INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
STK zveřejnila seznam přihlášených družstev do Krajského přeboru a Oblastí.
Ve Lhotě pod Kosířem proběhne ještě před začátkem školního roku soustředění KTC.
KM ŠSOK schválila podmínky pro pořadatele Grand Prix mládeže pro sezónu 2018/2019.
Novoborský šach. server
Bílí zatím jasně vedou
Věříme na zlatou DOPLNĚNO
Česká norma
Další prověrka mistra světa
Šachový svaz ČR
Školení a seminář rozhodčích R2 a R3, Brno 22. – 23. 9. 2018
Turnaje Grand Prix v rapid šachu 2018/2019
Úspěchy Davida Navary a Vojtěcha Pláta
16. Mistrovství EU mládeže 2018 – Závěrečná zpráva
Jihomoravský šach. svaz
Šachy o prázdninách 2018
Tréninkové materiály na YouTube a na webu ŠSČR
Online školení trenérů 4. třídy
Mládežnické ligy rozděleny
A64 Grygov
Naši mladí v Bezměrově
Účast mládeže na CZECH OPENU
Úspěchy našich mládežníků v přeborech škol
Pád do průměru
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie mládeže 2018
Memoriál Ing. Josefa Vozáka 2018
Znojemská královnička 2018
ŠSOK Oblastní přebor sever 2017/18
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Kulový blesk během openu Jeseník
Jiří Fiala(21.8. 13:43)
Dvořák kontroluje vedení
Jiří Fiala(19.8. 17:31)
EXTRALIGA
1.Labortech Ostrava00.0
Siesta Solution Unichess B00.0
SK ZIKUDA Turnov00.0
GASCO Pardubice00.0
Beskydská šachová škola00.0
Slavoj Český Těšín00.0
SK DURAS BVK Královo Pole00.0
Moravská Slavia Brno00.0
Siesta Solution Unichess A00.0
1. Novoborský SK00.0
SK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.TJ Tatran Litovel00.0
TŽ Třinec00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Gordic00.0
Šachy Hošťálková00.0
ŠK Staré Město00.0
TJ Ostrava00.0
Slavia Kroměříž00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
SK Slavia Orlová00.0
Jezdci Jundrov00.0

Sezóna

12. února 2018 8:00Zbyněk Kracík
Černý den favoritů
7. února proběhl už čtvrtý turnaj letošního ročníku Prostějovské žákovské ligy a přinesl před posledními dvěma koly celkem zajímavou zápletku. Při účasti Martina Londina a Jakuba Urbana se očekávalo, že tito dva si rozdělí tak nějak tradičně první 2 místa, čímž by si upevnili před odečtem 2 turnajů pozice na čele, a o 3. místo se bude bojovat mezi hráči jako Mikulka, Bluma, Novák, Moudrý, Měchura, Chapčák, Šustr a Novotný, kteří tradičně drží pozice v první desítce za touto dvojicí a o umístění na bedně je pak výsledkem vyrovnaných soubojů mezi nimi, případně neúčastí některého z nich. Tentokrát ale bylo vše jinak...

Již ve druhém kole zaváhal Jakub Urban v zápase se Standou Novákem z Vrbátek a přidal si ještě další nulu v kole třetím s Jirkou Mikulkou ze stejné školy. Tím se jeho šance na umístění v první trojce prakticky rozplynuly. Přitom zrovna Jirka nezačal právě nejlépe, když v prvním kole pouze remizoval s Matějem Nejezchlebem. Jirka již potom ovšem nezaváhal a po vítězství nad Standou Novákem a závěrečné „velmistrovské“ remíze s Markem Moudrým tak nakonec obsadil 2. místo, které ovšem získal jen díky výpadku dalšího favorita turnaje Martina Londina.

Že mohou být potíže, Martin Londin zjistil ve třetím kole, když prohrál se stále lépe hrajícím Markem Moudrým. Na rozdíl od Jakuba sice ve čtvrtém kole ještě udržel naději na dobrý výsledek, když vyhrál s Davidem Giňou, v posledním kole však prohrává s Petrem Novotným, který měl na rozdíl od něho svůj den a jeho celkový zisk 4 bodů mu poprvé v historii vynesl umístění na bedně, konkrétně na 3. místě, což je v jeho 8 letech mezi staršími rozhodně skvělý výsledek a Petr tak potvrzuje svůj talent.

Jak jsem již uvedl, výkon Marka Moudrého se lepší turnaj od turnaje a vyrovnané výsledky podává i v Grand Prix. Tentokrát si vítězství opravdu zasloužil. Za zmínku stojí určitě partie v předposledním kole s Jirkou Blumou, jejíž závěr byl poznamenán opravdu velkou nervozitou a ve chvíli, kdy měl Jirka cca necelé 3 minuty a Marek o minutu méně, jsem měl pocit, že se kluci vsadili, který z nich udělá větší pitomost. Pokud tato sázka byla, pak ji s přehledem vyhrál Jirka, neboť ve chvíli, kdy udělal Marek chybu a umožnil Jirkovi postavit dámu se šachem a partii prakticky vyhrát, staví Jirka ze zcela nepochopitelného důvodu místo dámy jezdce... A najednou je jak po časové výhodě, tak i po partii... Je to škoda. Jirka podává pravidelné výkony, ale k výraznějšímu výsledku vždy chybí nějaký ten pomyslný krůček navíc.

Podobně jsou na tom i někteří ostatní. Standa Novák, Lukáš Chapčák nebo Dan Měchura mají také navíc. Lukášovi se turnaj tentokrát moc nevyvedl a Dan zažil něco, co se dá díky jedinému získanému bodu nazvat jedině černým dnem. Přitom mohl získat alespoň 1,5 bodu navíc, jen si uvědomit, že v rapid šachu je nutné v lepší pozici, ale v horším čase pojistit remízu odebráním matícího materiálu. Potom se hraje lépe s jistotou, že partie skončí v nejhorším remízou. Tak snad zkušenost pro příště. :-)

K závěrečné partii mezi Markem a Jirkou Mikulkou, která proběhla, či spíše neproběhla „velmistrovskou remízou“, mám ovšem výhrady. To, že Marek nabídl remízu je vcelku pochopitelné a takticky si tak bez velké námahy zajistil vítězství v turnaji. U Jirky mne však mrzí, že remízu přijal a nepokusil se vyhrát jak partii, tak vlastně i turnaj. V jeho případě vlastně neměl co ztratit, v nejhorším případě by skončil na třetím místě. Navíc oba hráli po celý turnaj velmi dobře a mohla vzniknout velmi hezká finálová partie.

výsledky 4. kola

fotogalerie Zbyňka Kracíka

Celkově se nám při neúčasti dosud vedoucího Ondry Šustra dostal do vedení Jirka Mikulka a na 2. místo se posunul Jirka Bluma. Tito dva jsou však jediní, kteří mají zatím plný počet turnajů. 3. místo drží Martin Londin. V příštím kole se už ale jeden turnaj odečte všem. Kdybychom to udělali už teď, tak Mikulka si udrží těsné první místo před Londinem (oba by měli 12 bodů), třetím Moudrým a čtvrtým Urbanem s 11,5 body. První čtyřka má tedy o co bojovat, nehledě k tomu, že o pouhý bod za nimi by byli ještě Bluma, Šustr a Novotný. Soutěž je tedy velmi vyrovnaná a tak to má být.

průběžné pořadí dlouhodobé soutěže

Další turnaj napoví.


starší zprávanovější zpráva

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018