INFORMAČNÍ KANÁL ŠACHOVÉHO SVAZU OLOMOUCKÉHO KRAJE
Jednou větou
Tradiční Vinarský král se bude letos konat 14. září.
web Openu Jeseník s odkazy na výsledky i online přenos
Novoborský šach. server
Po šesti kolech je vedení trojice hráčů
Tulipáni pod náporem
Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil
Wely zavelel k náporu
Šachový svaz ČR
Hledá se pořadatel MČR mužů 2020
MEU mládeže pohledem Lenky Kůsové
MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů
Komuniké ze 137. schůze VV ŠSČR
Jihomoravský šach. svaz
O POHÁR FIRMY DANSK
Letní sezóna 2019
Naši šachisté opět v Tatrách
Šachový tábor ve Vřesovicích v polovině
A64 Grygov
Domašov 2019
V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně
V Chrudimi úspěšně
Grand Prix mládeže 2018/19
ŠK 1921 Zábřeh
Před prázdninový blesk
Českoveský turnaj mládeže
GP 2019 GRYGOV
Znojemská královnička 2019
Literatura k studiu
Poslední komentáře
Fialový koutek
Jiří Fiala(24.8. 18:01)
V POSLEDNÍ TŘETINĚ
Jura(24.8. 11:47)
EXTRALIGA
1.SK Slavoj Poruba00.0
SK Duras BVK00.0
GASCO Pardubice00.0
SK Zikuda Turnov00.0
SK Dopravni podnik Praha00.0
Siesta Solution Unichess00.0
BSS Frydek-Mistek00.0
Slavia Kromeriz00.0
Vystaviste Lysa nad Labem00.0
1. Novoborsky sachovy klub00.0
Labortech Ostrava00.0
Moravska Slavia Brno00.0
1.LIGA VÝCHOD
1.Slavoj Český Těšín00.0
TŽ Třinec00.0
ŠK Staré Město00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "B"00.0
Moravská Slavia Brno "B"00.0
Zbrojovka Vsetín00.0
Šachy Hošťálková00.0
SK Slavia Orlová00.0
Panda Rychnov n. K.00.0
ŠK Slavoj Poruba "B"00.0
ŠK Gordic00.0
TJ Ostrava00.0
2.LIGA D
1.SK 1921 Zabreh00.0
TJ Zdar nad Sazavou00.0
TJ Slavia Hradec Kralove00.0
TJ Lanskroun00.0
2222 SK Polabiny C00.0
TJ Stefanydes Policka00.0
TJ SO Chrudim00.0
Rapid Pardubice00.0
TJ CHS Chotebor00.0
SK Vysoke Myto00.0
SK Lipa00.0
Snezka TJ Nachod00.0
2.LIGA F
1.A64 Proclient Grygov00.0
TJ Tatran Litovel00.0
BŠŠ Frýdek-Místek "C"00.0
TŽ Třinec "B"00.0
ŠK Slavoj Poruba "C"00.0
Baník Havířov00.0
ŠK Karviná00.0
Sokol Vrbno pod P.00.0
Labortech Ostrava "B"00.0
TJ Slovan Havířov00.0
SK Slavia Orlová "B"00.0
TJ Ostrava "B"00.0

Sezóna

8. února 2016 10:11Pavel Strašil
Pevnost Hawaii opět nedobyta
V neděli pokračovala 2. liga D zápasy 7. kola. Vzhledem k tomu, že jsme zajížděli do Velkých Losin, po domluvě s Renkem Frnkou jsme se rozhodli nabídnout soupeři možnost odehrát zápas v prostorách penzionu Hawaii. Penzion se nachází v obci Rapotín, kousek do Šumperka. Vzhledem k tomu, že sestavu našeho soupeře tvoří taky vesměs Šumperáci, byla dohoda zpečetěna.

