může být pravidelná účast ŠK Hanáci Olomouc ve 2. Lize!

15. září 2018 9:26Jiří Fiala
Oprava: v článku od redaktora Olomouckého denníku má být Hanáci Olomouc a ne Hanáci Prostějov! Mám ten Prostějov již nějak zafixovaný!

15. září 2018 10:28Jiří Fiala
Doporučuji,aby se AŠK nad mým návrhem vážně zamýšleli,případně si tento název ŠK Hanáci Olomouc zajistilo pro sebe,aby tento název,nevyfoukl nějaký odd.z Olomouce úrovně okresu! Pak by bylo všechno zdegradováno a tito okresní Hanáci by ničeho nedosáhli( pokud by se jich neujal takový organizátor jako Jaroslav Fuksík a nevytáhl je z okresu do Extraligy jako Grygov)!AŠK má určitou šachovou sílu,takže nový název by nebyl zdegradován,protože AŠK to ještě může někam dotáhnout!

15. září 2018 10:57Jiří Fiala
ŠK Hanáci Olomouc! Předseda klubu- Jiří Přenosil Zástupce předsedy - Tomáš Ochman Nejlepší hráč- GM Pavel Šimáček,který,ikdyž v tomto klubu jen hostuje,jako pravý Hanák a Olomoučák v tomto klubu nemůže chybět!Je potěšitelné že do tohoto klubu požádala o vstup Hanačka Petra Sochorová!(Budoucnost!)

15. září 2018 11:45Pavel Šimáček
Já hostuji v družstvu Sokol Hanáci Skalička. A slibuji, že už brzy vznikne Fialový koutek, kde se budou podobně důležité věci řešit a nebudou pod článkem o turnaji O Hanácký pohár města Moravský (a skoro Hanácký) Beroun.

15. září 2018 15:59Jiří Fiala
To jsem ani netušil,že Skalička má v názvu slovo Hanáci! Fialový koutek bude vhodný,neboť je zde nutno projednávat různé věci co zrovna nepasují pod úvodní článek!Je třeba,aby vstup do koutku byl jednoduchý ,jako tady,když je možno se na článek napíchnout! V koutku by se mohly projednat i nešachové věci! Do koutku by měla zákaz politika a vulgarita!

15. září 2018 17:20KGB
ŠK celou noc jsem byl na pokeru a ještě jsem nachlazenej Olomouc,z. s.

15. září 2018 17:37.....
Pane Fialo vy plácáte paté přes devaté. To snad ani není možné co vy dokážete napsat.

15. září 2018 17:41Fojtík Vlastislav
Dobrý den, myslím si, že je v podstatě jedno jaký si klub dá název. Hlavně aby se dařilo a měl toho správného bojového ducha.

15. září 2018 18:27Jiří Fiala
Pane 5 hvězdiček! Vaše inteligence se rovná 3 dny starého psa,proto žádné souvislosti nedokážete pochopit,zejm.co je pro odd.dobré!

15. září 2018 18:41Jiří Fiala
Ve Skaličce si dali název SK Hanáci Skalička! Proč si tento název dali? Odpověď pro ty natvrdlé( 5 hvězdiček a spol.)Protože se jim tento název líbil!

15. září 2018 18:52Jiří Fiala
Přesně tedy- Sokol Hanáci Skalička jak uvádí GM Šimáček!

15. září 2018 19:08Jan
Z původních zakladatelů AŠK Olomouc jsou členy nebo mají blízký vztah k nynějšímu oddílu je pan Neoral, pan Gerych, ing.Kubica, ing. Kočí. Jmenovaní pánové by se měli jako pamětníci sejít vymyslet vhodný název pro oddíl a předložit ho ke schválení nynějšímu vedení oddílu - t.j pan Přenosil, p. Ochman, p. Michal Peřina a ti předloží návrh ke schválení členské základně.

15. září 2018 19:22Jiří Fiala
Naprosto souhlasím z 2 Steinem s tímto postupem! Název ŠK Olomouc by potřeboval oživit,aby byl pestřejší a výrazný!Byl bych rád,kdyby někdo z AŠK uvědomil tyto pány zakladatele o mém návrhu,tedy pro pův odd.AŠK Olomouc navrhují název ŠK Hanáci Olomouc! Možná zakladatelé tento návrh přijmou,jako výborný,nebo vymyslí jiný! Rozhodně změnu by to chtělo!

15. září 2018 19:39Kupolicek
Souhlasím s KGB..

