INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
startovní listina Wisconsinu
STK vydala rozpis soutěží družstev pro sezónu 2017/18. Deadline přihlášek je 15. července!
Jihomoravský šach. svaz
Lokomotiva Brno a Kuřim v mladších žácích mezi čtyřmi nejlepšími celky v republice

Poslední soutěž před prázdninami
V pondělí 20. června jsme v budově C olomouckého Gymnázia Hejčín uspořádali Krajský přebor školní mládeže, což je soutěž, ve které se poměřují jednotlivci, kteří reprezentují své školy. Všechny 4 kategorie hrály na 7 kol tempem 2 x 17 minut na partii.

Nejmladší kategorie byla do 3. třídy ZŠ včetně. Z 38 účastníků tohoto turnaje byly 4 dívky a také dva žáci mateřských škol, Oto Růžička a Jan Knápek.

Jako nůž máslem prošel celým turnajem Adam Zrůbek ze ZŠ Hálkova Olomouc, který zvítězil ve všech sedmi partiích. Pouze s vítězem prohrál Filip Langr ze ZŠ Vodní Mohelnice a bral zasloužené stříbro. Na pěti bodech byla už velká tlačenice. Jasně nejlepší střední buchholz, a to proto, že hrál s oběma zmíněnými hochy, měl Jakub Navrátil, také ze ZŠ Vodní Mohelnice.

Mezi děvčaty kralovala Anežka Vodáková ze ZŠ 8. května Šumperk s pěti body. Čtyři body vybojovala Květa Bouchalová ze ZŠ Mozartova Olomouc. Bronz si za 2 body odnesla Anna Pernecká z MŠ Mozartova Olomouc.

výsledky na chess-results

zleva Navrátil, Zrůbek a Langr

zleva Bouchalová, Vodáková a Pernecká

Kategorie B byla vyhrazena pro žáky 4. - 6. tříd ZŠ, případně primány osmiletých gymnázií. Vítězství si pohlídal první nasazený Jan Cimburek ze ZŠ Jeseník, který ve vzájemné partii porazil celkově druhého (i druhého nasazeného) Lukáše Blahu ze ZŠ Krasohled. I třetí místo nakonec bylo podle papírových předpokladů, když po úvodním zaváhání se na něj zpátky vytáhla Taťána Nesporá opět ze ZŠ Krasohled Zábřeh.

Druhé místo mezi dívkami získala za 4,5 bodu zaslouženě Sára Tschulíková ze ZŠ Jeseník, když v úvodním kole dokonce porazila pozdější vítězku. I třetí Anna Jiříčková ze ZŠ a MŠ Struhlovsko Hranice získala krásné 4 body.

zleva Blaha, Cimburek a Nesporá [foto Nesporá]

zleva Tschulíková, Nesporá a Jiříčková [foto Nesporá]

Nejvyrovnanější byla kategorie C pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ a adekvátních ročníků víceletých gymnázií. Ještě před posledním kolem mělo 5 hráčů reálnou šanci na vítězství! To nejlépe vyšlo vítězné trojici Marek Blaha, Ema Růžičková a Tomáš Ptáček. O pořadí na prvních dvou místech rozhodla po vyrovnaném středním Buchholzi až vzájemné partie.

Ema Růžičková byla nejmilejším překvapením tohoto turnaje. Pečlivě přemýšlela a i s pozdějším vítězem stála na hranici výhry, ale pod časovým tlakem partii nezvládla. Na druhou stranu je třeba připomenout i kliku ze 3. kola, kdy její soupeř ani po minutovém přemýšlení neobjevil jednotahový mat.

Druhou dívkou v turnaji byla Alžběta Kamarádová, která získala solidní 3 body.

zleva Růžičková, Blaha a Ptáček

zleva Kamarádová a Růžičková

Na závěr mi zbyla kategorie D, určená pro studenty středních škol. Letos se do turnaje nezapojil žádný "amatér", čehož výsledkem byla velice silná osmička účastníků, kteří si to mezi sebou rozdali každý s každým. Více méně se jedná o to nejlepší, co v kraji mezi talenty máme, takže o prestiž nebyla nouze.

Ani porážka v závěrečném kole nemohla nic změnit na vítězství Šimona Londina z Gymnázia Hejčín. Druhé místo tentokrát muselo stačit Jáchymu Barešovi, výborné třetí místo s 4,5 body vybojovala nejlepší dívka Daniela Urbanová z Reálného gymnázia Prostějov.

Zbývající pětice se s odstupem pobila mezi sebou. Pomocné hodnocení rozhodlo o druhém místě mezi dívkami pro Julii Jeřábkovou a třetí Nikolu Gregůrkovou. Ale ani zbývající hráči nezklamali a (občas) předvedli pěkné výkony.

zleva Bareš, Londin a Urbanová

zleva Jeřábková, Urbanová a Gregůrková

Všem účastníkům děkuji za bezproblémový přístup a těším se na nějaké další šachové akci na viděnou!

fotogalerie vítězů

starší zprávanovější zpráva

22. června 2017 15:57Rockenroule
Geniální pozadí fotky! Ema + Šob ftw ? a Hejčín nám začíná nějak šachovatět, super.

22. června 2017 15:58Rockenroule
Ten otazník tam nepatří :-( byl tam alt+3 znak :-(

22. června 2017 16:56marr
To se musíš se zeptat Juniora, proč všude kreslí nějaká srdíčka a ještě po sobě neuklízí :-)

24. června 2017 12:40D.Telařík.
Bohuňovičtí junioři se už pěkně rozkoukávaj ;-)

25. června 2017 18:38jVo
Aby se turnaje mohli účastnit i žáci G Šumperk, i když zatím mezi nimi vyspělejšího hráče nemáme, stálo to na KAŽDÉHO 170 Kč za 4 hodinovou akci. Za 6 žáků jsme dali přes 1000 Kč. Nevěřím, že by soutěž pro školní mládež nešlo uspořádat LEVNĚJI, i když "polovinu" částky spolklo jízdné. Naštěstí máme školní Nadační fond, ale i tak bych se přimlouval aspoň za nižší startovné než je 70 Kč/os. (To se na akci "KRAJSKÝ PŘEBOR" ŠKOLNÍ MLÁDEŽE nepodílí KŠS?)

26. června 2017 22:47Libor z hor :-)
Nazdar Jirko : Určitě by šla krajská soutěž pro děti udělat levněji, třeba příští rok v Šumperku na Gymplu. Stačí jen projevit zájem a soutěž uspořádat a určitě by se našly i zdroje z kraje a nejen z kraje šachového , ale to chce nejen čas , ale hlavně chuť pro to něco udělat. Než šumperáci , tak hůř na tom rozhodně byli jeseničáci , cestovné pro ně bylo rozhodně dražší než pro děti z gymplu Špk. Když jsem jezdil z dětmi ze Šumperka na turnaje do Třince , Boleslavy nebo Rajhradu , tak jen cesta mě stála víc jak 1000 Kč,- a další zastávka v Mc Donaldu , tak to už ani nepočítám. Pro nás to nebyly jen čtyři nebo pět hodin na turnaji , ale super celej den , kdy jsme se vraceli večer někdy i v noci domů , ale plni dojmů a zážitků nejen šachových. Jsou věci , které se penězi nedají vyčíslit :-)