Naše družstvo bylo po zisku prvních bodů v předchozím kole dostatečně nažhaveno a v bojovné náladě. Sestava se ovšem nerodila lehce, nemohl nastoupit Petr Stratil, Jirka Navrátil jr. a Oleg Urbášek. Nakonec jsem postavili maximum možného: Strašil, Zapletal, Sohr, Doležel, Opravil, Navrátil sr., Vicenec a poprvé za nás letos hrál Milan Růžička.

Ani domácí to neměli se sestavou jednoduché. Žilku jsme vzhledem ke kolizi s extraligou nečekali, ani polskou posilu. Kupodivu nehrál ani jeden z IM Stratil L. nebo Žůrek. Nakonec hráli: Valenta, Vaculík, Malý, Hastík, Kubíček, Kopecký, Vodák a na 8. desce šachista na odpočinku (promiň Renku) René Frnka.

Teď už k lítému boji. Na poslední desce se utkali kamarádi Renek Frnka proti Milanu Růžičkovi. Remis na sebe nedala dlouho čekat. Jako druhá skončila partie na 2. desce. Jirka Zapletal postavil 4 pěšce v Králce, Kuba Vaculík zahrál nějakou boční variantu a stál hůře. Jako správný bojovník odmítl první nabídku na remis. Jeho situace se však spíše zhoršovala a i časově na tom byl špatně. Zkusil nabídnou remis, kterou náš hráč pro mě nepochopitelně přijal. Tedy 1-1 a zahodili jsme 2 bílé figury. Vzpomněl jsem si na zápas 1. kola v Chrudimi, kde to bylo stejné a nakonec jsme pukli 3,5-4,5.

Jako další skončila partie našeho kapitána Romana Vicence, remis s Rosťou Vodákem ve vyrovnané pozici. Zanedlouho skončila i partie Navrátil-Kopecký. Jirka obětoval nadějně figuru, nenašel ovšem správné Dd2, a nakonec měl V+P:2F. Tady to spíše mohl hrát na výhru soupeř. 2:2

Posléze se však ujímáme vedení. Jarda Doležel poráží Svaťu Hastíka. Získal pěšce, posléze ve věžovce i druhého, stav je 3-2 a rozhoduje se na prvních deskách.

Pro nás důležitý půlbod vybojoval Laďa Sohr, podařilo se mu ubránit pasivní pozici v Ortodoxní variantě Dámského gambitu. Vedeme 3,5-2,5.

Je zřejmé, že bod bude, Karel má lepší pozici s panem Kubíčkem - tady je minimálně remis reálná. V mojí (Strašil) partii se zatím bojuje.

Nakonec Karel Opravil získává pěšce, ale přechází do věžovky, ve které soupeř zkušeně zaktivizuje svoji věž a obsadí 7. řadu. KK je dost blokované a na DK má Karel a+b pěšce proti a pěšci. Koncovka má remisové tendence a nakonec to tak i dopadne. Stav je 4-3.

O všem se rozhoduje na 1. desce. Oba, já i Víťa, jsme se v pátek a v sobotu účastnili FIDE turnaje v Bezměrově - hrálo se tempem hodina + 30 sekund na tah, v pátek se hráli 2 kola, já večer končil v 21:15. V sobotu byla na programu 3 kola, konec včetně vyhlášení 19:30. Naštěstí Bezměrov leží u dálnice, tak jsem byl už kolem půl deváté doma. Vzhledem k únavě jsem se ani nepřipravoval. Víťa na tom byl asi podobně.

Po příjezdu na „Hawaii“ jsem byl nemile překvapen, že se utkáme právě my dva. Víťa je bojovník, proto mi bylo jasné, že o nějaké rychlé remíze nemůže být řeč. Ani jsem to nezkoušel.

V zahájení se hrála černými Zavřená sicilka, celkem jsem vyrovnal. V následném manévrovacím boji mě Víťa přehrál, udělal si volného a pěšce, já získal toho na d sloupci. Partie přešla do koncovky se střelci, a posléze do koncovky černopolých střelců, kde měl bílý stále volné áčko. Já ho prozatím zablokoval střelcem, ale bílý hrozil aktivizovat střelce.