15. září 2018 20:512stein
Když pominu, jak Jan opakovaně przní jméno člena klubu, tak má výrazné nedostatky ohledně znalosti členů klubu a složení vedení. Ale každopádně nic nebrání ani jemu ani dalším planě tlachat. Plus samozřejmě neutuchající popularita u rurské výzvědné služby a kupolujícího psíčka člověka těší, negativní popularita lepší než žádná, jak říkají PR, díky díky, díky. More hates more nice days:)

16. září 2018 0:59morboj
Hmmm, bavím se, jak jsou v kursu Hanáci :-DDD Hanáci jsou ve všech oddílech olomoucké, prostějovské, přerovské, vyškovské, kroměřížské a hranické oblasti. Snad jsem na nikoho nezapomněl. Kór ale my z Olomouce jsme ti nejryzejší Hanáci. Asi se dáme na folkloristiku a budeme nastupovat krojích, abychom se odlišili od ostatních a ten název měl aspoň trochu opodstatnění. Je to ovšem kolosální nesmysl :-(( Jinak, komu se nelíbí ŠK Olomouc, nechť si založí v Olomouci vlastní šachový klub a nazve jej dle libosti. Udělá tím totiž moc užitečnou věc. Vážení, možná si to neuvědomujete, ale v současnosti je Olomouc pouhá šachová vesnice. Fungují zde, klidně mě opravte jestli se mýlím, pouhé 3 šachové kluby. SK Olomouc Sigma MŽ je oddíl o 8 lidech, který se neúčastní žádných soutěží, Sigmia Olomouc - klub se slavnou, extraligovou tradicí, který dnes ovšem zaujímá 2 poslední místa v Oblastním přeboru a poslední místo v Okresním přeboru. Pouze my držíme trochu úroveň, ale ta stejně není nijak valná, v současnosti pouhý Krajský a Oblastní přebor. Ve srovnání s ostatními městy a obcemi našeho Kraje NIC MOC. S ostatními kraji se už radši ani nesrovnávám. Vzhledem k tomu, že slavnému jménu Sigmy (Lokomotivy) Olomouc nechceme konkurovat, je název Šachový klub Olomouc, bez přívlastků, pro nás nanejvýš vhodný. Já to beru jako náš závazek se zoufalým stavem olomouckého šachu něco dělat. Zatím se o šachové dění v Olomouci starají "náplavy" z Grygova, za což jim děkuji. Jako olomoucký patriot však chci víc. V říjnu konečně oteviráme dětský kroužek v DDM a znovu se chceme pokusit o 2.ligu. To je mnohem důležitější než jalový spor o ... název klubu.

16. září 2018 9:07Jiří Fiala
Souhlasím s Morbojem,že je třeba vrátit Olomouci šachovou slávu! V Olomouci je velké množství kvalitních šachistů,kteří ovšem hrají v cizích službách,což je škoda! Pokud tito šachisté by hráli za Olomouc,tak ten by mohl hrát 1.ligu!! Morboji sdělují,že Sigmia A bude šachově rehabilitována bude ji vráceno důstojné místo v Oblasti a loňské předposlední místo v této soutěži bude navždy minulostí!Nejsilnějším klubem v Olomouci je současně AŠK překabátěná na SK Olomouc!Název ŠK Hanáci Olomouc Morboj přímo zesměšnil,( hrát v Hanáckých krojích) a tento název nedocenil,kdy já jsem význam tohoto názvu zde podrobně vysvětlil! Budou se jmenovat tedy skromným názvem SK Olomouc! Snad se i pod tímto názvem jim podaří dostat do 2.ligy! Důraz kladu na slovo SNAD! Protože tentokrát je v KP obrovská konkurence !! Dnes je losování a konečně se dozvíme sestavy mužstev a můžeme tipovat,jak dopadnou zájmová družstva!

16. září 2018 9:16Jiří Fiala
Olomouc je 100 000 město a hrát v šachu pouze KP to je skutečně bída! Kdy Olomouc v minulosti hrála mnoho let tu nejvyšší šachovou soutěž! Řešení kdy Olomouci by se vrátila šachová sláva,musel by se zde objevit silný sponzor- organizátor,který by určité Olomoucké družstvo vytáhl alespoň do 1. Ligy!

16. září 2018 9:36Jiří Fiala
Tak Sláva! Už se na chess.results objevují první sestavy mužstev!Akorát v Extralize hraje za Labortech Ostrava IM Biolek Richard!Nevím zda je to Richard mladší nebo starší!

16. září 2018 9:50Jiří Fiala
Tak za Labortech Ostrava hraje na 4.šachovnici IM Biolek Richard a na 10.šachovnici IM Biolek Richard! Protože mládí vpřed,tak na 4. šachovnici bych tipl,že bude IM Biolek Richard mladší!IM Biolka staršího si pamatuji ještě jako malého hošíka,který v sedě nedosáhl na figurky,tak musel u partie klečet! Tenkrát byl brán jako velmi šachově talentovaný hošík,což se potvrdilo,neboť to dotáhl na IM! Rovněž jeho šachová spisovatelská činnost je obdivuhodná a velice záslužná!

