INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Pro malý počet přihlášených se šumPERSKÝ ŠACHový turnaj RUŠÍ!
(Případný náhradní termín bude včas oznámen.)
Odkazy na krajské soutěže družstev najdete jako tradičně v pravém sloupci.
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Hattrick Vojty Zwardoně v Dolním Benešově
Finále zatím nerozhodně
David proti Goliáši
Tak co bude s tou medailí?
Šachový svaz ČR
Máme stříbro z Mitropa Cupu!
Školení rozhodčích R3 a seminář rozhodčích R2 a R3, Dalovice 21. 10. 2017
Oprávnění účastníci Mistrovství Čech
Online přenosy z Liberce
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Olomoucké léto a valašský podzim
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Exhibice na zámku se povedla
Jiri Fiala(26.9. 11:21)
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(26.9. 11:12)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR
OBLASTNÍ PŘEBOR SEVER
OBLASTNÍ PŘEBOR JIH

Sezóna

25. dubna 2017 15:15Ladislav Spurný
Portugalská mistryně ovládla Šternberk
Bez předchozích zkušeností nebylo tak úplně jednoduché se k tomu kroku odhodlat. Nicméně myšlenka uspořádat šachový turnaj v nás sílila řadu měsíců a nakonec to rozhodnutí přece jen dozrálo. Byla zvolena sobota 22. dubna 2017. Z čistě šachového hlediska jsme termínově trefili celkem dobře. Z hlediska symbolického náhoda chtěla tomu, že se tak stalo na svátek Evženie, která v překladu znamená vznešená či z dobrého rodu. Uznejte, že tato souvztažnost se opravdu povedla.

Hráče jsme ve Šternberku přivítali ve Sportbaru Slovan, který poskytl vyhovující zázemí, což v podmínkách maloměsta představuje nemalý problém, a jehož personál výrazně přispěl ke zdárnému organizačnímu zajištění. Dle zpětné vazby přímo na místě byl guláš k obědu pochvalován a drtivá většina účastníků samozřejmě ocenila i dostupnost nealko i alko nápojů, zejména čepovaného piva. Prostředí bylo komorní, důstojné a snad jedinou výtku lze mít k osvětlení, které místy mohlo být lepší, avšak stále ještě v normě, k čemuž bohužel negativně přispěla i dosti zatažená obloha a chladné počasí, které je však jinak tím správným šachovým, kdy nikdo nemusí litovat slunného dne za šachovnicí.


Necelá šedesátka hráčů si turnaj užila se vším všudy.

Rapid turnaj Stříbrná šternberská věž se hrál tempem 2 x 15 minut na partii. Byl realizován jednak u příležitosti 70. výročí oslav založení našeho domovského klubu a současně jako Memoriál Stanislava Procházky v rámci pietní připomínky zemřelého někdejšího dlouholetého předsedy klubu. Za účasti pozůstalé rodiny byl vzpomenut jeho odkaz, uctili jsme jej okamžikem ticha a bez dlouhých patetických řečí to zhodnotil současný předseda klubu Ing. Miloš Fišer: „Ti z vás, kdo ho blíže neznali, vězte, že to byl obětavý a dobrý člověk.“

Turnaj byl zahájen za přítomnosti starosty města Ing. Stanislava Orsága, který vyjádřil potěšení nad činnostmi šachového hnutí i překvapení nad tak hojnou účastí. V rámci nikoliv jen formálního společenského zájmu si nechal vysvětlit mnohé taje a zákulisí šachových bojů, přičemž pochválil i samotnou iniciativu tohoto klání: „Mám radost, že se po mnoha letech podařilo obnovit tradici místních šachových turnajů. Pro město to znamená významné zviditelnění a další z možností masového vyžití“ uvedl Orság.

Turnaj s 58 hráči na startu (kapacita sálu více nedovolila) jako rozhodčí řídil zkušený a všem dobře známý Karel Volek. Svou práci - jak jinak - odvedl naprosto perfektně. Konflikty, až na drobné výtky u příliš emotivních partií, během hry řešit nemusel a zhruba 15 minutovou prodlevu losování prvního kola nejenže v dalším průběhu dohnal, ale díky hladké organizaci se podařilo skončit i celkově dříve oproti původnímu časovému rozpisu, což mnoho účastníků samozřejmě přivítalo. Velké poděkování v této souvislosti ovšem zaslouží i hospodář klubu Marek Pospíšil, na kterém ležela největší část organizační práce a jehož přihlášky a dopředu perfektně připravený a na webu zveřejněný seznam účastníků výrazně napomohl realizaci soutěže bez časových průtahů.