Jedinou mou nadějí byl falešný střelec soupeře. Pozici jsem hodnotil jako spíše prohranou. Soupeř aktivizoval krále, já se snažil o totéž. Nakonec se soupeř spletl, zaútočil na moje pěšce přes pole e5. (Pochod přes g5 vyhrával.) Podařilo se mi vynutit výměnu klíčových pěšců na KK a obětí střelce získat remízovou pozici s falešným střelcem a a-pěšcem, s mým králem dostatečně blízko rohu. Zvítězili jsme 4,5:3,5!

Hurá, na tabulku je hned lepší pohled, jsme na krásném 11. místě. Bohužel, konec soutěže budeme mít těžký. Hrajeme s týmy na 1., 2., 4. místě + Céčkem Polabin. Zkusíme zázrak, klíčový bude pravděpodobně domácí zápas s mládežníky z Polabin C. Co tak využít znovu pevnost Hawaii?


starší zprávanovější zpráva

8. února 2016 11:08Jura
Dík za pěkný článek. Nebylo mi dobře a byl jsem rad,ze jsem mohl z pozice sily odremizovat. Jakub nenašel plán a ztratil dost času, jinak by to za remis nedal. Vsak jeho rating stoupl už na 2204 a jeho hra šla za 2 roky dost nahoru. Mel jsem poziční převahu, ale nic konkrétního. Za jiné situace bych to ještě zkoušel.. Gratuluji jardovi k výhře nad hastikem a vsem remízami, hlavně těm černým, na 1.3.5 jste to měli tezsi. Pohled na tabulku je lepší, nejsme poslední. Bohužel jsme prohráli v Chrudimi a s rapidem-akisem a to bude chybět... Marian sabol prorokuje, ze se bude padat i s 12 body. A to je mnohem větší znalec druholigovych poměru než někteří jiní tiperi .. Po pěti prohrách přišly dvě výhry a máme 6 bodu. Dalších 7 už ale zřejmě neudelame, ale ostuda to taky nebude, s ohledem na naše nasazeni a na naší soupisku. To momentální 11.místo tomu přesně odpovídá. Škoda tři těsných proher v Chrudimi, polabinach a Litovli. Ted se můžeme pokusit porvat o 10.místo, také sestupové, ale aspoň náhradnicke. Bude to ale těžké, máme všechny ze špičky tabulky

8. února 2016 12:08Petr Čížek
Gratuluji moc. Hlavní je, že je ještě pořád o co hrát. Teď porazit Polabiny a doufat, že Hradec nebude mít v posledním kole o co hrát a pošle širší kádr. Horší je, že i ten širší kádr je více než silný. Každopádně o ostudě nemůže být řeč!!!

8. února 2016 15:20J
Taky ve vysokém mýtě by se mohlo prekvapit, i když maji hodně silne první dva. Vloni jsme tam pukli jen o bod. Příští kolo v rychnove nad kněžnou naopak šance není a asi tam pojedeme jen na výlet

9. února 2016 8:33morboj
Tak původně jsem si myslel, že v tomto zápase půjde jen o přátelské, sousedské posezení. Ale když se podívám na tabulku, tak věřím tomu, že se urputně bojovalo až do konce. Vždyť sestupem jsou ohroženy všechny týmy od 5. až do posledního místa! Bude to ještě pěkná šavlovačka, kdy z našeho pohledu můžou do Kraje sestoupit 2 týmy a nebo taky žádný. To má i zajímavé důsledky i pro boj o záchranu v Krajském přeboru. Zdá se, že do poslední chvíle nebudeme vědět, zda se může zachránit i Sigmia nebo zda bude překvapivě v ohrožení i silný Šumperk A. V každém případě je jisté, že tentokrát i v Kraji budou muset všichni bojovat až do posledního kola a nebude místo pro odpočinek či nedejbože nějakou zákulisní dohodu. A to je jen dobře.

