INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Pro malý počet přihlášených se šumPERSKÝ ŠACHový turnaj RUŠÍ!
(Případný náhradní termín bude včas oznámen.)
Odkazy na krajské soutěže družstev najdete jako tradičně v pravém sloupci.
Probíhá dlouhodobý Přebor města Prostějova.
Novoborský šach. server
Hattrick Vojty Zwardoně v Dolním Benešově
Finále zatím nerozhodně
David proti Goliáši
Tak co bude s tou medailí?
Šachový svaz ČR
Máme stříbro z Mitropa Cupu!
Školení rozhodčích R3 a seminář rozhodčích R2 a R3, Dalovice 21. 10. 2017
Oprávnění účastníci Mistrovství Čech
Online přenosy z Liberce
Jihomoravský šach. svaz
9. Svatováclavský turnaj Kyjov
Aesculap Open a Znojemský dráček 2017
Třetí sobota
Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý"
A64 Grygov
Olomoucké léto a valašský podzim
Byli jsme v Budějovicích
ZŠ Hálkova a G Hejčín na Mistrovství ČR škol
Zhodnocení činnosti mládeže A64 Grygov v sezóně 2016/17
ŠK 1921 Zábřeh
Mistrovství Evropské Unie 2017
Czech Open 2017
Skalička 2017
Znojemský víkend
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Exhibice na zámku se povedla
Jiri Fiala(26.9. 11:21)
Jubilejní Moravský Beroun v mistrovském obležení
Jiri Fiala(26.9. 11:12)
EXTRALIGA
1.Tatran Litovel00.0
ŠK Slavoj Poruba00.0
Výstaviště Lysá nad Labem00.0
ŠK města Lysá nad Labem00.0
JTEKT Pardubice00.0
ŠK Zikuda Turnov00.0
Moravská Slavia Brno00.0
ŠK DURAS BVK Královo Pole00.0
1. Novoborský ŠK00.0
Unichess00.0
BŠŠ Frýdek-Místek00.0
Labortech Ostrava00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Agentura 64 Grygov00.0
KVS Ekodivize Opava00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Gordic Jihlava00.0
BŠŠ Frýdek-Místek B00.0
TJ Ostrava00.0
ŠK Staré Město00.0
Region Panda, z.s.00.0
Slavoj Český Těšín00.0
Šachy Hošťálková00.0
Slavia Kroměříž00.0
Šachový klub Loko Brno00.0
2.LIGA D
1.ŠK Velké Losiny00.0
TJ Náměšť n/Oslavou00.0
TJ Žďár nad Sázavou00.0
ŠK Lípa00.0
TJ Slavia Hradec Králové B00.0
TJ Sněžka Náchod00.0
TJ Štefanydes Polička00.0
2222 ŠK Polabiny C00.0
Caissa Pivovar Dalešice00.0
Eurobit00.0
ŠK Vysoké Mýto00.0
TJ CHS Chotěboř00.0
2.LIGA F
1.AŠK DA Olomouc00.0
Šachový klub HM Ostrava B00.0
Sokol Vrbno p/P00.0
Baník Havířov00.0
TŽ Třinec B00.0
ŠK TJ Dolní Benešov00.0
Sokol Dobrá00.0
SK Slavia Orlová00.0
Šachový klub Karviná00.0
BŠŠ Frýdek-Místek C00.0
TJ Slovan Havířov00.0
ŠK Slavoj Poruba B00.0
KRAJSKÝ PŘEBOR
OBLASTNÍ PŘEBOR SEVER
OBLASTNÍ PŘEBOR JIH

Sezóna

7. března 2017 7:00Zbyněk Kracík
Drama až do konce
Předposlední 5. turnaj letošního ročníku Prostějovské žákovské ligy zaznamenal opět pár rekordů. Počtem 28 hráčů v turnaji byl sice pouze vyrovnán rekord ze třetího turnaje, ale ze ZŠ Vrbátky dorazilo hned 10 hráčů, z toho 4 noví a tím se celkový počet účastníků v tomto ročníku rozrostl na 38. A zúčastnila se ho i 4 děvčata, což je také velmi povzbuzující rekord do budoucna. Jednoznačně však tento turnaj lze označit za nejvyrovnanější ze všech dosavadních klání. Nedá se dokonce ani říct, že by se někomu vyloženě nedařilo, neboť dostat se k bodům bylo tentokrát opravdu obtížné na všech úrovních. Nikdo z hráčů nedokázal získat plný počet bodů. Zpestřením byla účast Šimona Londina, který využil Olomouckých prázdnin a po nějaké době si přišel zahrát. Předpokládalo se, že poněkud znepříjemní postup na první místo Daniele Urbanové, ale tento předpoklad tak úplně nevyšel.