Na startovní listině byl nejvýše nasazeným šachistou pravidelný účastník sobotních rapidů Ladislav Vaněk (2271) ze Sokola Vrbno pod Pradědem. Z okruhu další favoritů mu sekundoval mistr FIDE Vít Valenta (2202) z TJ Sokol Nové Losiny, v pořadí grygovský, olomoucký a litovelský kandidát mistra Petr Slovák (2142), Tomáš Zbořil (2110) a Petr Mohapl (2102) a rovněž jediná cizinka turnaje, portugalská ženská mezinárodní mistryně Catarina Leite Oralová (2138). I bez kuloárního drbu je o Catarině dobře známo, že je manželkou českého velmistra Tomáše Orala, přičemž na turnaj přicestovala se svým tchánem Josefem Oralem, dlouholetým aktivním šachistou. A byla to právě tato nenápadná a skromná hráčka, která všem mužským soupeřům naprosto vypálila pomyslný rybník!

Catarina na pohled působí velmi křehce, ovšem na šachovnici rychle podléhá zabijáckým instinktům a hraje velmi tvrdě a nekompromisně. Důkazem toho byla skutečnost, že zvítězila v prvních sedmi kolech v řadě, což vzbudilo zasloužený rozruch a následně i respekt. Podlehl jí v napínavé partii i první nasazený Vaněk, a nic nezmohlo například ani dravé a sebevědomé mládí v podobě Patrika Gnidy (2019), jednoho z velmi nadějných hráčů. V podstatě se jen čekalo, zda bude vůbec někdo schopen ji vítěznou šňůru přerušit. Povedlo se to remízou v osmém kole až Mohaplovi, který nebyl ohrožen pozičně ani časově a plichtu nabízela portugalská mistryně. I tak se ovšem zdálo, že o jisté vítězce je rozhodnuto. Nemá se však chválit den před večerem. Před posledním kolem nakonec došlo k dramatu, protože Vaňkovi se podařilo dohnat ztracený terén a v případě vítězství mohl pomýšlet na vavříny i on.


rozhodující partie posledního kola na prvních dvou šachovnicích: vlevo nahoře Leite-Oralová, pod ní Valenta, vpravo nahoře Zbořil a pod ním Vaněk

Kdo by ovšem čekal, že rozjetá Catarina povolí, že? A vidíte - stalo se! Černými nekompromisně hrající Zbořil dostal svou soupeřku nejprve do mírně nepohodlné pozice a svůj tlak umně a trpělivě stupňoval. Catarina se ve vyhrocené situaci obrátila k mírnému risku a pokusila se pozici řešit formou nepřehledných taktických záplatek. Zbořil však propočtem uhlídal vše, poziční výhodu nepustil a zaslouženě vyhrál. A protože Vaněk v posledním kole rovněž zvítězil, čekalo se při shodném zisku 7,5 bodu z 9 na pomocné hodnocení. Šachová bohyně Caissa nakonec zřejmě ocenila bojovný výkon Catariny a přiřkla ji zlatou pozici s jen půlbodovým rozdílem vedlejšího hodnocení!

„Turnaj se mi vydařil, jsem spokojená. Chci poděkovat za dobrou organizaci a ocenit šternberské prostředí. Výsledky vypadají na pohled až příliš sebevědomě, ale ve skutečnosti to pro mě tady bylo těžké. Obecně mám trochu problém se adaptovat na hru s muži ve vaší zemi. V Portugalsku se samozřejmě hrají šachy také, ale v průměru jsou hráči v České republice lepší. V poslední partii už mi trochu došly síly“ podělila se o bezprostřední dojmy Catarina.