16. září 2018 9:57Jiří Fiala
Sestava SK Novoborský je impozantní a o vítězi v Extralize je zase patrně rozhodnuto!

16. září 2018 14:43D.Telarik
Hurá, konečně bude fórum jen pro Fialu :-)

16. září 2018 19:19Jiří Fiala
Na forum se čeká! Jiří Fiala,patrně počtem komentářů nej úspěšnější diskutér v posl.letech ŠSOK!Upozorňují,že toto forum nebude jen pro mě,ale pro širokou šachovou veřejnost!

16. září 2018 19:39Jiří Fiala
Na www.chess results je již KP! Co se to děje v ŠK Olomouc? Jak to,že 2 Stein nedostal důvěru,není v zákl.sestavě,je až na 12.místě,dle Ela 2070 měl být na 3. Místě zákl.sestavy!Rošáda PV posílila o Závůrku a Šimona Londina!Čekáme na resultsu 2 ligu E a Oblastní přebor jih! Sever už tam je i jiné 2. Ligy!Vinarský král na rozdíl od Moravského Berouna hodně našlapaný! 58 hráčů! Turnaj vyhrál legendární Vaněk! Váněk- toť legenda Rapidů!

16. září 2018 20:15Jiří Fiala
KP je letos hodně našlapaný! Budeme vidět zda i tentokrát Losiny B vyhrají KP!

16. září 2018 22:30Jiří Fiala
V 2.lize E máme ze všech mužstev nejnižší průměrné Elo!2073! Pokud bychom se udrželi ve 2. Lize,rovnalo by se to malému zázraku!

17. září 2018 9:06Jiří Fiala
SK Prostějov A má ve 2. Lize obtížnou pozici! Je nalosován na 11.místě z 12 účastníků! Pokud by tak skončil znamenalo by to sestup!Pokud se podíváme na některé turnaje,tak rozdíl 100 Elo bodů nic neznamená,pokud hraje hráč 2100 proti hráči 2200,tak hráč s nižším Elem mnohdy poráží hráče s Elem vyšším protože hráč 2100 už hraje určitou kvalitu! Zajímat mě budou u SK PVA poslední 2 šachovnice ,zda budou na 2. Ligu stačit,tedy Tichý a Matěj Hrabal,tedy pokud uhrají alespoň 50%! Bylo by to příjemné překvapení! Kdo na své šachovnici uhraje ve 2. Lize 50%,tak na své šachovnici na 2. Ligu stačí,kdo neuhraje tak na své šachovnici na 2. Ligu nestačí!

17. září 2018 9:18Jiří Fiala
Pokud hráč má být posuzován,zda na své šachovnici na soutěž stačí musí odehrát,alespoň polovinu partií! Nedá se to posuzovat z 1 partie( pokud by nastoupil jako náhradník!)Tam je to hop- trop!

17. září 2018 9:42Jiří Fiala
Jak mě nepotěšily sestavy 2.ligy E,tak mě potěšily sestavy Oblasti Jih a já tipuji,že Sigmia Olomouc A bude hrát o medailové umístění v soutěži! Základní podmínkou je a na to jsem upozorňoval kapitána,že musíme nastupovat v 8 hráčích! Nesmí se opakovat debakly minulých let aby se nastupovalo v 7 nebo dokonce 6 hráčích! Náhradníků máme mnoho,takže zákl.8 hráčů by mělo být zajištěno! 1 náhradník by měl být vždy na telefonu,pokud by se stalo,že nějaký hráč by nedorazil na stanoviště!

17. září 2018 10:01Jiří Fiala
Co se mi velice líbí na mužstvu Sigmie Olomouc A,že máme několik velice kvalitních náhradníků pro tuto soutěž! Takže i kdyby chyběli např.2 hráči základní sestavy,nic se neděje,dobře je nahradí kvalitní náhradníci!

17. září 2018 10:04Jiří Fiala
A bod na poslední šachovnici má pro výsledek utkání naprosto stejnou hodnotu,jako bod na 1. šachovnici!!

19. září 2018 18:16Jiří Fiala
K 1. Zápasu zajížddí SK PVA do Veselí! Je to ten jeden z "lehčích soupeřů "proti jiným mužstvům,kde by SK nemuselo prohrát! Jinak bude nutné,aby na zápasy jezdilo prvních 6 hráčů,ty nelze nahradit! 7 a 8 hráč se domnívám,že nahradit jdou,ovšem neznám jejich současnou šachovou sílu!

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018