OBLASTNÍ PŘEBOR JIH

Sezóna

13. ledna 2015 22:42Tomáš Gorba
4. turnaj GP mládeže v Prostějově s hojnou účastí
Čtvrtý turnaj Grad Prix - krajského přeboru Olomouckého kraje v rapid šachu - proběhl v sobotu 10.1.2015 v Prostějově.

Místem konání byla Základní škola Jana Železného. Na turnaj se sjelo 82 hráčů, a protože v kategorii D byli přes celkově hojnou účast jen 4 šachisté, hrálo se nakonec ve 3 skupinách. Krátkým proslovem zahájil turnaj ředitel školy, PhDr. Jan Krchňavý, pár minut po půl desáté se školní jídelnou ozval první klapot šachových hodin. Po sedmi odehraných kolech byly po druhé hodině vyhlášeny výsledky.

V nejmladší kategorii do 10 let se sjelo do Prostějova 33 hráčů, mezi nimi i 4 dívky. Nejlepší z děvčat byla Ema Růžičková z A64 Grygov, která se výhrami v posledních dvou kolech vyhoupla na celkové druhé místo. Před ní skončil se dvoubodovým náskokem suverén této kategorie, Jan Kolář z DDM Mohelnice. Na třetí příčku pomocné hodnocení odsunulo Pavla Kubalu, rovněž z A64 Grygov. Druhou dívkou byla celkově osmá Taťána Nesporá (ŠK 1921 Zábřeh), bronzovou medaili mezi děvčaty brala Kateřina Buchtová z Litovle.

Mezi dvanáctiletými byla naopak situace nejasná až do odehrání posledních partií. Do šestého kola suverénní Rajmund Krátký totiž prohrál s Martinem Londinem a bodově jej dostihl oddílový kolega z ŠK 1921 Zábřeh Marek Blaha. Ten měl po 6.kole i nepatrně lepši pomocné hodnocení, ovšem zbylé partie posledního kola rozhodly o vítězství Rajmunda Krátkého. Třetím místem napodobil svého mladšího bratra nejlepší z pětibodových hráčů - grygovský Vojtěch Kubala. Nejlepší dívkou v této kategorii byla Nikola Gregůrková před Nicol Benešovou, třetí z dívek skončila Alžběta Kamarádová. I v této věkové skupině byla účast vysoká, o cenné kovy bojovalo 27 mladých nadějí.

Katergorie C a D se hrály společně, protože v déčku se prezentovali pouze 4 hráči. Vyhodnocení, rozdělení medailí a poháry pro vítěze ovšem proběhl zvlášť. Mezi čtrnáctiletými zvítězil Šimon Londin z SK Prostějov, stříbro bral Tomáš Ptáček ze Zábřeha a bronz Matěj Hrabal (A64 Grygov), hned za nimi skončila nejlepší dívka, Daniela Urbanová z SK Prostějov, druhou dívkou pak byla Jana Přikrylová ze ZŠ Horka.

Ze čtveřice nejstarších borců byl jasně nejlepší Jáchym Bareš, hájící barvy Grygova, druhá skončila Julia Jeřábková, jako jediná dívka (DDM Mohelnice), třetí příčku obsadil Mirko Spurník z Litovle.

Kromě pohárů pro vítěze, medailí a diplomů pro první tři v každé kategorii si každý z účastníků odnesl nějakou cenu.

Za pomoc při pořádání turnaje, který pořádala ROŠÁDA Prostějov za materiální a personální pomoci SK Prostějov, je potřeba poděkovat řediteli Základní školy Jana Železného v Prostějově, Phdr. Janu Krchňavému, a městu Prostějov, které se podílí na financování prostějovských šachových klubů.

14. ledna 2015 13:51Marek Růžička
Mládež bude mít v této sezoně možnost hrát ještě dva turnaje GP: 28.března v Mohelnici a 2.května v Grygově. V Grygově proběhne také vyhlášení celkových vítězů žebříčku. Konkrétní propozice obou turnajů jsou ve vývoji.

14. ledna 2015 18:59Matoušek
Jak se počítá celkový vítěz? Sčítají se body všech turnajů, nebo se počítá jen část a možno nějaký vynechat tak, jak to bylo např. v PŠL?

14. ledna 2015 19:22Urban
Termín 2.5. pro kolo GP v Grygově se kryje s termínem Znojemské královničky 2015!?

14. ledna 2015 19:38milojo
to Matoušek-počítají se 4 nejlepší turnaje

17. ledna 2015 6:35Marek Růžička
Konflikty v termínech se bohužel objevují, ale už s tím nic neuděláme. Tradiční je například konflikt prosincového termínu s velkým turnajem mládeže v Malenovicích. Možných termínů pro turnaje GP ve výsledku není mnoho. Musí se vyhýbat prázdninám, dalším soutěžím mládeže jednotlivců i družstev ŠSČR a ŠSOK, ideálně také zachovat nějaké časové rozestupy mezi turnaji a respektovat možnosti organizátorů. Termíny jiných neoficiálních soutěží už mají menší prioritu. V dalších ročnících můžeme zkusit brát Znojmo na zřetel, ale nemusí se to podařit vyladit...