Stříbro tedy oslavil Vaněk. Možná mu mohlo být trochu líto, když viděl, jak všichni nepokrytě přejí Catarině, ale tak to chodí. A za svůj výkon se rozhodně stydět nemusí. Bronzový stupínek k nemalé radosti domácích obsadil sice klubově litovelský Mohapl, který je však jinak Šternberák každým coulem. Podal pevný výkon bez větších výkyvů a jasně prokázal, že se s ním stále ještě musí i na nejvyšší úrovni počítat. Cenu pro nejmladšího účastníka převzala dětská domácí naděje Lukáš Stodola (zatím bez ela), stejně tak zůstala ve Šternberku i cena pro nejstaršího hráče Konráda Krysta (1583). Nejúspěšnějším mládežníkem se stal mohelnický Jan Kolář (1830). A nemá asi při znalosti vítězky turnaje smysl rozvádět, kdo si tak mohl odnést cenu pro nejlepší ženu. Všem medailistům srdečně gratulujeme.


vítězové turnaje: vlevo stříbrný Ladislav Vaněk, uprostřed zlatá Catarina Leite-Oralová a vpravo bronzový Petr Mohapl

Turnaj je za námi. Našly by se i úsměvné momenty, třeba trochu nevyzpytatelnost losu, kdy počítač umíněně nasazoval proti sobě až příliš často domácí šternberské hráče, což nakonec vedlo k tomu, že si mnozí dělali legraci, že jsme to současně mohli pojmout i jako klubový přebor.

Je samozřejmě především na ostatních, aby zhodnotili, zda se jim u nás líbilo. Pro nás to znamená především závazek. Chci věřit, že nám elán vydrží a že příští rok se v obdobném termínu u nás zase sejdeme. Děkujeme všem za účast i za korektní hru!

výsledky v xls

výsledky na chess-results

bohatá fotogalerie


starší zprávanovější zpráva

25. dubna 2017 17:21Ladislav Vaněk
také blahopřeji Catarině k zaslouženému prvenství,projevila hlavně pevné nervy v koncovkách kde často měla méně času než její soupeři,ale rychlou a přesnou hrou zvládala dovést partie k vítězným koncům.

25. dubna 2017 18:45Pavel Kodym
Velká gratulace Catarině k jejému skvělému výsledku.Jen tak dále!!!

25. dubna 2017 19:56Patrik Gnida
Doufám, že příště budu mít štěstí i já... :D

25. dubna 2017 21:44Jiri Fiala
Vyborny turnaj,pořadateli dobře zajištěn,množství cen,chuťově skvěly gulaš!Catarině jsem vitězstvi přal a pečlivě a s nadšenim sledoval jeji vykon.Když udělala 7 bodů ze 7,citil jsem,že může vyhrat turnaj a nechtěl jsem,aby tuto šanci propasla,proto jsem ji radil,teď už budou stačit remizky a bylo by škoda tuto šanci zahodit prohrami.Catarina v 8 parti remis docílila a v 9 partii údajně Tomaš remis nepřijal.I po prohře v poslední partii Catarina dosahla vynikajiciho vysledku a v turnaji zvítězila!Klobouk dolů před Ladislavem Vaňkem,ktery obsadil 2.místo po noční směně!Je škoda,že do hrací místnosti se vejde jen 60 hračů.Není vyloučeno,že přiště může mit zajem tento turnaj hrat třeba 80 hračů!Pořadatele se budou muset rozhodnout,buď dodržovat tradici pouze 60 hračů ,nebo objednat sal pro vice hračů,jak maji třeba kulturní domy.Catarině jsem na zpateční cestě v autě sdělil,že již bude navěky zapsana jako vítězka tohoto prvního Šternberskeho turnaje!Byli bychom v Sigmii radi,kdyby jeji manžel Tomaš Oral si našel místo v Olomouci a tak Catarina by zůstala jako silna hračka v Sigmii Olomouc!Věřim,že Pepa Oral by si Catarinu pohlidal,aby nam ji někdo nezlanařil do jiného odd.!!Bohužel,zatim trva nebezpeči,že Tomaš Oral místo v Olomouci nenajde a pak by se Catarina s Tomašem vratili do Prahy!Přesto buďme optimiste,že Tomaš s Catarinou se usadí na Olomoucku a tak Sigmia nepřijde o sympatickou Catarinu- skvělou hračku!!

26. dubna 2017 6:46Jiri Fiala
Kdo bude chtit vidět šachove uměni Catariny,nebo si připadně s ni zahrat ať se zůčastni Krajskeho přeboru v bleskove hře v Naměšti na Hane dne 6.5!Bude zajimave sledovat,jak se Catarina vyrovna s velmi kratkym časem na partii(2x5 min.)!Jak v Kyselovicich,tak ve Šternberku jsem si povšiml,že Catarina ma v některych partiich časovy deficit!Proto jsem ji po partii sdělil,ať si dava pozor na čas!Na druhe straně jsem s obdivem sledoval jak v zavěru některych partii bleskově zlikvidovala sveho soupeře!