Tentokrát ani nedocházelo vyloženě k nečekaným zvratům, hrálo se zodpovědně a naplno od začátku do konce. O to byl turnaj i napínavější. Pouze střet bratrů Londinových ve třetím kole skončil remízou, což je oba zbrzdilo příliš brzy a ani jeden se pak již vzhledem ke krátkosti turnaje nedostal k přímému souboji o prvenství s Danielou Urbanovou.

Ta pak měla zdánlivě volnější cestu k dalšímu vítězství v turnaji. Nebylo to však tak úplně snadné. Ve čtvrtém kole se utkala se Stanislavem Novákem z Vrbátek, který po infarktovém závěru nakonec zremizoval, i když partii měl prakticky vyhranou. Bohužel časová tíseň Daniely měla daleko větší vliv právě na Standu a ve chvíli, kdy měla Daniela na hodinách poslední sekundu, ve které dokázali oba odehrát asi 4 tahy, udělal bohužel nemožný tah a Martin Adamčík, hlavní rozhodčí, rozhodl o remíze. Jiné řešení se asi skutečně nenabízelo.

Podobně dopadla i druhá partie mezi Martinem Londinem a Kubou Urbanem. A protože Šimon Londin 4. kolo vyhrál, před posledním kole tak měli 4 hráči, Urbanová, Urban, Novák a Šimon Londin 3½ bodu. Stát se mohlo cokoliv a teoreticky měli šanci na prvenství i někteří ze 4 tříbodových hráčů za nimi. Pomocná hodnocení měla nejlepší v tuto chvíli Daniela, ale rozhodovalo se o medailových umístěních. Bylo zřejmé, že ti, kteří prohrají, přijdou o umístění v první trojce. Los do posledního kola určil ke hře o vítězství sourozence Urbanovy a Šimona Londina se Standou Novákem.

Jakub Urban tentokrát sestru porazit nedokázal a tím bylo o vítězi rozhodnuto. O druhou příčku se bojovalo sice též tvrdě, ale na rozdíl od Standy, který měl za sebou vyčerpávající partii s Danielou, měl Šimon po vítězné partii s Jirkou Blumou více sil a vyhrál. Tím si zajistil druhé místo. Daniela zvítězila ale tím nejtěsnějším myslitelným, prakticky zanedbatelným rozdílem až ve čtvrtém pomocném hodnocení o půl bodu na progres. No, kdyby Šimon neremizoval ve třetím kole s bratrem...

Na třetí místo se nakonec probojoval Martin Londin, ale také jen těsně na pomocná hodnocení před Jirku Mikulku z Vrbátek. Standa Novák nakonec skončil pátý a Kuba Urban šestý. Vzhledem k počtu hráčů a vyrovnanosti špičky by to napříště chtělo rozšířit turnaj na 7 kol, ale bohužel na to není prostor.

výsledky v pdf

výsledky na chess-results

No, a co nás čeká v posledním, šestém turnaji ročníku? Ve vedení je dle očekávání v tuto chvíli Daniela. Před svým bratrem na druhém místě má náskok 1,5 bodu a stejnou ztrátu má na třetím místě i Martin Londin. Standa Novák má ztrátu 2 body na Kubu s Martinem a jen půl bodu za ním jsou Mikulka a Czopnik. Takže když se podíváme na možnosti zisku bodů, nikdo nemá jisté vůbec nic, ani Daniela na prvním místě. Teoreticky největší šanci na celkové vítězství by mohl mít Martin Londin, pokud by dokázal v posledním turnaji získat 5 bodů a Daniela by uhrála maximálně 4. V takovém případě by si totiž připsal 2 body, Daniela nic, a tím by se dostal půl bodu před ni. Spoléhat na nevyzpytatelnou moc pomocných hodnocení by mohl ještě v případě vlastního zisku 4,5 bodu, aby bodový zisk srovnal, ale stále platí, že Daniela nesmí získat víc jak 4 body. Pokud získá 4,5 bodu ona, je vítězkou a souboj ostatních se omezí jen na boje o druhé a další místa.

Jakub je sice aktuálně druhý, ale na první místo má jen v případě, že by rozhodlo pomocné hodnocení. Při zisku 5 bodů si může připsat maximálně 1,5 a může tedy jen dorovnat Danielin náskok. Samozřejmě stále platí, že Daniela získá maximálně 4 body.

Standa Novák má stejnou šanci, aby se dostal na 3. a teoreticky i na 2. místo, pokud 5 bodů získá on. Tím by samozřejmě zamíchal i ostatním pořadím, ale musí se v obou případech spolehnout na pomocné hodnocení, zda mu pomůže. A zároveň Kuba s Martinem si nesmí připsat body. Kuba tím pádem nesmí uhrát víc jak 3,5 bodu (což se může stát, protože v posledních dvou turnajích víc neuhrál) a Martin by nesměl uhrát víc jak 3, což se naopak stalo zatím jen jednou.

No, konec všem spekulacím a těšme se na poslední turnaj!!!

celkové pořadí v pdf

fotogalerie


starší zprávanovější zpráva

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2017