INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
KP ŠSOK už na chess-results
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Chorvatsko s odřenýma ušima
Vyhraje Carlsen?
S Itálií vítězně a nerozhodně
Zprávy z Ameriky
Šachový svaz ČR
ŠSČR vyhlašuje výběrové řízení "Trénuj jako David Navara"
Podpora oddílů ŠSČR
Představení živých šachů v Táboře
Školení trenérů IV. třídy a pedagogů-vedoucích šachových kroužků v Lanškrouně
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
Blýskání na lepší časy
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(21.9. 19:22)
Pozvánka na losování soutěží ŠSOK
Jiří Fiala(21.9. 14:55)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR

Sezóna

25. června 2017 8:00Karel Volek
VENUŠINY MISKY NEZDOLÁNY ANEB ŠACHOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ NA HABINĚ
O víkendu 9. až 11. 6. proběhlo ve Velké Kraši, v rekreačním středisku Habina, šachové soustředění dětí a mládeže. Soustředění pořádal šachový oddíl SK Řetězárna Česká Ves za účasti 47 dětí z České Vsi, Jeseníku, Krnova, Města Albrechtice, Bruntálu, Vinar a Olomouce.

Programovou náplň soustředění tvořily šachové přednášky a samozřejmě nechybělo sportování, hry a pohyb venku vůbec. Páteční slunečný podvečer, během kterého postupně přijížděli frekventanti soustředění, sliboval ideální podmínky pro sobotní turistický výšlap na přírodní útvar Venušiny misky. Po večeři následoval úvodní bod programu - šachové simultánky a po jejich zakončení večerka.

Sobotní ráno nás přivítalo zataženou oblohou a šuměním vytrvalého deště. Ten ovšem nebránil provedení rozcvičky s následnou kontrolou pořádku na ubytovacích chatkách. Respekt budícím pomocníkem kontrolujících vedoucích se stal čtyřnohý pomocník, speciálně cvičený pes pro vyhledávání drog (soustředění se zúčastnila jeho majitelka a současně i maminka šachisty Honzy Cimburka z České Vsi). Až na nějaké ty bagety z večeře, volně ložené na nesprávných místech, nebyly zjištěny žádné závady. (Zajímavější by byla kontrola u jejich, o pár roků starších, kamarádů... :-))


[foto Pavel Koriťák]

Po snídani začala dopolední, školicí, část programu rozdělením na tři výkonnostní skupiny. Zadání výukové části programu u mojí skupiny pokročilejších šachistů bylo připravit krnovské účastníky na Mistrovství republiky družstev mladších žáků, které se konalo o týden později v Krnově. Není snadné skloubit přednášenou látku se zřetelem na věk a různorodou herní výkonnost dětí. S ohledem na omezený časový prostor jsem zvolil „nalejvárnu“ výkladem zásad správného vedení partie, s uvedením nejčastěji se vyskytujících chyb u mladých hráčů. Že si z přednášek děti snad nakonec i něco odnesly, může dokládat 15. místo (21. nasazení) krnovského týmu z MČR.

Odpoledne déšť ustal, ovšem dilema, zda uskutečnit výšlap na 2,5 kilometru vzdálené Venušiny misky, skalní útvar, po dešti mokrý s nebezpečím úrazu, navíc pod stále zataženou oblohou slibující další déšť, trvalo. Nakonec padlo rozhodnutí nejít. To se posléze ukázalo jako prozíravé, neboť následná bouřka by z nás na trase učinila houf promočených hastrmanů... Místo výšlapu následovaly pohybové aktivity, jako jsou běhavé šachy a další hry.

Před večeří byla ještě na programu přednáška o pravidlech šachu. Upřímně řečeno, nedělal jsem si přehnané iluze o zájmu mládeže o tuto část programu. O to větší bylo překvapení, když se přednáška setkala se zájmem a s aktivním zapojením dětí do diskuze. Je to podnět pro trenéry nebát se zařadit tuto, na pohled suchopárnou, část výcviku do tréninkového plánu.

V podvečer se naštěstí počasí umoudřilo natrvalo, a hlavní večerní program v podobě opékání buřtů u táboráku ohrožen nebyl. Dospělácká část osazenstva šla po večerce do výčepu „na jedno“. Mimochodem v regionálním působišti hanušovického pivovaru Holba působí jako menší zjevení výtoč piva Kousek z litoměřického minipivovaru Koliba.

Řeč se stočila, jak jinak, i na dění v šachovém hnutí. Uvědomil jsem si, jak my, funkcionáři, často podléháme dojmu, že informace, které při svojí činnosti získáváme, ve stejné míře sdílí i ostatní, což samozřejmě neodpovídá skutečnosti. Je proto důležité potřebné informace cíleně předávat kompetentním lidem a neočekávat, že si je dotyční jaksi automaticky sami opatří z veřejných zdrojů.


[foto Pavel Koriťák]

Nedělní dopoledne proběhlo ve znamení rapid turnaje. Hrálo se na 6 kol s časový limitem 2 x 15 minut. Zásluhou Pavla Koriťáka, který dodal notebook i s tiskárnou, se turnaj stihl odehrát ve vymezeném čase. První dvě místa obsadila děvčata - Nikola Gregůrková a Ema Růžičková z A64 Grygov, následovaná Honzou Cimburkem z SK Řetězárna na třetím místě. Ovšem velkou čokoládovou medaili obdržel každý hráč.

výsledky turnaje na chess-results

Ke zhodnocení soustředění mohu uvést, že v případě stanovení přednášek a výuky jako prvořadého kritéria, prostředí střediska s ohledem na omezené světelné podmínky ideální není, inu nejlepší roky má již za sebou. Ovšem při důrazu na možnost provozování venkovních aktivit je poloha střediska optimální. Ostatně RS Habina je využíváno jako základna orientačního sportu, což dokládá kvalitně zpracovaný mapový podklad. A je to i námět pro případné budoucí soustředění v těchto místech, kde se přímo nabízí další sportovní aktivita v podobě výuky základů orientačního běhu. Terén v okolí Vidnavy totiž patří k tomu nejlepšímu, co může Česká republika orientačním běžcům nabídnout. Je zcela jedinečný v tom, že byl formován ustupujícím ledovcem, takže svým charakterem připomíná Skandinávii. Je tedy velmi členitý, je v něm množství kamenů, skal, balvanů, bažin.

Po obědě následoval úklid a odjezd dětí do svých domovů. Během cesty do Jeseníku, kam mě svezla rodina Honzíka Baslera, jsem s tímto sympatickým hochem pohovořil a na dotaz, jak by ohodnotil víkendové soustředění, po krátkém zamyšlení odvětil, jedna minus. Co víc si přát?!


starší zprávanovější zpráva

1. července 2017 23:05D.Telařík.
Je to dotaz mimo mísu, ale Grygov nebude hrát extraligu???

2. července 2017 8:18Pavel Šimáček
Ano, Grygov nebude hrát, zato bude hrát Litovel!

Viz web ŠSČR.


2. července 2017 14:57Jiri Fiala
Aspoň,že tak!Bez peněz se šachy hrat nedaji a Extraliga,ta specielně!Někdo namitne,že daji,ale pokud nemaš na vlak,nebo autobus,či benzin,tak nemůžeš hrat ani okresni přebor!

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017