INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
KP ŠSOK už na chess-results
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Chorvatsko s odřenýma ušima
Vyhraje Carlsen?
S Itálií vítězně a nerozhodně
Zprávy z Ameriky
Šachový svaz ČR
ŠSČR vyhlašuje výběrové řízení "Trénuj jako David Navara"
Podpora oddílů ŠSČR
Představení živých šachů v Táboře
Školení trenérů IV. třídy a pedagogů-vedoucích šachových kroužků v Lanškrouně
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
Blýskání na lepší časy
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(21.9. 19:22)
Pozvánka na losování soutěží ŠSOK
Jiří Fiala(21.9. 14:55)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR

Sezóna

3. srpna 2017 8:00Vojtěch Mlýnský
GM Krejčí přijel, viděl a zvítězil!
Jubilejní desátý ročník rapidu na Bouzově přilákal rovnou stovku hráčů, což je pro pořadatele z ŠK Luká-Bouzov vlastně úplný „ideál“. Každý pořadatel si samozřejmě přeje, aby dorazilo co nejvíc hráčů, ale vyšší počet by již představoval nemalé logistické problémy. Navíc letošní sobota 8. července tak nějak předznamenala začátek parného léta, a tak i přes téměř ideální prostředí kamenné stavby začalo být v odpoledních hodinách v zaplněném hracím sále pěkně horko.

Možná tomu napomohla náhoda, propagace v pořadu „V Šachu“ na ČT4 Sport anebo spíše mimořádné finanční ceny, každopádně startovní listina ukazovala letos velice silné hráče. Poprvé na turnaj přijel Jan Krejčí z Litovle a hned rovnou i se synem, mezinárodním velmistrem, který tak byl okamžitě pasován do role jasného favorita na vítězství. To příliš nehrálo do karet přítomným dvojnásobným vítězům turnaje, Tomáši Cagašíkovi a Ladislavu Vaňkovi, kteří si jistě „brousili zuby“ na vítězný „Bouzovský hatrick“. Jenže byli tu i další silní hráči, Neklan Vyskočil z Brna, Tomáš Pokorný z Lanškrouna, nedávná vítězka ze Šternberka Kateřina Leite-Oralová a pak tradiční účastníci z ročníků minulých, Roman Závůrka a Patrik Gnida. Celkově 17 hráčů mělo rating přes 2000, což slibovalo tuhé boje o stupně vítězů.


zaplněný hrací sál na Bouzově

Honza Krejčí rozjel turnaj bez problémů a před obědovou přestávkou porazil i svého otce. Bez ztráty mu po čtyřech kolech sekundovali T. Cagašík, hrající na Bouzově tradičně velice dobře, a R. Závůrka. V pátém kole porazil Honza i T. Cagašíka a zůstal tak jediný s plným počtem bodů. R. Závůrka totiž „jen“ remizoval s N. Vyskočilem. Podařilo se mu ale „odremizovat“ i Honzu v kole sedmém. Otázka je, jestli s ní byl spokojen. Byla to asi jediná partie, kdy se dostal Honza do problémů. R. Závůrka měl již od začátku s bílými lepší pozici, získal pěšce, přechodně i druhého a měl i lepší čas. Partie ale přešla do věžové koncovky, která se ani s pěšcem více nakonec zřejmě nedala vyhrát. R. Závůrka tak stále ztrácel jen půl bodu, ale to se změnilo v předposledním kole, kdy prohrál s L. Vaňkem, který se tak vrátil do hry o přední místa po překvapivé prohře ve třetím kole. L. Vaněk byl před posledním kolem na samostatném druhém místě s 6,5 body a s bodovou ztrátou na Honzu Krejčího. Protože spolu ještě nehráli, tak je program samozřejmě nalosoval proti sobě. Honzovi stačila k vítězství remíza a také se na ni s již bývalým oddílovým kolegou velice rychle domluvil.

Honza Krejčí tedy suverénně ovládl 10. ročník turnaje se ziskem 8/9. Otázka byla, bude remíza s vítězem stačit L. Vaňkovi na stupně vítězů? Nestačila! Všechny další partie na druhé až páté šachovnici mezi hráči s šesti body totiž skončily po velkých bojích rezultativně. Mezi sedmibodovými hráči byl na pomocné hodnocení nejlepší T. Cagašík (celkově tedy druhý), který mi při vyhlášeni připomněl, že ze svých čtyřech účastí zde vlastně nebyl nikdy hůře než druhý. Úctyhodná bilance! Pomyslné stupně vítězů doplnil R. Závůrka a na L. Vaňka tak zbylo nepopulární 4. místo. Pátý skončil Karel Krédl z Moravské Slavie Brno, následován J. Krejčím starším. Pro otce a syna Krejčí to tak byl určitě úspěšný výlet na Bouzov.


tři nejlepší a hlavní pořadatel

Smolná prohra v posledním kole s J. Krejčím st. odsunula Kateřinu Leite-Oralovou až za první desítku. Nutno ale říct, že z mého „laického“ pohledu hrála velice pěkné šachy. Ze začátku sice vždy nějak poztrácela čas, následně se ji ale dařilo bleskově odpovídat na tahy soupeřů zahráváním ne možná nejlepších, ale rozhodně záludných tahů. Před posledním kolem tak stále bojovala o stupně nejvyšší. Snad ji aspoň potěšila speciální cena pro nejlepší ženu.