9. února 2016 10:11vic
V naší skupině "D" považuji za jistotu záchrany 13 bodů. Anebo mít 12 bodů a dobrým skóre. Upřímně, pro nás utopie! A ve skupině "E" je nepříjemné, že se do pásma sestupu defacto dostal Grygov. Má slušný los, tak věřím, že se zachrání. Jinak by to znamenalo pro KP sestup (teoreticky) dokonce i pro tým na 9. místě.

9. února 2016 10:49Jura
Grygov ted udělá povinné body s Prostějovem a i pak to ma mnohem snadnější než mi ve skupině d. S významem hawaiie bych to tak neprehanel. Vyhráli jsme dvakrát, protože soupeři byli citelně oslabeni - s lipou chyběl nejlepší hráč Jirásek nad 2300. Ze stejného důvodu jsme sahali po bodech v Litovli, jen protoze jim nehrál belunek a beil. Jisté zabodujeme i kulturaku. Pokud věříme poveram, zkuste třeba dat první desky na opačný konec místnosti nebo tak něco. Jezdit pokaždé az do rapotina by se mi fakt nechtělo - i když samozrejme beru pavluv clanek jako jistou nadsázku.

9. února 2016 10:59Renek z Hawaii
Pokud vám už Rapotín nevyhovuje, nevadí. Přeji mnoho štěstí v zábřežském kulturáku.

9. února 2016 11:30Jura
Renku neřekl jsem, ze nevyhovuje a nemluvím taky za ostatní. Mas to tam pěkne, akorát pro mne je to výrazně dal a rozhodne to nemusím mít pokaždé.. Samozřejmě se bbudu muset podřídit většině, budou-li chtít u vas hrat častěji,samozřejmě příjezdu taky...

9. února 2016 14:50Pavel
S významem Hawaiie jsem to rozhodně nepřeháněl, dařilo se nám tam i když tam hrálo "A" Šumperka - pokud si pamatuji, tak jsme prohráli jenom jednou. K těm pověrám, já o víkendu vyhrál turnaj v Bezměrově s vítěznou tužkou, tou jsem psal i partii s Víťou takže věřím, že na mé zázračné vítězné remíze měla značný podíl !

9. února 2016 15:15Jura
Každý máme nějaké své vyhrávaci propisky. Jenže v kp několik let vyhrávají a jen občas remizuji, na tu 2.ligu ne a ne najít tu správnou tužku, a to jsem jich za poslední roky vystřídal hodně. A ani ty úspěšně krajské mi nefungovaly... Asi to bude něčím jiným. Za to dobu, co jste kdysi hráli ligu se šumperském se liga o dost zkvalitnila, nemluvě o teto sezóně, kdy sestavili tuto skupinu d. Nevim,jaké jste měli tehdy soupeře ani nevím, jaký jste měli tehdy tým. Takže nemohu porovnavat ani hodnotit význam pevnosti tehdy pro tehdejší výkony a vysledky

9. února 2016 15:32Tomáš Trhal
V penzionu Hawaii jsem hrál a máte tam moc pěkné šachové prostředí.

9. února 2016 16:31Matoušek
@ Jura: S těma propiskama to mám přesně tak i já :) Taky ne a ne najít tu správnou vyhrávající...

9. února 2016 22:16vic
S tou pevností je to samozřejmě vsugerovaný mýtus. Šumperk tam prohrával v každé sezóně několik domácích utkání. Jinak by nemíval problémy se záchranou. Ale tato "legenda" se asi traduje od sezóny 2009/10 a 2011/12, kdy se nám opravdu dařilo a skončili jsem v obou případech na krásném 5.místě (ve skupině "E" a "F"). Vždy jsme ale zaznamenali doma porážku, ale na druhou stranu pokaždé 3 výhry. To už je skoro jako sci-fi.

Jméno:
Komentář:
Napiš 64:

TOPlist © Pavel Šimáček 2010-2018