26. dubna 2017 8:45morboj
Blahopřeji organizátorům k perfektně zvládnutému turnaji! Skvělá organizace, pěkné prostředí, dobré jídlo a výborní soupeři. Co víc si může šachista přát. A jako třešinku na dortu možnost vidět v akci skvělou Catarinu, hrající typicky "oralovské" kombinační šachy. Nádhera. Jsem rád, že nám přibyl do kalendáře další pěkný turnaj a navíc v blízkosti Olomouce. Jinak, Jirko, myslím že nemusíš radit Catarině jak hrát blicky. To je rozená časovkářka a tipuji, že turnaj v Náměšti vyhraje s naprostým přehledem.

26. dubna 2017 9:16vikpet
Velmi pěkný článek. Jen neskromně opravuji, že Víťa Valenta není hráč Nových Losin ale TJ Sokola Velkých Losin... :o)

26. dubna 2017 10:41Jiri Fiala
Pozor morboji!Na turnaj do Naměště je přihlašen take Milan Pastirčak-Elově favorit turnaje,tak nevím,jak si s nim Catarina poradi!Na vítězství v Naměšti bude čihat take Tomaš Zbořil a Roman Zavůrka!A protože nevíme,kdo se bude chtit stat Krajskym přebornikem v bleskovem šachu,může se tam nečekaně objevit velmi silny hrač,se kterym nikdo nepočítal!

26. dubna 2017 11:06Jiri Fiala
Pokud by na turnaj v Naměšti Losinští vyslali delegaci v čele se Štěpanem Žilkou,tak je parně o vítězi turnaje rozhodnuto!A protože je to otevřeny přebor,mohl by se tam objevit i Vojta Plat a mame dalšiho kandidata na vitězstvi v turnaji!

26. dubna 2017 12:04Petr Pavlík
Přestože jsem měl úlet s mobilem a potom jsem hrál mizerně, měl jsem dobrou náladu a radost, že se nápad zorganizovat ve Šternberku turnaj podařilo dotáhnout do téhle podoby. Miloš Fišer, Laďa Spurný, Marek Pospíšil a ostatní kluci ze Šternberka odvedli skvělou práci!

26. dubna 2017 12:26Laďa Spurný
vikpet: No, samozřejmě, omluva z mé strany, zaměnil jsem kluby, Peťo:-) Promiň. Příště si přijeď zahrát. Dosavadní reakce hráčů svědčí o tom, že se jim u nás líbilo, což jsme rádi.

26. dubna 2017 14:34vikpet
...díky Laďo za pozvánku rád příště přijedu :o) Přeji hráčskou přízeň a nadšení do dalších let..

26. dubna 2017 16:59hrábje z Ohrady
Po přečtení článku musím říci, že je to hezká šachová reportáž a musel to být i hezký turnaj. Byl v mém diáři jako "tutovka", ale týden před tím jsem absolvoval 4-denní soutěž v Plané n/Lužnicí a tak jsem už nemohl dráždit hada, pardon, manželku bosou nohou ... Pokud se bude konat příští rok (a to zřejmě i bude), velmi rád přijedu!

26. dubna 2017 18:44Libor z hor :-)
Jen bych doplnil VIKPETA : Víťa Valenta je zatím hráčem TJ Sokol Velké Losiny :-) Ale podle kuloárových informací bude Víťa brzy přestupovat a asi nejen on...

26. dubna 2017 21:45D.Telařík.
Kam??? Největší Losiny Libore? :-)

27. dubna 2017 20:47Libor z hor :-)
604670660 :-) Dane , něco takovýho :-) Kdyby jsi věděl , tak bys čučel :-) Zatím vaříme a co z toho vyleze , tak na to jsme taky zvědavi :-)

27. dubna 2017 23:29D.Telařík.
Google mi přifařil,že jde o tvoje numero ;-), někde jsi to asi dřive udal... Bude to guláš, nebo zabíjačková polévka??? No asi ti budu muset zavolat, někdy ;-).

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017