Nejstarším účastníkem byl vyhlášen pan Vojtěch Kympergr z Přerova (celkově pěkné 57. místo přes úctyhodný věk 84 let) a nejmladším desetiletý Kuba Navrátil z Mohelnice. Všechny děti si kromě drobných věcných cen odnesly i spoustu sladkostí. Letos jsme vyhlašovali i tři nejlepší děti a zde byl suverénem Jan Kolář, mladší z bratrů Kolářů z Mohelnice, nasazený až jako 46., který získal 6 bodů z devíti možných! Talentovaný Honza Kolář je příslibem olomouckého šachu, je zde určitě vidět práce jeho trenéra Karla Volka. Honza hrál ostré šachy, dařilo se mu hráče přehrávat neustálým vytvářením hrozeb, kdy i za cenu nějakých materiálních ztrát dostával soupeře do časových tísní. V sedmém kole smolně prohrál na čas zřejmě remízovou dvouvěžovou koncovku se zkušeným Jiřím Navrátilem starším z Uničova. Partii jsem jako jednu z posledních v daném kole sledoval, protože se odehrávala v oboustranné časové tísni. Honza nabízel remízu, ale J. Navrátil ji nevzal, protože měl lepší čas. Snažil se ale hrát na výhru, ne jen Honzu „shodit“, takže jsem jako rozhodčí nemohl nic dělat. Musel jsem pak po prohrané partii mladého Honzu trochu utěšovat. Asi to nějak zabralo, protože zbývající 2 kola vyhrál, a vyšvihnul se tak na krásné 15. místo celkově. Přeji mu chuť do tréninku, má rozhodně potenciál to někam dotáhnout.

Vyhlášení turnaje proběhlo s mírným zpožděním až po šesté hodině odpolední, protože jsme turnaj „tradičně“ zahájili až po půl desáté. Letos se zpoždění bohužel nepodařilo dohnat a za to bychom se chtěli dodatečně hráčům omluvit. Důvodem, proč se turnaj protáhl, bylo i to, že se v každém kole našlo několik partií, které se dohrávaly na limitu - v oboustranných časových tísních. Tak bojovný turnaj již několik let nepamatuji. Někteří účastníci tak museli odjet již před vyhlášením.

Podrobné výsledky turnaje je možné opět najít na webu chess-results.


GM Jan Krejčí

Během turnaje jsem se bavil s Honzou Krejčím, jaké jsou jeho další šachové plány. Říkal mi, že musí nejdřív dokončit vysokou a pak se uvidí. Snažil jsem se jej namotivovat pro trénink, protože má na to se ještě dále zlepšovat. Teď již víme, že si následně zajel pro prestižní šachový titul na „Czech Open“ do Pardubic! Tak to snad bude ta pravá motivace pro další trénink.

Pořadatelé děkují za finanční podporu Olomouckému kraji, starostům obcí Bouzov a Luká za podporu, ŠK Loštice za půjčení šachových souprav a dalším sponzorům, kteří přispěli do cenového fondu turnaje.

fotogalerie z turnaje


starší zprávanovější zpráva

3. srpna 2017 11:52Laďa Spurný
Vojtovi díky za parádní článek! Takhle to má vypadat. Nejen výsledky, ale i průběh bojů, trochu zákulisí a atmosféra turnaje. Moc pěkné čtení.

3. srpna 2017 12:55Vojtech Mlynsky
.. diky, mohlo to byt i lepsi. Letos jsem prave tu 'sachovou' stranku moc nestihal .. Mel jsem ale za sebou dluhou cestu a jeste jsem se den predtim pri ceste pro jednu cenu 'zasekl' na oslave, takze jsem toho z patku na sobotu moc nenaspal.. Bylo tak vse letos pomalejsi, za to se omlouvam .. Navic mi jeste asi mesic predtim zkolaboval laptop se Swissmanagerem .. Podarilo se jej ale 'resuscitovat', ale i tak jsem se bal, aby se to nestalo pri turnaji znovu. Skoda, ze si neprijel a v podstate ani nikdo dalsi ze Sternberka. Tak snad priste. Jinak bych chtel jeste podekovat panu Simackovi za opet 'bleskurychle' zverejneni a panu Veznikovi z Brna za fotogalerii.

4. srpna 2017 11:04Jiří Fiala
Vítězství na Bouzově je pro GM Jana Krejčího úspěch,ale ten obrovský úspěch se udál letos v Pardubicíh v A turnaji,který GM Krejčí vyhrál !K tomuto vítězství na těchto stránkách mu gratulovalo již více hráčů včetně mě!Vzpomínám si,dnes se mi to zdá úsměvné,kdy jsem se utkal s J.Krejčím mladším(tenkrát byl ještě dítě) mam dojem na rapidu.K našemu stolu přišel jeho otec a povídá synovi :To je silné hráč!Tedy aby si tenkrát dal na mě Jan -dítě pozor !GM Krejčímu přeji,aby to v šachu dotáhl co nejdál,budeme vidět,zda se vyrovná Davidu Navarovi(Tenkrát Davídek -zázračné dítě),či zda ho i předstihne !

5. srpna 2017 1:51Pavel Kodym
Ještě jednou velká gratulace Honzovi Krejčímu k vynikajicímu výsledku v Pardubicích. Letos zopakopal Honza výsledek dalšího hráče našeho regionu Milana Źurka z Uničova!!!

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017